2019’da gelen tüm yeni motosikletleri takip edebildiniz mi?Biz yapamadık – liste sonsuz görünüyor. Spor ve macera motosikletlerinden elektrikli ve klasik modellere kadar herkes için yeni bir şeyler var. 2019 motosikletleri ile ilgili küçük listelerimiz burada oldukça kullanışlı olacak! Piyasada beklenen yeni 2019 touring, spor touring ve bagger motosiklet modellerini sizler için listeledik.

Harley-Davidson CVO Lineup

Harley-Davidson-CVO-Lineup

Harley, 2019 için (CVO) dizisine birinci sınıf, yükseltilmiş modeller, yeni renk şemalarının yanı sıra birkaç güncelleme alıyor. CVO Limited, Street Glide ve Road Glide, açık kırmızı renkte siyah bloklara karşılık gelen parlak bir Red Band rocker kutusu seti alıyor. Bluetooth bağlantısı olan bilgi eğlence sistemi. Limited ve Street Glide artık isteğe bağlı Kahuna aksesuar koleksiyonuyla birlikte vites mandalları, fren pedalı kapağı, susturucu uç kapakları, ısıtmalı tutma yerleri ve binici ve yolcu tabanları ve her biri için üç yeni boya seçeneği sunuyor.

Indian Chief, Roadmaster, ve Springfield

indianTourings

Üç Indiana modelin her biri ayırt edici olsa da, hepsini bir arada listeledik, çünkü 2019 için aldıkları değişikliklerin hepsi aynı. Aslında, 2019 için listelenen ana tasarım veya aktarma organların da her hangi bir değişiklik yok; Üç modelde daha çok teknoloji konusunda yenilenmiş. Thunder stroke 111 de tüm modeller arka silindir devre dışı bırakma teknolojisine kavuşuyor. Buradaki fikir ısının düşük tutulması, bu nedenle motor optimum çalışma iç sıcaklığına ulaştığında, çok fazla ısı üretilmemesi için boştayken sistem arka silindiri devre dışı bırakıyor. Bu, trafiğe takılı kaldığında sürücüyü pişirme sorunlarına yönelik bir geliştirme. 2019 model ler aynı zamanda 3 sürüş modu ile sunulacak: gaz kelebeği haritasını sürücünün ihtiyaçlarına göre ayarlayan Tour, Standard veya Sport. Indian, tweeter’i orta seviye hoparlörden ayırarak ve özelleştirilebilir bir dinamik ekolayzer ekleyerek de ses sistemini geliştirmiş. Son olarak, Roadmaster hava akışını en üst düzeye çıkarmak için yeniden tasarlanan küçük bir güncelleme için seçildi. Havalandırma koruması için havalandırma tamamen açılabilir veya kapatılabilir hale geldi.

Kawasaki Ninja H2 SX SE+

NinjaH2SXSE+

“Ninja H2”, hız konusunda korkunç bir üne sahip olması nedeniyle “touring” ile ilişkilendirdiğiniz bir isim olmasa da, Kawasaki, H2 SX SE / + ‘yı spor-turne ailesinde sınıflandırıyor. Yolda göz korkutucu bir motosiklet gibi görünse de, Ninja şaşırtıcı bir şekilde çok yönlü ve rahat – Hatta bir dizi yan çanta ile bile donatılabilir! Sporun yanı sıra tur da yapabilir.

2019 için, Kawi SX SE’yi güncelledi ve yeni Ninja H2 SX SE + ile sonuçlanan birkaç yeni teknoloji oyuncağı verdi. “+”, 43 mm’lik ters çevrilmiş Showa kartuş ön çatal ve binicinin “desteği” özelleştirmesini sağlayan Elektronik Kontrol Süspansiyon sistemi ile BFRC lite arka şokuyla önemli bir süspansiyon yükseltmesi.Model ayrıca koşullara bağlı olarak süspansiyonu, çekiş kontrolünü ve motor çıkışını ayarlayan yeni sürüş modlarına sahip. Yol ayarı günlük kullanım için. Spor ayarı işleri sertleştirir ve virajlara saldırmak için sürüşü daha agresif hale getirir. yağmur ayarı her şeyi biraz geriye çeker, böylece ıslak zeminde daha fazla güvenlik sağlar. Tüm bu ayarları kendiniz değiştirmenize izin veren bir Manuel mod da bulunmakta.

KTM 1290 Super Duke GT

Ktm1290SuperDukeGt

Piyasada yalnızca 2 yıl geçirdikten sonra, KTM, spor touring modeline küçük bir surat vermeye karar verdi. Güncellenen 1290 Super Duke GT, Ekim ayında Intermot’ta yeni bir yüz ve bir teknoloji ile tanıtıldı. Çift LED far değişikliği yapıldı, ayarlanabilir ön cam, şimdi daha az rüzgar direnci sunan yeniden tasarlanan tutamaçların yanı sıra yeni bir görünüm kazandı.

Motor aynı 1,301cc V-twin bloğunu korurken, KTM, yeni titanyum valfler ve giriş rezonatör odaları dahil olmak üzere birkaç yükseltme yaptı. Bu değişiklikler çıktının 175 hp’ye yükseltilmesine yardımcı oldu. Rahat bir tur yapmak için tüm süslemelerle donatılmış olsa da, reddedilemez bir sportif kişilik olarak Super Duke GT. karşımıza çıkacak Teknik olarak yeni Super Duke, 6.5 inçlik bir ekranda görüntülenen navigasyon, yanı sıra sürücünün akıllı telefonunu motosikletin arayüzü ile eşleştirmesini, telefon görüşmelerini kabul etmesini ve sesi kontrol etmesini sağlayan Bluetooth bağlantısını sağlıyor. Diğer özellikler cruise control, uyarlamalı yarı aktif süspansiyon ve ısıtmalı elcikler.

Yamaha Niken GT

YAMAHA NIKEN

2018 yılında Yamaha ilginç, üç bacaklı model Niken’i tanıttı. Merak ve merakla gezintiye çıkan insanlar, normal bir iki tekerlekli bisiklete ne kadar yakın davrandıklarına şaşırdılar – sonuçta Yamaha, üç tekerlekli için eğik süspansiyon sanatında ustalaştı. 2019 için, marka Niken: GT için yeni bir trim seviyesi tanıttı. Model ayrıca daha uzun bir ön cam, yeni, daha konforlu bir eyer ve ısıtmalı tutma yerlerine sahiptir.

Yamaha Tracer 900/GT

YamahaTracer900gt

Gidon artık daha dar ve konforu artırmak için koltuklar yeniden tasarlandı. Model ayrıca daha geniş bir ön cam, el korumaları ve entegre yan kasa montajları içeren güncellenmiş bir tasarıma sahip.

Motor değişmeden kalıyor; Aslen FJ-09’da bulunan 847 cc’lik üç silindirli bir değirmen. GT, ayarlanabilir çekiş kontrolü, seyir kontrolü, TFT ekran, ayarlanabilir çatal, daha büyük yakıt deposu ve tabii ki yan kasa gibi özelliklerle modelin rahatlığını ve konforunu artırıyor.

2019 Honda Gold Wing

2019-Honda-Gold-Wing1-1024x768

Yeniden tasarlanan Honda Gold Wing, karşılaştırma testlerinde olağanüstü derecede iyi bir performans sergiledi. Hem sürücü hem de yolcu için optimum konfor ve performansa yönelik uzun bir göze çarpan özellikler listesiyle Altın Kanat, bir sonraki harika maceranızın başlangıç ​​noktasıdır.
Bu, modern motosiklet touring konseptini icat eden motosiklettir. Ve sadece geçen yıl, her şeyi yeniden icat etti. En yeni nesil Gold Wings daha yalın, daha zarif, her zamankinden daha güncel. Süper düz altı silindirli motorlarından, 7 vitesli DCT otomatik şanzımanlarına kadar. Devrim niteliğindeki ön süspansiyon sistemlerinden Apple CarPlay ™ gibi teknik özelliklere.

2019 BMW R1250RT

BMW1250RT

Böyle başarılı bir makinede iyileştirme yapmak her zaman zor olacaktı, ancak motoruyla BMW bunu başardı. Şimdi her şeyden daha fazlası var: lolloping lowdown power. Motorun ekstra ışıltısı ve daha sıkı elektronik olarak askıya alınmış sürüş daha sportif bir his veriyor, ancak yine de ultra zarif, konforlu, ferah, rahat ve karakterli olmayı başarıyor.

Motobike İstanbul 21 – 24 Şubat 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.