Tank tokatlama gidonun hızlı ve iler-geri, yüksek yoğunluklu istenmeyen hareketidir. Kelimenin tam anlamıyla, barların yan tarafa atılması, aslında motosikletin tankına vurmak için yeterince şiddet alabilen, yani ” Tankçı ” adını taşıyan tokattır. Kötü haber ise cehennem kadar korkutucudur ve oldukça kötü kazalara sebep olabilir.

Bazen oldukça yüksek hızda giderken, ön tekerlek aniden sallanmaya başlayabilir. Tankslapper, tank tokatlaması da denilen bu olayın idare edilmesi, motosikletin kontrolünün sağlanması oldukça zordur.

Sponsor Reklam

Motosiklet Al – Motosiklet Sat  2tekerciden.com

Tankslappere neden olabilecek etkenler

  • Motosiklet için uygun olmayan şekilde monte edilmiş veya tasarlanmış ön cam.
  • Gevşek gidon kafa yatak boşluğu, yıpranmış gidon parçaları.
  • Eğilmiş, balon yapmış veya hizalanmamış bir lastik, gevşek teker rulman yatakları, uygun olmayan lastik sırtı tasarımı.
  • Yol yüzeyi ( özellikle frezelenmiş asfalt-kamyon lastik izleri ).
  • Motosikletin arkasını aşırı yükleyerek ön lastiğin zemin tutuşunu azaltmak, çok ani gaz vermek.
  • Moturu tekere getirmek ve sonrasında çok sert yere koymak.
  • Yumuşak ön süspansiyon, sert arka süspansiyon, ön lastik basıncının çok düşük olması, lastiğin düzensiz aşınması ( muhtemelen uzun süre düşük basınçta sürmek sebep olur ).

Kafa Sallama

“Kafa sallama” işlemi, lastiğin bir dalgaya kapılmasıyla ve süspansiyon baskısıyla başlar. Bu durum, tekeri biraz merkezden dışarı atar. Süspansiyon ve lastik serbest bırakıldığında, teker hafiftir ve tekrar ortalanmış bir konuma doğru hareket eder. Ancak yinede biraz merkezden uzaklaşır, akabindeki dalgalanmadan tekrar yüklendiğinde merkez dışına çıkma eğilimine girer ve kontrolden çıkar. Sağa-sola yalpalanma döngüsü, aslında bozulan dinamiği tekrar kazanmanın kendi kendine düzeltme işlemi ile stabil kalma eğilimidir. Sürücü bu süreci kontrol etmekte zorlanır.

Gidondaki hafif dalgalanma ve salınım, amortisörlerin uç kısmında tekere bağlantı noktasına yakın sertleşir ve dalga genişliği artar. Örneğin, motosiklet üzerinde kafamızı salladığımızda, kafa sallama önce vücudumuza sonrada tüm motosiklete aktarılır ve sallanma daha şiddetli hale gelir.

tankslapper

Eninde sonunda salınım müdahale edilmedikçe kendi kendine bir süre sonra düzelir. Ancak bu süreç içerisinde sürücünün motosiklet üzerinde kalması vahşi bir atın üzerinde kalmakla birebir aynıdır.

Tanslapper nasıl önlenir?

Gidon çok sıkı tutulduğunda, kafa sallanmasının arttığı ve daha da kötüye gideceği bilinmektedir. Selenizde biraz daha uzağa yaslanın, böylece kollarınızda dirsekleriniz yere paralel şekilde güzel bir bükülme olur, doğrusu tavuk kanadı serbestliğidir. Vücut ağırlığınızı seleden kaldırmak için bacaklarınızı kolayca kullanabilirsiniz, örneğin at üstündeki jokey gibi kendinizi hafifçe kaldırın. Böylece vücudunuz selenin salınımından etkilenmez. Asla durmak için frenlere asılmayın! Belkide kurtulacağınız etkiden daha kötü bir duruma girebilirsiniz.

Tüm bunların saniyeler içinde uygulanması gerekir ancak sakin kalmak oldukça güçtür. Düşme kaçınılmaz ise panik yapmamak zordur ancak yapılması gereken budur.

Tankslapper deneyimliyorsanız motosikletin dinamiğini daha da kötüleştireceği için durmaya çalışmayınız!

tankslapper

Gidon Damperine

Gidon damperine “gazlı gidon amortisörü” takılması, tank tokatlamasından korunmanın başka bir yoludur. Bir gidon amortisörü, salınımın aşırı enerjisini yumuşatarak, kafa sarsıntısı hareketinin yoğunluğunu azaltmak için ideal çözümdür. Nispeten dingil mesafesi kısa ve güçlü motorlarda bulunması şart olan gazlı gidon amortisörü bazı motorlarda standarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.