Trafik tabelalarından bilgi toplamak

Trafik işaretleri ülkemizde maalesef çok önemsenmez. Bu durum aslında ülkede trafik sistemimizin iyi işlemediğinin en önemli işaretidir. Ülkemiz insanının trafikte hem kendi hem başkalarının mal ve canına zarar gelmemesi için trafik kurallarına uymaktan daha çok, para cezalarından korktuğu için kurallara uymaya çalıştığı gözlenir. Trafik İşaretleri araç kullananların pek çoğu tarafından ehliyet sınavı geçme soruları olarak görülür. Trafik işaretleri sürüş planlarımızı en doğru şekilde uygulamamıza yardımcı olur. Kötü bir sürpriz tehlikeli durumun içinde kalmamanın en önemli unsurudur. Trafik işaretleri her ne kadar karmaşık görünse de öğrenilmesi kolaydır. Trafik levhalarının öğrenilmesinin en kolay yöntemi çerçeve şekillerine göre ayırmak ve grup sınıfını belirlemektir

             Trafik işaret levhaları ülkeler arası standartlardır

Tehlike uyarı işaretleri: Trafik uyarı işaretlerini ayırmanın en temel kolaylığı, üçgen yapılarıdır. Bu üçgen levhalar hayati bilgiler içerir. İç kenarları “ kırmızı” bantla çevrilidir. Tehlikeli viraj, tali yol kavşağı, okul-yaya geçidi, daralan yol, kaygan yol, vb. Dairesel yuvarlak yasaklar tabelası ile Üçgen tehlike uyarı levhaları ile karıştırılmamalıdır. Yol tamir işaretleri sarı zeminli dikdörtgen levha içinde Üçgen levhalarının olduğunu da öğrenilmesi gerekir. Tehlike uyarı işaretlerinin bir özelliği de trafik kural ihlali içermediği için, para cezası uygulanmaz. Kazalarda kusur olarak işlenir.

Yol ver- DUR- Ana yol işaretlerinin şekilleri diğerlerinden farklıdır

Yukarıdaki üç işaret çok önemli işaretler arasında olduğu için şekil formatları hiçbir işarete benzemez. Unutulması, gözden kaçırılması ölümcül hataların en başında gelir.  Cezai işlem istisnası; Yerleşim yerinde meskun mahallerde, hız limitinizi ayarlayın. Bu arada yerleşim yeri levhası bilgilendirme işaretidir, bizleri cezai sorumluluktan kurtulmak için konmuştur, ancak ihlalinin karşılığı para cezasıdır.  Yerleşim yerine girdiğimiz zaman, yasal hız limitiniz en fazla 50 km/s olmak zorundadır. Çok dikkat edin! Bu herhangi bir köy ya da ilçe olabilir,  Kısaca Üçgen şekilli trafik levhaları önümüzdeki yol şartları ve tehlikeleri hakkında bilgi içeriklidir. Motosiklet sürüş planlamasının ayrılmaz bilgi içerikli en önemli parçasını oluşturur.

Trafik tanzim(Yönlendirme) işaretleri:  Trafik tanzim işaretlerinin en belirgin özelliği Daire şeklinde olmalarıdır. Karayolundan yararlananlara, trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak için, uymaları zorunlu olan, yasaklama, kısıtlama ve mecburiyetleri bildiren levhalardır. Trafik tanzim İşaretlerinde “ YOL VER ve DUR ” dışındaki tüm işaret levhaları daire şeklindedir. Bu işaretler, uyulması zorunlu işaretler hariç genellikle beyaz zemin üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah bir sembolden oluşur.Genelde yasakları sembolize eder. Mecburi yön gösteren işaretler ise genel olarak mavi zemin üzerinde ok ve sembollerden ibarettir. Anlaşılması en kolay trafik işaretleridir. İhlal edilmeleri halinde cezai işlem uygulanır.  Kurala uymama şekli bakımından motosiklet binicileri için en tehlikelerinden biride U dönüşü yasak tabelasına rağmen dönüş yapmak, sollama yasağına uymamak olarak örnekleyebiliriz. Ayrıca şehir içinde uyulması trafiğin akışını çok rahatlatır.

Kırmızı renk, ateş ve kan rengi olduğundan, işaretlerde asırlar boyu tehlikenin simgesi olarak görülmüştür.     

Trafik bilgi işaretleri: Trafik bilgi işaretlerini ayırt etmek çok basittir. Baklava dilim ana yol işareti hariç tamamı dikdörtgen veya kare yapıdadır. Otobanlarda yeşil zeminli, karayollarında mavi zeminli tabelalardır. Dik inişli karayollarında frenleme sorunları yaşayan araçlar için kaçış rampası vardır, onunda içi sarı renklidir. Park etme, şehir isimleri, hastane, jandarma, dinlenme alanları, benzin istasyonları, hatta yol kenarı çeşmelerine kadar bilgi içerikli tabelalar dır.

Yatay işaretler:  Karayolu üzerine çizilmiş uyarı işaretleridir. Şerit ve sollama çizgileri, sağa-sola dönüş okları,  yaya geçidi çizgileri vb. 2tekerciden Motosiklet Kişisek Ekipman İlanları İçin Tıklayınız! 2tekerciden Motosiklet İlanları İçin Tıklayınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir