Buradaysanız ve bu yazıyı okuyorsanız bisiklet sürmenin sağlığımıza yararlarını zaten az çok biliyorsunuzdur.
Ancak bir grup bilim adamı iki tekerlekli taşımayla ilgili daha da yeni ve ruhsal sağlığımızıda etkileyen  bilgiler keşfetti. Kısacası, zihinsel ve fiziksel sağlık yararları söz konusu olduğunda  bisikletle dolaşmanın olumlu etkileri bilimsel olarak da ispatlanmış oldu.

Çevre Enternasyonalinde yayınlanan bulgular, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen PASTA (Sürdürülebilir Ulaşım Yaklaşımları ile Fiziksel Aktivite) çalışmasının bir parçasıydı. Araştırmaya binlerce kişinin anketi dahil edildi.

Çalışmanın odak noktası, çeşitli ulaşım biçimlerinin insanların genel sağlık ve sağlıkları hakkında nasıl hissettiklerini nasıl etkilediğiydi. Araştırmacılar katılımcılara toplu taşıma, araba, motosiklet, e-bisiklet, konvansiyonel bisiklet ve yürüyüş gibi çeşitli ulaşım biçimlerini, enerji düzeyleri, yorgunluk, stres gibi zihinsel ve bedensel sağlıklarıyla ilgili çok sayıda soruyu , depresyon ve sosyal refah ile birlikte yorumlamalarını istedi.

Sonunda, bisiklet sürücüleri, her bir analizde en iyi sonuçları aldı.

Geleneksel bisikletlerle pedal çevirip gidenler ön plandaydı.

 

İşte araştırmacıların karşılaştığı en büyük bulgular.

Şehirimizde bisiklet
Daha sağlıklı hissedersin

İlgili PASTA proje araştırması, bisikletçilerin yaşıtlarından daha az ağırlığa sahip olduğunu ve işe giderken bisiklete geçen insanların kilo verdiklerini ve daha sağlıklı vücut kitle indekslerine sahip olduklarını buldular.

Bisiklete binmenin, bağışıklık sisteminizi daha güçlü tutmamıza ve yaşlanma sürecini yavaşlatmamıza yardımcı olduğunu fark ettiler.

Daha az streslisin

Bisiklete binme gibi egzersizler sadece kortizol gibi stres hormonlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda zamanla daha fazla strese dayanıklı olmamızı ve  böylece küçük şeyleri dert etmeyip   günlük olaylara olumlu  yaklaşmamızı sağlıyor.

Diğer ulaştırma araştırmaları bu bulguları yineledi: İşe giderken bisiklete binenler araba ile gelenlere göre iş ortamına daha az stresli geliyorlar.

Şehirimizde bisiklet

Daha az yalnızsın

Bisiklet sürmek, çevrenizle daha fazla etkileşimde hissetmenizi sağlar, böylece kendinizi yalnız hissetme olasılığınız azalır. Ayrıca, diğer yayalara ve bisikletçilere selam verirseniz, daha az yalnız hissedersiniz (aslında bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek değildir, ama harika bir fikirdir :)).

Daha iyi ruh sağlığına sahipsin

Bisiklet pedal çevirme hareketi, beyninizde iyi bir kimyasal madde serisini tetikler. Bu yüzden, daha fazla gezdiğiniz, daha mutlu olacağınız anlamına gelir. Kısa süreli egzersizlerin bile depresyondan kurtarabileceği belgelenmiştir.

American Journal of Preventive Medicine’de yayınlanan ve 26 yıllık araştırmayı inceleyen bir çalışma, günde bir kez bisiklete binme gibi 20 dakikalık bir aktivitenin, yani 5 km lik bir yol gidişinin, uzun vadede depresyonu önleyebileceği sonucuna vardı. The Lancet dergisinde yayınlanan bir diğer yeni çalışma, düzenli bisiklet sürmenin zihin sağlığını iyileştirmek için en iyi etkinliklerden biri olduğunu tespit etti.

Canlılığın var!

Bu her şeyi şöyle ifade ediyor: Bisiklet sağlıklı ve zinde bir vücut için yapılacak aktivitelerinin  en üst sıralarda yer almakla birlikte ayrıca refah, fiziksel sağlık ve enerji düzeylerinin bir ölçüsü. İlginçtir ki, yapılmış kentsel  araştırmalar, iki tekerlekli taşıtların bir şehrin canlılığını geliştirmede katkı sağladığını göstermekte.

Bu sebeple günden güne bisiklete dönüş artıp gelişmekte…..

Bisiklet konusundaki diğer yazılarımız için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir