[slide-anything id=”3742″]

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr...
Thepina ile kamp

Thepina ile kamp…

Selam Dostlar,

İlk yazımdan bugüne geçen sürede, birkaç küçük kamp yapma fırsatım oldu.

Geçen hafta kar beklentisiyle program yaptık, heyecanlandık fakat arkasından gelen lodosla yılın son kar kampı beklentimiz boşa çıktı, üşüdük, ıslandık, ateşimizi yaktık, kurumaya çalıştık, hatta bir miktarda şifayı kaptık.

Ama bi şekilde sevdiğimiz ortamın keyfini çıkartmamıza hiçbir şey engel olamadı.

Geçen yazıda tanışmış, yola hazırlanmış, kamp bölgemize varmıştık ve demiştim ki benim esas anlatacaklarım şimdi başlıyor.

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr...

Hadi bakalım, vaktinde kamp bölgemize ulaştığımızı varsayarak biraz soluklanalım ve şöyle bir ayakları uzatıp, kendimize bir kahve yapalım.

Çünkü az sonra organize edeceğimiz her ayrıntıyı dinlenmiş bir beden ve sağlıklı karar veren bir beyinle yapmalıyız.

Kahvenin tadını çıkarıp yorgunluk atarken göz ucuyla nerede konuşlanacağımızı tasarlıyorum.

Bunun için belli kriterler var kafamda öncelikle geceyi altında geçireceğim çadır, tarp vesaire ne kullanacaksam onu kuracağım düz bir satıh arıyor gözlerim.

Ama sadece düz bir satıh değil tabiki öncelikle doğal bir şeyin önünde konuşlanıp olası bir yağmurdan gelecek suyu drene edecek kanalın üstünde yatmak istemem. Çünkü kış kamplarında başınıza gelecek en kötü şeylerden biri ıslanmanızdır.

Yaban bir ortamda olduğum için o bölgenin esas sahipleri kurt, domuz, çakal vesaire geçiş yolları üzerine kamp atıp onları da rahatsız etmek istemem ki bu durumda konfordan maksimum taviz veren emin olun ben olurum

. Havanın hakim esiş yönünüde dikkate alıp konuşlanacağım yere karar verdim ve malzemelerimi bu alanda tasnif etmeye başladım.

Şimdi kalacağım çadırı kuracağımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz bu aşamadan sonra benim için en önemli şey iyi ve sürdürülebilir kamp ateşidir. Bunun içinde yeterli yakacak malzeme ihtiyacımı hava kararmadan temin etmem lazım.

Şunu belirtmekte fayda görüyorum ben her seyrimde yanımda bir miktar pamuk ve çıra taşırım.

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr...

Birçok zaman bunlara ihtiyaç olmadan ateşi yakmanız mümkündür ama en sıkıntılı durumlarda bile bu bahsettiğim ikili müthiş iş yapar, pamuk lifli yapısı sayesinde çok iyi bir ateş başlatıcıdır.

İlk kıvılcımla size çırayı yakacak can suyunu koşulsuz sağlar ( bu konuda bir şüpheniz varsa pamuğunuzu bir miktar vazeline bulayıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz).

Eğer kampa dört tekerlekli bir araçla gidiyorsanız yanınıza depolayabileceğiniz miktarda yüksek kalorili kuru meşe odunu almanızı tavsiye derim.

Çünkü bölgede bulduğunuz kuru dallar tahmin ettiğinizden hızlı yanıp köz yapmayabilir, bu durumda gün aydınlanana kadar yeni odun toplamak adına stabil kamp alanınızdan uzaklaşmanızı istemem.

Çünkü her durumda standart yaşamınızı idame ettirdiğiniz evinizde değilsiniz. Bu arada biraz daha üstte havanın hakim esiş yönünden bahsetmiştim.

Konuşlanacağınız alan daima terste kalmalı ki duman sizi etkilemesin, tabi bu is kokmayacağınız anlamına gelmez.

üKomşularım bilir benim kamp dönüşü hissedilme gücüm on kalıp isli çerkez peyniri gücündedir. Şimdi derin bir oh çekebilirsin.

Çünkü sana gece boyu konfor sağlayacak en önemli işi tamamladın, yeterli yakacak stoğunla birlikte ateşin yandı ve gün hala aydınlık. Havanın kararacağı saati bilmen çok önemli. Çünkü tüm programını buna göre yaparsın.

Emin ol !!! hiçbir aydınlatma armatürü sana gün ışığının sağlayacağı konforun yanına bile yaklaşamaz. Artık hızlı bir şekilde önceden karar verdiğin alana çadır, tarp vs. yanında ne getirdiysen onu kurma zamanı bence şu sebeple hızlı olmalısın çünkü hiçbir gün batımı kamptaki kadar keyifli olmaz.

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr...
Thepina ile kamp

Doğanın geceye hazırlanışı şehirlerde yaşandığından biraz farklıdır. Önce o bölgedeki kuşlar en güzel ötüşlerini yapmaya başlar, bu karanlık çökene dek sürer, kuş sesleri yavaştan düşerken karşılardan çakal ulumaları bunların yerini alır ki bu sesler gece ilerledikçe sana daha da yaklaşacaktır.

Eğer iyi bir ateşin varsa endişelenmene gerek yok çünkü

onların peşinde oldukları şey sen değil sen gittikten sonra kalacak yemek artıklarıyla kendilerine bir ziyafet çekmektir ( artık derken çöpten bahsetmiyorum tabi ki ! ).

Önemli hususlardan biride doğada düzenli olma durumudur. Evinde ne kadar dağınık olursan ol ki ben biraz öyleyimdir doğada özellikle gün batımı sonrası ihtiyacın olabilecek tüm alet ve ekipmanını doğru bir şekilde tasnif etmelisin.

Şöyle açıklamaya çalışayım ihtiyacın olabilecek hiçbir ekipman senden üç adımdan daha uzak olmamalı.

Karanlıkta aradığını bulmak ekstra görsel hafıza gerektirir.

Görsel hafızanın nasıl gelişeceğini sorarsan, aradığını bulamadığın ilk kamp sonrası kendiliğinden hızla gelişecektir.Unutma ki bir özelliğini geliştirmenin veya öğrenmenin en iyi yolu ” zorunda kalmaktır ”.

Yanımızda getirdiğimiz fındık fıstık küçük atıştırmalıklarla bu saate kadar idare ettik ama karnımızda hafiften acıkmaya başladı. Gündüz gözüyle şu yemek işini bir yandan başlayalım dedim ve bir baktım ki yeterince uzatmışız yine.

Hadi bakalım dostlar devamı bir sonraki yazıya…

Sevgiyle kalın doğada kalın…

@thepina_

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr...

Kamp ve Outdoor Ekipman ilanları için tıklayınız !

[slide-anything id=”3742″]

@thepina_ ile kamp başlıyoorrr…” te bir düşünce

  1. Göktuğ diyor ki:

    Sevgili Pina,

    2tekerciyi ve yazılarını yeni buldum. 25-30 sene motor kullanıp, pek çok yeri gezip, pek çok otelde kaldıktan sonra kamp yapmaya karar verdik arkadaşlarla. Ama işletmesi olan kamp yerlerinde değil, otelden çok farkı yok bence… Istanbul’un 250-300 km civarlarında doğa içerisinde kalabalıksız ve sakin kamp yapılacak yerler arıyorum. Senden bir-iki yönlendirme rica edebilir miyim?

    Sağlıcakla kal,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.