Doğa yürüyüşü için özel bir yetenek gerekmese de bu spor hakkında yeterince bilgi edinmeden doğaya çıkmak, sizleri beklediğinizden daha fazla zorlayabilir. İşte trekking yolculuğuna çıkmadan önce bilmeniz gerekenler…

İngilizce trek (yolculuk, göç etmek) kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş bir kelime olan trekking dilimizde de yaygın bir kullanıma sahip olsa da doğa yürüyüşü daha doğru bir ifade olacaktır. Trekking asıl anlamını Güney
Afrika’da kağnı ya da yaya olarak göçten almaktadır.

19.yüzyılda naturalist akımın başlamasıyla birlikte, insanlar doğayı keşfetmeye ve öğrenmeye koyuldular. Bu doğa keşifleriyle beraber zaman içinde trekking grupları, hatta kulüpleri ortaya çıkmaya başladı.
Normalde bu işi Hiking ve Trekking şeklinde sınıflandırmak gereklidir.

Hiking,

Trekking’in daha kolay uygulanabilen, sabah başlayıp akşam biten günübirlik yürüyüşleri, gezileri barındıran genel anlamda biz yürüyüşçülerin soft yürüyüş olarak adlandırdığı, yumuşak iniş çıkışların olduğu, herkesin çok rahat eşlik edebileceği, hem yürüyüp hem fotoğraf çekmenin, hatta sohbet edebilmenin mümkün olduğu tatlı yürüyüşlerdir.Daha çok grup faaliyeti ve kişisel gelişim için tercih edilebilmektedir.
Çoğunlukla düz ve işaretlerle belirlenmiş yollarda gerçekleştirilen hiking için trekking etkinliğinde gereken ekipmanlara benzer gereksinimler söz konusu olabilmektedir.

Trekking,

Mevsim koşullarına göre bazı teknik malzemelerin, giysilerin gerektiği, kimi zaman onlarca kilometre parkurları bulabilen, ciddi bir grup aktivitesidir.Elbette birkaç saatlik hiking parkurlarının dışında birkaç hafta hatta ay gibi uzun yürüyüşlerde besin, su, tempo, hava durumu gibi etkenler ayrıca değerlendirilmelidir ki bu daha çok backpacking olarak ifade edilmektedir.H

Nasıl Başlamalı

Bulunduğunuz şehirde doğa yürüyüşüne giden yürüyüş grupları, seyahat acentası, spor kulübü, arkadaş grubu mutlaka vardır. Size her konuda yol gösterecektir.
Genelde yürüyüş gruplarına “…. trekking” şeklinde, sosyal paylaşım sitelerinden ulaşılabilir.Böyle bir gruba ulaştığınızda durumunuzu anlatın. Kendinizi tanıtın. Size her konuda bilgi vereceklerdir.

Trekking yaparken grup halinde yürünür ve düzen içinde hareket edilir. Ekip düzenini bozmamak için yürüyüş sırası şu şekilde düzenlenir; Rehber,En acemi katılımcı, Grubun geri kalanı, En deneyimli kişi / Artçı Rehber

Yürüyüş sırası, doğru tempoda kalabilmek ve güvenliğinizi sağlamak için oldukça önemlidir.

Etap Zorluk Dereceleri

Zorluk Derecesi 1: Yeni başlayanlar için oldukça uygun olan bu zorluk seviyesi eğim, çıkış ve yükselti çok azdır. Patikalar geniştir ve ortalama 2 saatlik bir yürüyüşü içerir.

Zorluk Derecesi 2: Yürüyüş eğimi azdır ve toplamda 300 metreyi geçmeyecek çıkışları içerebilir. 1. seviyeden farkı yürüyüşün uzunluğudur. 3.5 saati geçmeyen bu zorluk seviyesi hafif yürüyüşe katılmış herkese önerilebilir.

Zorluk Derecesi 3: Yürüyüş eğimi biraz daha belirgin olmasına karşın 500 metreyi geçmeyen çıkışlar söz konusudur. Yürüyüş yolları, patikalar daha dar ve bazen sık ormanlık alanları içerebilmektedir. Islak geçişlerin de bulunabileceği bu zorluk derecesinde toplam yürüyüş 5 saat civarındadır. Yüksek kondisyonu ve yürüyüş deneyimi olan herkese uygundur.

Zorluk Derecesi 4: Yürüyüş eğimi zorlayıcıdır ve çıkışlar 700 metreyi bulabilmektedir. Patikalar düzensiz ve engebelidir. Orman içi ve kayalık alanlarda patikalar bulunmayabilir.Yürüyüşün süresi 6.5 saati bulur. Sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi olan kişilere uygundur.

Zorluk Derecesi 5: Yürüyüş eğimi oldukça zorlu ve fazladır. Çıkışlar 1000 metreyi geçebilir. Kayalık, düzensiz, engebeli ve patikasız yollardan gidilmektedir. Ormanlık alanlar oldukça zorlayıcıdır. Islak ve boşluklu mesafeli geçişler de mevcuttur. Rehberin deneyimli olması oldukça önemlidir. Yürüyüş süresi 8 saate ulaşabilmektedir. Teknik çıkışlar
içermemese de yüksek yürüyüş kondisyonlu, deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi 6: Bol eğimli, engebeli iniş ve çıkışları fazla olan, oldukça zorlayıcı, 1500 metreyi bulabilen çıkışlara sahip uzun süreli rota takibi gerektiren yürüyüşlerdir.Kamp ve konaklama gerekebilmektedir. 8 saat ve üzeri süreler söz konusudur. Tecrübe, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Doğa Yürüyüşleri İçin En Gerekli Malzemeler

Trekking malzemeleri kişiden kişiye değişir. Birinin olmazsa olmazı, diğeri için vazgeçilebilir olabiliceği unutulmamalıdır.

Ne Giyilmeli?

Trekking ayakkabı çeşitleri:Ayakkabı seçiminiz de oldukça önemli. Normal şartlarda giydiğinizden bir numara büyük, sağlam ve kalın tabanlı, bileğinizi saracak boğazlı bir ayakkabınızın olmasına dikkat edin. Ayakkabı tercihinizin postal ya da bot olması ayağınızı burkma riskinizi azaltır.


Trekking kıyafeti:Hareket kabiliyetinizi engellemeyecek bollukta kıyafetler seçmeniz oldukça önemlidir. Sentetik ve yünlü giysiler tercih etmelisiniz, çünkü pamuklu kıyafetleriniz çabuk ıslanıp zor kurur. Eğer hava soğuksa termal içlikler kullanabilirsiniz. Kot pantolon yerine kadife ya da yünlü pantolonlar tercih etmelisiniz. Kot pantolon vücudu sıcak tutamaz,ıslandığında ise yapışır ve kuruma süresi uzundur.


Rüzgârlık/Yağmurluk:Seçiminizi, panço tarzında pratik bir modelden yana kullanın. Muşamba gibi ağır bir kumaş sizi yavaşlatır; çok ince olanları da dayanıklı olmaz. Kolay giyip çıkarılabilen, hareketleri kısıtlamayan,gerektiğinde çantanızı dahi örtebilen pançolar hem ucuz hem de son derece kullanışlı olacaktır.Vücudunuz çalıştıkça terleme söz konusu olacaktır ve molalarda terli halde esintide kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda rüzgârlık sağlığınız ve performansınız için hayat kurtarıcı olacaktır.


Güneş gözlüğü:Yoğun güneş ışığının, yansımaların ve parlamaların tadınızı kaçırmasını istemiyorsanız, mevsim ne olursa olsun yanınıza mutlaka bir trekking güneş gözlüğü alın.


• Bandana Şapka ya da Buff :Güneşten ve soğuktan korunmak için yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerdendir. Yaz ve kış kullanımı için geniş kenarlı şapkaları tercih edebilir, ihtiyacınıza göre farklı buff çeşitlerini değerlendirebilirsiniz.


Tozluk:Dört mevsim ihtiyacınız olan bir malzeme daha! Paçalarınızı ve ayaklarınızı kardan, yağmurdan, taştan, topraktan, dikenli çalılardan korur. Hava geçirgenliği olan ama su geçirmeyen kumaşları tercih edin.


Baton:Baton, ayaklara binen yükü hafifleten, yürüyüşü dengeleyen, eğimin fazla olduğu yerlerde dengeyi sağlayan bir tür bastondur. Bütçenize göre bir model seçerken; çift baton almaya, batonun süspansiyonlu ve kayışlı olmasına ve kavradığınız yerin kaymaz malzemeden yapılmasına dikkat etmeniz yeterli.

Sırt Çantasında Ne Olmalı?

Trekking’in belkemiği, omurganın dostu sırt çantası. Çift omuz askılı ve hatta belden bağlamalı bir model ile oldukça rahat edersiniz. Küçük bölmeleri olan ve sırtınızı fazla terletmeyecek bir model seçin. Gelelim sırt çantasına koyacaklarımızın listesine:

Su :En az 1 litrelik olmalı. Günübirlik parkurlar için mümkünse cam, daha uzun yürüyüşlerde alüminyum edilebilir.

Yiyecek: Yürüyüşün uzunluğuna ve zorluğuna bağlı olarak destekleyici niteliğinde yanınızda atıştırmalık yiyecekler, konserve türü hazır gıdalar bulundurmanız yararlı olacaktır.

Yedek giysi (bir çift çorap, bir t-shirt)

İlkyardım seti : Böcek ısırığı, hayvan saldırısı, kaza, burkulma ve yanık gibi hiç planda olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Çok düşük ihtimaller söz konusu olsa da hiçbir şeyin garantisi yok ve bu nedenle işi şansa bırakmamak oldukça önemli.(ağrı kesici, yara bandı, sargı bezi)

İletişim Cihazı: Telefon, telsiz gibi acil durumlarda iletişim kurabilmeniz için yanınızda bir araç olması oldukça önemlidir. Özellikle yüksek noktalarda ve orman içlerinde telefonun çekmediği durumlar da söz konusu olabilmektedir.

GPS cihazı/Pusula: Sık ağaçlıkı bir ormanda yürürken, bilmediğiniz bir parkurda ilerleyip bir varış ya da buluşma noktasına doğru hareket ederken en ihtiyacınız olan konu doğru yolda olduğunuzun bilgisidir.

Fotoğraf makinesi ve yedek pil

Naylon torba

Düdük

Ateş Başlatıcı Malzeme

El feneri

Çakı

En Sevilen Dağcılık Filmleri listesi için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir