Ülkemizde doğa yürüşü yapılabilecek yüzlerce rota onlarca şehir bulunmakta. Bu rotaların hepsinden bahsetmek ve incelememiz mümkün değil. Bu sebepten ötürü bu yazımızda popüler Türkiye Trekking Rotalarının yanında bir yazılımdan da bahsedeceğim.

İster telefonunuza yükleyin(İos-Android) isterseniz de internet üzerinden kullanın. Bahsettiğim konu wikiloc öyle ki bisiklet turu trekking veya motosiklet turu yaptınız. Güzel bir arazi, yol, parkur keşfettiniz. Üstelik tur esnasında fotoğraflar çektiniz, çeşme buldunuz, dere yatağı gördünüz tarihi eser keşfettiniz diyelim.

Tüm bunları diğer insanlarla paylaşmak, rotalardan haberdar etmek için elzem bir uygulama. Şuanda wilikoc’ta 117057 adet Türkiye rotası mevcut. Parametreleri seçip aramamızı kolaylaştırabiliyoruz gayet kullanışlı. Diğer kullanıcıların rotalarını kullanabileceğimiz, gideceğimiz bölgedeki rotalar için ayrıntılı bilgi alabileceğimiz bir platform doğa aktivitelerini seven biriyseniz tamda size göre.

Şimdi gelelim Ülkemizdeki meşhur trekking rotalarına internette en çok aranan ve en çok rağbet gören bir rota ile başlayalım!

Likya yolu

Likya Yolu Hakkında @ozgurruh1 adlı yazarımızın sitemizdeki yazıları;

Likya Yolu Yürüyüşü @ozgurruh1 ile ….

@ozgurruh1 ” LİKYA YOLU ÇANTAMDA NELER VAR ?

LİKYA YOLU NE ZAMAN YÜRÜNMELİ ???

Likya Yolu Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası.

1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açıldı. Likya yolu Türkiye’deki ilk uzun mesafeli yürüyüş parkurudur. 535 kilometre uzunluğundaki bu rotayı tek seferde yürümek ortalama 21 gün sürmektedir. Likya yolunu yürüyecekseniz size birkaç tavsiyem olacak;
Kate Clow’un Likya Yolu isimli kitabını okumanız, Likya Yolu ismindeki mobil uygulamayı indirmeniz ve Facebook’ta ki Likya Yolu sayfasına üye olmanız birçok işinizi kolaylaştıracaktır.
Likya Yolu antik kentleriyle, masmavi deniz manzaraları ile ormanı buluşturan efsane bir rota ölmeden onca muhakkak bunu deneyimlemelisin!

Ihlara Vadisi

Kanyon vadisi, bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir arada buluştuğu Ihlara Vadisi, dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak Kapadokya’nın doğa harikasıdır. Tarihi kaynaklardaki adı “Peristremma” olan Ihlara Vadisi’nin içinden geçen Melendiz Çayı’nın adı ise Patamos Kapadokus–Kappadokya Irmağı’dır.
Vadi Ihlara Köyünden başlıyor ve Selime mevkiinde son buluyor. Toplam uzunluğu 14 km olan vadinin sadece 6 km’lik kısmında yürüyüş yapılabiliyor. Melendiz Çayının bulunduğu bölüm de yürüyüş yapmak isteyen seyyahlar için oldukça ideal bir rota oluşturuyor. Vadinin tamamını yürümek isteyenler için geçirilecek süre aşağı yukarı 5 saat olarak verilebilir.

Aladağlar

Kayseri-Niğde-Adana arasında uzanan Aladağlar, yaz aylarının en ideal trekking parkurlarını içinde barındırıyor. En yüksek zirvesi 3756 metre olan Demirkazık Dağı’ndan yürüyüşe başlayabilirsiniz. Aladağlar’ın önemli parkurları arasında Maden Boğazı, Yedigöller, Kapızbaşı Şelalesi, Sokulupınar, Emli Vadisi ve Barasama Vadisi yer alıyor. Bu noktalarda genellikle alpin bitkileri bulunuyor. Aladağlar’da uzun trekking düşleyenler için oldukça ideal bölgelerden biri. Yanınızda getirdiğini kamp malzemelerini kurup dilediğiniz yaylada konaklayabilirsiniz. Tertemiz, oksijen dolu havası ve doğasıyla dönmek istemeyeceğiniz yerlerden biri.

Kaçkarlar

Uzun bir trekking düşünenler için oldukça ideal parkurların başında geliyor. Yürüyüş sırasında yeşilin onlarca tonunu görmeniz mümkün. İlk olarak Ambarlı Yaylası’nı gezintiye çıkabilirsiniz. Yaylada seri bir şekilde yürümeye pek fırsatınız olmayacak çünkü doğayı ve renkleri seyretmeye doyamayacaksınız. Gelelim Çat Vadisi-Verçenik Yaylası ve Kapalı Göller parkuruna… Bu bölge de Kaçkar Dağları’nın en unutulmaz noktalarından. Büyüleyici manzara eşliğinde Çat Vadisi’nin, Verçenik Yaylası’nın ve Kapalı Göller’in tadına varacaksınız. Yolunuza Rize’nin Pazar Hemşin bölgesindeki Tepan Köyü’nü dahil edebilirsiniz. Bulunduğunuz istikametten Gito Yaylası’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karadeniz’in birbirinden güzel yaylaları arasındaki Elevit Yaylası, Trovit Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Şelalesi teker teker sizleri farklı yaşanmışlıklara sürükleyecek. Hafızanızda, her duraktan farklı bir görüntü saklayacaksınız.

Uludağ


Uludağ Milli parkı sınırları içerisinde Zirve tepe, göller, Sarıalan, Bakacak, Cennetkaya, Tutyeli, Çobankaya, Devetaşı önemli manzara seyir yerlerinin içinde bulunmaktadır. Uludağ bölgesinde  yaz ve kış olmak üzere her mevsim doğa yürüyüşlerinin yapılabileceği  rotalar bulunmakta. Teleferik kullanarak Uludağ’da yapılacak etkinlikler düşünüldüğünde, Bursa bu alanda inanılmaz bir imkâna sahip. Teleferik ile ulaşılan alanlarda dünyada birçok yerde olmayan aksiyon imkânı bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.