Söylentiler doğru gözüküyor. 20 yıllık bir çalışmanın ardından Suzuki,
tartışmalı stiliyle uzun süredir dünyanın en hızlı motosikleti ünvanını taşıyan ikonik sportbike Hayabusa’yı üretmeyi bırakıyor.

Hayabusa olarak da bilinen Suzuki GSX-1300R, ilk olarak 1999’da fabrikadan çıktı. “Hayabusa” kelimesi Japonca’da, dalış yaparken 200 mil hıza ulaşabilen ‘peregrine falcon‘ yani Alaca şahin‘dir.

Suzuki Hayabusa

Avının genellikle kara kuşlar olduğu Hayabusa’nın, dünyanın en hızlı spor motosikleti ünvanı için Honda CBR1100XX Super Blackbird‘ü yenmesi amaçlanmıştı.

Honda-CBR1100XX-Super-Blackbird
Honda CBR1100XX Super Black BirdHayabusa en yüksek hızı 186 mil ile sınırlı Honda’dan 10 mil daha hızlıydı. Bu noktada, tırmanan üst sürat savaşlarına ve hükümet yasaklarından duyulan korku karşısında, Japon ve Avrupalı ​​üreticiler kendi aralarında 186 mil hız sınırına vardılar.

Bu, 2000 Kawasaki Ninja ZX-12R’nin Hayabusa’yı “en yüksek hızdaki iblis” olarak görmesini engelledi ve 20. yüzyılın en hızlı motosikleti konumunu güçlendirdi.

Hayabusa bunu 1.23 CC motoruyla orijinal formunda 173 beygir gücü ile başardı ve bu model, modelin çalışması boyunca sürekli olarak arttı. Gücü kadar önemli olan, yıllar boyunca çok eleştirilen konu özgü aerodinamik stiliydi.

Yine de, yüksek hızlı performanstaki sonuçları tartışılamaz. Biçimi, havanın yüksek hızlarda motora daha fazla hava girmesini sağlayan burunu izledi. Özgün bakır üzerine gümüş renk şeması,en çekici kombinasyon değildi, ancak daha geleneksel renkler yıllar içinde mevcut oldu.

Suzuki Hayabusa 2008

Hayabusa 2008’de yeniden tasarlandı

 Yeni bir görünüme sahip olmasına rağmen, hala yeni derisinin altındaki orijinal motosikletin bir evrimi oldu. Motor, Euro 3 emisyon standartlarını sıkılaştırmak için çok fazla dahili çalışma aldı ve yeni egzoz ilk kez bir katalitik konvertöre dahil oldu.

Motor bloğu 1.340 CC’ye yükseldi ve beygir gücü 194’e çıktı. Frenler, debriyaj ve direksiyon da yükseltmeler aldı. Suzuki, GSX-1300R tasarımını bıraktı ve sadece modeli “Hayabusa” olarak adlandırdı. Bu da, Hayabusa’nın GSX hattının geri kalanından ne kadar farklı olduğunu bir miktar hissettirdi.

Hayabusa hisse senedi dikkate değer olduğu gibi, birçok yükseltmeler ve diğer uygulamalar için de temel oldu. Fabrika hiçbir zaman Kawasaki Ninja H2 gibi zorla indüksiyon yapmayı teklif etmemişti, ancak bu insanların beygir gücünü, aşırı “aptal hızlı” bölgeye kolayca dönüştürebilen turbo, süper şarjlı ve / veya azot eklemesini engelleyemedi.

Hayabusa motoru, sıralı vites değiştiricili küçük bir pakette yüksek beygir gücü için dört tekerlekli uygulamalarda da yolunu buldu. Bunlar şık küçük spor otomobillerden özel bir Suzuki Swift’e kadar uzanıyordu.

Hayabusa iyi bir hıza sahipti, ama Avrupa emisyon standartları bir kez daha tehdit etti. Bu sefer Suzuki, 2008’de olduğu gibi değişmek yerine motosikleti piyasaya sürmeyi durdurmaya karar verdi. Motosiklet bu aydan sonra Avrupa’da artık satılamayacağından, üretim hattındaki son örnekler ABD’de 2019 model olarak satılacak. Ancak, hepsi değil.

Hayabusa şu an için gitmiş olabilir, ama belki de gelecekte bir kez daha, en iyi hız ödülleri için savaşa dönecek!

70’li Yıllarının Simgeleri Süperbike Motosikletleri Adlı Yazıyı Okumak İçin Tıklayınız !

Motosiklete Binecekseniz Sizi Koruyacak Ekipmanlara İhtiyacınız Olacak Motosiklet Ekipmanları İlanları İçin Tıklayınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir