Bisiklet kullanımını ve paylaşımını yaygınlaştırmayı hedefleyen Türkiye’nin ilk 4. nesil paylaşımlı bisiklet platformu UniBike, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde hizmete girdi. Ülkemizin bisiklet altyapısı düşünülerek inşa edilen ilk ve tek kampüsü Dragos Kampüste, hem öğrenciler hem de akademik kadro nezdinde bisiklet kullanımı teşvik ediliyor.

Türkiye’nin ilk 4. nesil paylaşımlı bisiklet platformu UniBike, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde kullanılmaya başlandı. Öğrencilerin ve personelin kampüs içinde kolay ve sağlıklı ulaşımını amaçlayan UniBike’ın tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen 10 TL’lik ücretsiz deneme sürüşleri yoğun ilgi gördü.

Bisiklet kullanımını ve paylaşımını yaygınlaştırmayı hedefleyen UniBike, kullanıcılara ucuz ulaşımın yanında sağlıklı bir yaşam seçeneği sunuyor. Yazılımı tamamen yerli olarak geliştirilen UniBike, cep telefonuna indirilen uygulamaya bisiklet üzerindeki kare kodun okutulmasıyla çalışıyor. Kullanıcılar kiraladıkları bisikletleri kullandıktan sonra kilitleyip istedikleri yere bırakabiliyor. İstasyonsuz bisiklet sistemi UniBike’ı tercih eden bir sonraki kullanıcı da mobil uygulamadaki harita üzerinden en yakın bisikleti seçip kullanabiliyor. UniBike kullanıcıları, ilk dakika için 25 kuruş, sonraki her bir dakika için de 5 kuruş ödüyor.

Türkiye’nin bisiklet altyapısı düşünülerek inşa edilen ilk ve tek kampüsü olan Dragos Kampüs’te, doğal ortamı korumak ve karbon salınımını minimuma indirmek için hem öğrenciler hem de akademik kadro nezdinde bisiklet kullanımı teşvik ediliyor. İstanbul’un en uzun bisiklet yolunun ortasında yer alan ve bu yollarla entegrasyonu da sağlanan Dragos Kampüs’ten bisikletle, Kadıköy’e kadar ulaşım sağlanabiliyor.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi (Orginally publised on https://www.hurriyet.com.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.