[slide-anything id=”3742″]

Bu bir tanışma yazısı olacak

devamın da yaşanmış kapı dışı hikayelerim, seyir rotalarım, kamplar, bu tecrübeler esnasında yaşanmış sorunlara ürettiğim spontan çözüm yolları ve tavsiyelerle burada olacağım.

Öncelikle ben kimim? Biraz bahsedeyim. Aslında birçoğunuz gibi bende açık kapı bulunca kendini doğaya atan kapalı alanların bastığı biriyim. Adım Tolga Özpamuk kırklı yaşların sonunda yaşamını mimarlık yaparak idame ettiren, metropol hayatının şekillenmesinde katkıları olan ama her fırsatta kent yaşamından uzaklaşıp, doğada vakit geçirmekten beslenen klasik bir doğa sevdalısıyım.

 

2000 li yılların başında yaşanan hoş bir anı sayesinde adım bir anda PİNA diye anılmaya başladı

ve bende bundan keyif aldığım için tüm sosyal medya hesaplarımı @pina_ mahlası üzerine kurdum.

Çocukluğumun ilk dönemleri Ege’nin el değmemiş, bakir olduğu zamanlarda İzmir ve sahil kasabalarında geçti ki ‘’ gönlümün bir yarısı Ege de kaldı ‘’ desem yalan olmaz.

O yıllarda evimizin arka bahçesinde yarattığım hayal ormanı, ileriki yaşlarda bana yetmemeye başladı ve evin penceresinden özlemle seyrettiğim karşı tepelere nasıl ulaşırım hedefine dönüşmeye başladı.

Arkadaşlarımla  yürüyerek yaptığımız küçük keşifler ilk bisikletimi almamla birlikte karşı tepelere, ilerleyen yıllarda ise motorlu araçlarla ulaşabileceğim daha uzak hedeflere taşındı ve küçükken farkına vardığım kaşif ruhum bugün hala kaybolmadı.

İlk ulaştığım tepenin zirvesinden daha önce göremediğim karşıda uzanan yüksek dağların zirvesini gördüm, oraya da ulaşmalıydım, her çıktığım dağdan bir diğerine derken bu yaşlarda anlatacak bir sürü hikaye ye sahip oldum ve bu yazı dizisinde sizlere onlardan bahsedeceğim.

Motosiklet ile 90 lı yılların başında tanıştım. Motivasyonum şehirden uzaklaşmak, doğanın görebileceğim en doğal el değmemiş noktalarına ulaşmak olduğu için genellikle enduro motosiklet kullanmayı tercih ediyorum ama başta şunu açıklamakta fayda görüyorum ben bir motosiklet tutkunu veya son zamanlarda kullandığım 4×4 araçların aşığı değilim.

Kullandığım her ekipman beni ulaşmak istediğim noktaya ulaştıracak mekanik araçlardır.

‘’Kimsin sen? ’’ derseniz

ben para ile hayatıma dahil ettiğim herşeye salt araç gözüyle bakan hala yıllar öncesindeki aynı, eskimeyen heyecanı ile o keşifçi çocuğum.

Bu yazı dizisine başlamadan önce site yöneticileri ile yaptığımız ilk görüşmede onlara ‘’ Hangi konuda yazmamı istiyorsunuz? Beklentileriniz nedir? ‘’ diye sorduğum da  gayet samimi ‘’ abi içinden ne geliyorsa onu yaz ‘’ cevabı sizlerle buluşmamızdaki en güçlü motivasyon oldu.

Ben senin motosiklet veya bisiklet hakkında teknik sorularına cevap verebilecek bilirkişi değilim ben seni iki nokta arasındaki sürüşlerinde en keyifli rotayı takip etmen konusunda yönledirecek adamım.

 Zaman bu hayatta sahip olduğun en kıymetli değer, ne yapılacak işler biter, ne de yetişecek randevular.

Şimdi ben sana diyorum ki, ‘’ zamanlamanı doğru yap ve sana anlatacaklarıma vakit ayıracak yaşam boşlukları yarat’’

 

Her nereye,ne şekilde seyrediyorsan yapman gereken ilk şey toleranslı bir zaman programıdır.Her zaman en kötü şartları düşünerek yap programını, yani navigasyonunun sana verdiği ortalama seyir süren iki saat ise yolda performansını zorlamak yerine yola yarım saat erken çık.Her seyrini dinlenmiş ve dinç olarak yap.

Şimdi seninle olası bir haftasonu kampı senaryosu yazalım. Başlangıç noktası ile varış noktası

  • 1-Yola erken çık ( şehiriçi trafiğine takılmayasın )
  • 2-En az 6 saat uyu ( özellikle 23:00 ve 03:00 arası uykuda ol )
  • 3-Yola çıkmadan protein ağırlıklı hafifi bir kahvaltı yap
  • 4-Yanındaki tüm iletişim araçlarının şarjlarını geceden doldur
  • 5-Keyifli yollardan, mümkünse limit altı bir seyir yap, geçiş güzergahında görmeye değer ne varsa birkaç dakikanı ayır.
  • 6-Nereye gittiğinden. Ne zaman döneceğinden, en az 1 kişinin haberi olsun.
  • 7-Eğer motosiklet veya bisikletle seyir ediyorsa hafif bir sırt çantan olsun, yolda temin etme şansın olan hiçbir şeyi yol boyunca sırtında taşıma.
  • 8-Ben her kamp seyrime başlarken yanımda en az bir yol arkadaşım olmasını tercih ederim.
  • 9- Yanında mutlaka içerisinde yanık kremi, ağrı kesici, ateş düşürücü, dezenfektan olan bir ilk yardım çantası bulunsun.
  • 10-Seyir yaptığın aracının bakımlarından bahsetmiyorum bile!

Bu liste kişisel olarak uzayıp gider, şimdi konumuz olan kamp bölgesine vardık ki, benim esas anlatacaklarım burada başlıyor ama tanışma faslı yeterince uzun olduğu için bunu bir daha ki yazıya bırakalım.

 

Tekrar görüşmek üzere sevgiyle kalın, doğada kalın.

 

@thepina_

 

[slide-anything id=”3742″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir