Uyku Tulumu’nun kampların en önemli ekipmanlarından birisi olduğu unutulmamalıdır. Doğru uyku tulumu seçmenin önemli olması kadar uyku tulumunu doğru kullanmak ve bakımını doğru yapmakta son derece önemli.

Uyku Tulumu bakımı seyahat sıklığınız dikkate alınarak belli zaman aralıklarında gerçekleştirilmelidir. Uyku tulumunu eğer yoğun bir kirlenme söz konusu değilse her kamp sonrası yıkamanız gerekmez. Böyle durumlarda uyku tulumunuzu silerek veya havalandırarak temizlemeyi tercih etmek size çok büyük rahatlık sağlayacak ve tulumun kullanım süresini uzatacaktır.

uyku tulumu temizliği

Her kamp seyahatinizin sonrasında uyku tulumuzu doğru şekilde temizlemek ve saklamak, bakımını yapmak hem hijyen açısından hem de uzun süreli sağlıklı kullanım sağlamak adına önemli bir unsurdur.

Kamp sırasında uyku tulumu temizliği sağlamak için dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar:

 • Uyku tulumunuzun içine daima temiz kıyafetlerle girin. Gün boyu üzerinizde olan giysiler toz, toprak ve yapılan aktivitelerin kirini taşır. Eğer uyku tulumuna bu kıyafetlerle girerseniz o zaman temizlik aşaması sizin için daha sıkıntılı bir hal alır ve bundan da önemlisi bir sonraki gün hijyenik bir tulumda uyuyamazsınız.
 • Uyku tulumları içi, yüzeyine yaymak için özel tasarlanmış, ipek, naylon, pamuklu hatta polar kumaştan üretilen çarşaflardan kullanmak iyi bir seçenek olacaktır.
 • Hava koşullarına uygun malzemeden tercih edebileceğiniz bu çarşaflar çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabildiği için de temizlik aşamasında size avantaj sağlar ayrıca ekstra bir kumaş yalıtımı 5 ile 10 derece aralığında ısı kazancı da sağlayacaktır.
uyku tulumu
 • Uyku tulumu bakımı için kullandığınız süre boyunca her gün havalandırmak önemlidir.
 • Ortalama yarım saatlik bir iç dış havalandırma işlemi hem uyku tulumunda kötü kokuların oluşmasını önler hem de havalandırma esnasında uyku tulumunuzu silkelemek sureti ile içinde birikebilecek tozun kirin arındırılması sağlanır.
 • Havalandırma işlemi sırasında uyku tulumunun doğrudan güneş altına serilmemesi önemlidir.
 • UV ışınları uyku tulumunun yapısına zarar verebilir ve kumaş renginde solmaya neden olur. Bu nedenle havadar ve gölge bir alan seçilmesi önemlidir.
 • Uyku Tulumu Bakımı için bir diğer hassas konu da uyku tulumlarının nemli ve ıslak koşullarda havalandırma işlemine tabi tutulmamasıdır. Nem bakteri üremesine neden olacak bu da size sağlıksız bir ortam sunacaktır.
çadır & uyku tulumu
 • Uyku tulumunu düzgün toplamayın!
 • Uyku tulumunu toplarken mümkün mertebe rastgele yerleştirmeye özen gösterin. Kaba tabirle tulumunu çantaya tepin.
 • Her seferinde aynı yerlerden katlayarak çantasına yerleştirirseniz kat izi yapar ve buraya denk gelen dolgu malzemesi giderek incelir.
 • Uyku tulumunuz ıslak ya da nemliyken sakın taşıma çantasına koymayın.
 • Özellikle kuş tüyü olan tulumlar nemli olarak preslenirse tekrar kullanmak istediğinizde kolay kolay eski formuna kavuşamayacak ve yalıtım görevini yapamayacaklardır.

Uyku Tulumunu Yıkamak ve Saklamak

Uyku tulumu yıkamak için iki yöntem vardır. Biri diğerine göre daha zahmetli ve zordur.

Uyku tulumunu kuru temizlemeye verebilirsiniz. Bu kolay bir seçenek olsa da hiç bir kampçı tarafından da tavsiye edilmemektedir.

Bunun en önemli sebebi kuru temizlemede kullanılan kimyasallar ve yöntemlerdir. Yine de tulumunuzu kuru temizlemeye verirseniz kullanmadan önce tulumu mutlaka havalandırın. Böylece kullanılan kimyasallara maruz kalmazsınız.

Uyku tulumunu evde yıkamak zor fakat daha iyi bir seçimdir. Bu işlem için standart sabun veya temizlik malzemesi Kullanmayınız!

Uyku tulumları için özel üretilmiş temizlik malzemesi kullanmaya özen gösterin. Ülkemizde bu tür ürünleri bulmak neredeyse imkansız.

Uyku Tulumunu Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

uyku tulumu temizligi ve bakimi
 • Uyku tukumunun kendi yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.
 • Yıkama talimatlarında belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklarda yıkamayın.Genelde ılık veya soğuk suyla yıkamanız önerilir.
 • Uyku tulumunuzu elde yıkamak için banyo küvetini kullanabilirsiniz.
 • Az sabunla nazikçe yıkadıktan sonra birkaç saat suda bırakın.
 • Uyku tulumundaki tüm sabuna arınıncaya kadar durulayın.
 • Tulumu yıkadıktan sonra suyu sıkarak değil tulumu kuru bir yüzeye koyup üzerine bastırarak uzaklaştırmaya çalışın.

Uyku Tulumunu Kurutmak

uyku tulumu temizligi
 • Uyku tulumunuz tam olarak kuruyana kadar havalandırmaya devam edin.
 • Mümkünse kurutucu kullanmayın.Eğer kullanacaksanız da en düşük devirde kullandığınızdan emin olun.En düşük seviyede de uyku tulumunuzu zaman zaman kontrol etmeyi unutmayın.Fazla ısı uyku tulumunun malzemesinin erimesine sebeb olabilir.

Kaz Tüyü Uyku Tulumları Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü uyku tulumlarını yıkarken tek başına yıkamanız ve yıkarken makinenin içine birkaç tane tenis topu atmanız tavsiye edilir.Bu sayede
kaz tüyleri birbirine yapışmaz.

Sentetik uyku tulumlarında olduğu gibi kaz tüyü uyku tulumlarında da kurucu kullanmanız tavsiye edilmez. Aynı şekilde kurutucu kullanacağınız zaman da kurutucuya iki üç tenis topu eklemekte fayda var.

Kamp yaparken ihtiyacınız olacak telefon uygulamaları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.