[slide-anything id=”4941″]

Merhaba bisikletsever arkadaşlar. –acaba tutkunu mu demeliyim?

Bisikletin Faydası…- Bu tanışma yazımda sizlere ayaklarımızın pedalda olmasının bize neler kazandırdığını kısaca vurgulamak istiyorum. Bunların bazıları hemen herkesin aklına gelebilecek çok klişe kazanımlar. Ama gerçekler!

Öncelikle çağımızın hastalığı olan obezite ve kilolu olma durumundan başlamak yanlış olmayacaktır sanırım. Bisikletin faydaları kilolarımızdan kurtulup, daha sağlıklı ve fit bireyler haline gelmemiz. Bunu sağlayacak başka aktiviteler de var mutlaka fakat bisiklet içlerinde en eğlencelisidir bence. Örneğin yürüyüş; tamam çok sağlıklı ve etkili ama yürüyerek kat edebileceğiniz mesafe belli.

 Dolayısıyla yeni yerler görmek, buraları keşfetmek gibi bir şansınız yok

Koşu nispeten daha hızlı ama yeterince değil. Ayrıca bence eklemler açısından iyi değil. Ama bisiklet üzerinde eklemlerinize zarar vermeden çok uzak diyarlara gidebilirsiniz. İşte bisikletin faydaları bu; etrafı inceleyebilmek için yeterince yavaş ve daha çok yere ulaşabilmek için yeterince hızlı. Bisiklet parkurunun üzerinde yaşayan köpekleri, kuş yuvalarının yerlerini, hangi mevsimde hangi çiçeğin açtığını bilirsiniz. Yolunuzdaki bir şeftali ağacındaki meyvenin bir önceki haftaya göre geliştiğini fark edersiniz. Rotanız üzerindeki yenilebilecek yabani meyvelerin olgunlaşmasını sabırsızlıkla beklersiniz. Laf aramızda bazen yabani olmayabilir bu meyveler. Neticede göz hakkı diye bir şey var  ama sahibine rastlayınca bir helallik istemek adettendir. Hani kilo veriyorduk sen hep yemekten bahsediyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Hiç merak etmeyin bisiklet yediğiniz birkaç dut, bir iki incir, bir avuç böğürtlenden çoook daha fazlasını yakmanızı sağlar.

Gelelim bisikletin kalp damar sağlığımıza olan etkilerine

Sadece fazla kilolarımızdan kurtularak zaten bu konuda ilk adımı atmış bulunuyoruz. Ama yapılacak düzenli ve bilinçli antrenmanlarla bu konudaki kazanımlarımız artacaktır. Bu noktada ince bir çizgi var. Antrenmanlarımızı mutlaka fiziksel durumumuza ve yaşımıza uygun olarak, hatta mümkünse bir kardiyoloğa danışarak programlamalıyız.   Tabi bu aktiviteyi hakkını vererek yapmak lazım.

Turlarımızın mesafelerini arttırarak kendimizi zorlamalı, parkurlarımızın içerisine inişler, çıkışlar, engebeler katmalıyız. Günümüzde birçok halka açık amatör bisiklet yarışı ve turlar organize ediliyor. Bunlara katılmayı hedeflemek bizim için ayrı bir motivasyon olacak ve kendimizi sınırlarımıza kadar zorlamamızı sağlar.

Kötü alışkanlıklardan uzak durmada ve olanlardan kurtulmakta en iyi çare bisiklet

Ben uzun yıllar sigara içmiş birisi olarak ve sigaranın bırakılması çok zor bir alışkanlık olduğunu bilerek, bisiklet sayesinde sigara içmeyi bıraktığımı ve yine bisiklet sayesinde tekrar başlamama gücünü gösterdiğimi söyleyebilirim. Çünkü bisiklet sürme seviyenizi yukarıya taşıdıkça beraberinde sigara içmek size çok saçma ve tehlikeli geliyor. Ayrıca bu sporla ilgilenen diğer arkadaşlarınız zaten içmediği için işiniz daha da kolaylaşıyor. Sadece sigara içmiyor olmak bile yukarıda değindiğimiz kalp-damar sağlığı açısından en büyük kazanım.

 

Evet arkadaşlardan bahsetmişken oradan devam edelim. Bu da bisikletin faydası Sürekli genişleyen kaliteli bir topluluk bisiklet grubu. Değişik meslek gruplarından oluşan çok eğlenceli bir topluluk. Ama bu arkadaşlarınızla paylaşımlarınız çok sade çok gösterişsiz oluyor. Sabahın erken saatinde uykulu gözlerle yapılan bir buluşmada herkes kendi oluyor. Yolculuk boyunca yardımlaşmalar, su ve gıda paylaşımları vb. sebepler kısa sürede büyük bir samimiyeti doğuruyor. Bisiklet turları harici zamanlarda da en çok görüştüğünüz arkadaşlarınız haline geliveriyor bu arkadaşlıklar.

 

Ulaşım aracı olarak bisiklet belki de en hızlısıdır günümüzün trafik şartlarında. Ben şahsen ulaşım aracı olarak kullanmıyorum ve işin doğrusu biraz riskli buluyorum mevcut şartlarda bunu. Ama her bisikletçi gibi hayalim düzgün bisiklet yolları ve bisiklete saygılı, bisikleti gören bir trafik. Bunlar gerçekleştiğinde en güvenli -çünkü sağlığınıza iyi gelecek- ve en hızlı –çünkü trafiğe takılmayacak- ulaşım aracıdır bisiklet. Aynı zamanda en çevreci ulaşım aracı olduğunu söylememe gerek var mı?

Evet sevgili bisiklet severler, bu yeni bisiklet sezonunda hepinize sağlıklı ve kazasız pedallar dilerim.

 

  1. mustafa gürz diyor ki:

    Bisiklet fiyatları dövizle birlikte çok yükseldi. En ucuz ve ekonomik araç olan bisiklet bile artık malesef ulaşılması zor bir araç oldu….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir