Motosiklet ve Çanta

Gelelim Motosiklet ve Çanta konusuna.. Motosiklete binerken pek çok sebepten ötürü çanta taşımaya ihtiyaç duyarız. İşe giderken dizüstü bilgisayarımızı taşımak, spora giderken spor kıyafetlerini taşımak, veya seyahate giderken kılık kıyafetten kamp ekipmanına kadar, ne varsa taşımak. Ama motosikletler öyle çok da eşya taşımaları için tasarlanmamışlardır. Bu yazıda hangi koşulda nasıl çanta kullanmak daha iyidir ve bu çantaları nasıl yüklemeliyiz ondan bahsedeceğiz. Gündelik kullanımda motosiklette genelde çok şey taşınmaz. Eğer mesleğimiz bu değilse. Kurye arkadaşlarımızın işi çok zor, neler taşıyorlar motosikletlerinde bazen hayal bile edemiyoruz, aynı şekilde restoran ve hizmet sektörünün servis elemanları da öyle. Hepsine kolay gelsin diyoruz. Bizim gibi fanilere gelirsek. İşe giderken taşınabilecek eşyalar, genelde diz üstü bilgisayar ve bir sırt çantasından öteye geçmez. Bu koşullarda imdadımıza su geçirmeyen ve darbeye dayanıklı bir sırtçantası koşabilir ama sırtında çanta taşımak istemeyenler arkaya kilitli bir çanta takabilirler ya da sırt çantasını artçı koltuğuna bağlayabilirler.
@ride2world... '' Motosiklet ve Çanta Konusu ''
Motosiklet ve Çanta
Fakat motosikletin sürüş dinamikleri gereği arka çanta hem denge bozabilir
hem motorun şasesine aşırı yükleme ve sallantıdan dolayı zarar verebilir hem de yoğun trafikte arabaların aralarından manevra yaparken sağa sola çarpıp can sıkabilir. O yüzden eğer yükünüz ağır değilse su geçirmeyen bir sırt çantasını tavsiye ederiz. Sadece cüzdan, telefon gibi küçük eşyalar taşıyorsak ise depo üstü kolay çıkarılabilir bir çanta da tercih edilebilir. Ama eğer bir scooter’ınız varsa o zaman işler biraz daha kolay. Neredeyse tamamının koltuğunun alt kısmında kapalı ve kilitli bir bölme mevcuttur ve eşyalarınızı güvenle, motosikletin dengesini bozmadan orada taşıyabilirsiniz.
İş, seyahate geldiğinde ise
her tarafta aluminyum çantalarla bezenmiş büyük motorları görmek mümkün. Bu çantaların ebatları ve sayıları da yine ihtiyaca göre belirlenmelidir. Unutmamak gerekir ki ne kadar az çanta o kadar güvenli sürüş. Bu yüzden bir yolculuğa çıkarken çantalı motorlar havalı da görünseler, yine de olabildiğince az eşya ve çantayla yola çıkılmalıdır. Diyelim ki bütçeniz geniş veya kısa süreli bir tatile gidiyorsunuz, kamp ekipmanız yok. Bir kişisel bakım çantası ve de bir kıyafet çantası var, yedek ayakkabı ile beraber.
İlk tercih eğer artçınız yoksa
artçı koltuğuna su geçirmeyen bir çantayı sabitlemek olmalıdır. Bunun en büyük sebebi, sürüş dinamikleri ve motora minimum zarar gelmesi. Ama illaki kilitli bir çantam olsun, motoru bırakıp gidebileyim sağa sola diyorsanız o zaman çözüm plastik veya aluminyum bir arka çanta olacaktır. Arka çantalar her ne kadar bu şekilde kullanılmaları tavsiye edilmese de artçınız varsa onların sürüş konforunu arttırmaktadır.
Siz yine de bütün ağırlıklarını vermelerini değil
sadece hızlanmalar sırasında kendilerini desteklemeleri konusunda sürüş öncesi  artçınızı uyarın. Patates çuvalı gibi oturmasınlar. Evet tek çanta yetmedi, daha uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, bu durumda yan çanta alternatiflerini değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Burada da yine tekstil çanta veya aluminyum ya da plastik çanta alternatifleri var. Tekstil çantayı genelde ara yollarda toprakta sürmeyi seven, motorda ekstra ağırlık yapmasın ve sallantıdan minimum etkilensin diyen maceracı sürücüler tercih etmekte.Fakat handikapı güvenlik.
@ride2world... '' Motosiklet ve Çanta Konusu ''
Motosiklet ve Çanta
@ride2world... '' Motosiklet ve Çanta Konusu ''
Motosiklet ve Çanta
Öyle her yerde motoru üstünde çantalarla bırakıp gidemezsiniz. Hoş bu çantaların da güvenliğini sağlamak için metal telden oluşan file şeklinde kilitler var ama unutmayın ki bu sadece size süre kazandıracaktır. Kesilemez değiller ve üstelik filenin aralarından çantayı yırtma ihtimalleri hala var kötü niyetli kişilerin. Sektörün dinamosu plastik ve metal yan çantalardır. Pek çok sürücüye göre motoru daha yakışıklı gösterdiği de düşünülmektedir bu çantaların.
Plastik çantalar
eğer iyi bir markaysa esneme payları daha yüksek olduğundan orta seviye darbelerde daha iyi bir darbe performansı sergilerken, aluminyum çantalar ise daha şiddetli darbelere karşı daha dayanıklıdırlar, üstelik bir hasardan sonra kolayca tamir edilebilirler. Handikapları ağır olmalıdır. Plastik çantaları kısa tatillere çıkan kişilere, aluminyum çantaları ise güvenliğin daha önemli olduğu çok daha uzun seyahatlerde kullanılmasını önerebiliriz. Bu çantaların tümüne seyahatlerde depo üstü çanta da eklenebilir. Depo üstü çanta eğer gidon hareketini veya motor hakimiyetinizi engellemeyecek bir formdaysa, seyahat sırasında büyük kolaylıklar sağlar. Pek çoğunun üstünde harita gözü vardır. Ve hacimleri büyük motorlara göre tasarlandıklarından oldukça büyüktür. Orta boy bir fotoğraf makinesini bile taşımak mümkündür. Güzel bir manzara yakaladığınızda, durup, cep telefonu veya fotoğraf makinenizi çıkartıp anında işinizi görüp ilerleyebilirsiniz. Eşyalara ulaşımı kolaylaştırsa da depo üstü çantalarla ilgili yapılan en büyük hata yine aşırı yüklemedir. Bunun sonucunda ya gidonu rahat hareket ettieremeyiz ya da çanta gövdemize çarpabilir. Eğer iyi sabitlemediyseniz sağa sola kayıp düşebilir bile.
@ride2world... '' Motosiklet ve Çanta Konusu ''
Motosiklet ve Çanta
İki çantanın yetmediği durumlarda da yine arkaya metal veya plastik çanta ya da artçı koltuğuna tekstil çanta düşünülebilir. Özetleyecek olursak çantaların motorun sürüş dinamiğine göre yüklenme sırası şöyle olmalıdır. Sırt, arka koltuk, yan çantalar, ve arka çanta. Ama sürüş dinamiğinden başka etkenler olduğunu da düşünürsek arka çanta yan çantaların önüne geçebilir, aynı şekilde sırt çantası da arka koltuğa bağlanacak bir çanta veya yine arka çanta ile yer değiştirebilir. Çantaları yüklerken ise önerimiz, en sık kullanacağınız malzemeleri en kolay ulaşılır yerlere koymak olacaktır.
Ya da uzun bir seyahattesiniz diyelim
hem otellerde hem de çadırda konaklıyorsunuz. O zaman otele çıkarken taşıyacağınız malzemeleri bir çantada, kamp ekipmanlarınızı başka bir çantada toplamak en mantıklısı olacaktır. Böylece tek çantayı bırakıp diğer çantayla odanıza çıkarken, kilitli çantanızda kamp ekipmanlarınızı bırakabilirsiniz. Arka çantaya gelirsek buradaki en önemli konu, bu çantanın olabildiğince hafif yüklenmesidir. Örnek olarak, evrak ya da terlik, hafif spor ayakkabısı gibi. Arka çantanın güzel bir kullanım şekli de, içinde kişisel evraklarınızın bulunduğu bir sırt çantasını bırakıp, motoru parkedip etrafı dolaşacağınız zaman arka çantadan bu çantayı çıkartıp yerine mont ve kaskınızı koyup kilitlemek şeklinde olabilir.
@ride2world... '' Motosiklet ve Çanta Konusu ''
Motosiklet ve Çanta
Son bir konumuz da motorun orasına burasına koyup sabitlediğimiz eşyaların nasıl bağlanacakları
Bu noktada da kaliteli gergiler veya elastik kancalar kullanmak gerekir. Metal kancalar motoru çizebilir, o yüzden kaliteli plastikten üretilmiş kancaları olan lastikler kullanılabilir. Genelde düşülen hata sadece bir kancalı fileye güvenerek veya tek bir noktadan sabitleyerek motora eşya bağlamak olacaktır ki, bunların neticesinde bu sürcüler ya arka lastiğe bir uyku tulumu sıkışmasından şanslılarsa badireler atlatacaklar ya da düşüp giden ama bir sonraki molada farkedilen bir çadırdan olacaklardır. Ne bağlıyorsak bağlayalım bunun doğrusu çapraz bir şekilde en az iki adet gergi ile bağlamak olmalıdır. Piyasadaki kaliteli tekstil çantaları tercih ederseniz eğer bunların içlerinden gergi geçirilebilen kanalları vardır ve en güvenli şekilde bağlanabilmek için tasarlanmışlardır. Bunlar yaklaşık iki senedir motorunda evini taşıyan iki gezginin tecrübeleridir, ama yine de her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Unutmayın ne kadar az eşya o kadar az dert! @ ride2world  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.