Motosikletin pegi asfalta sürttüğünde çıkan ses sizi korkutuyorsa
bu güvenli sürüş hakkında yeterli eğitim ve tecrübeye sahip olmadığınızı gösterir.  Eğer tehlike anında bu sesleri duyacak kadar motorunuzu yatırabiliyorsanız, pek çok tehlikeden kaçmanız mümkün olabilir. Bu, her viraja girebileceğiniz maksimum hızla girip  peg sesini duyun demek değildir.Aksine, her viraja pegi sürtecek kadar yatmanız, karşınıza çıkabilecek tehlikelerden kaçmak için yapabileceğiniz manevra kalmadığı anlamına gelir. Tehlike anında daha fazla yatacak açınız kalmamıştır.Bundan sonrası ya kontrayı bırakıp çizgiden çıkmak yada karşınıza çıkan cisme çarpmaktır. Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !
Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !      Eğer hiç peg ya da orta sehpa gibi motorun başka bir parçasını yere sürtmediyseniz
bunu tecrübe etmelisiniz. Buna neden ihtiyacınız olabilir? Eğer viraj beklediğinizden çok daha sert ise, karşıdan gelen araç sizin şeridinize girmişse yada viraj içerisinde karşılaştığınız başka bir cisme çarpmamak için motoru daha fazla yatırmak zorunda kalabilirisiniz. Motorunuzu iyice yatırmak bazen önemli bir kaçış opsiyonu olabilir ve eğer daha önce hiç peg sürtmediyseniz bu panik yapıp daha tehlikeli sonuçlar yaşamanıza sebep olur.Şunu unutmayın ki alışık olmasanız bile her motor bunu yapabilecek teknik özelliklere sahiptir.   Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !
Motosikletinizin lastiklerinin doğru basınçta ve kullanım ömrünü doldurmamış olduğundan emin olduğunuzda ve zeminde de tutunmanıza engel olabilecek farklı bir durum olmadığı virajlarda, motorunuzu sürtecek kadar yatırmanın bir tehlikesi yoktur.
Lastikler ve süspansiyon bu durumda karşılaştıkları güçleri kaldıracak kapasitededir.Ancak, sürtme anındaki beklenmedik tepkileriniz, özellikle de buna alışık değilseniz, tehlike yaratabilir.  Bu durumda pek çok motorcunun tepkisi ya kontrayı bırakmak ve motoru hemen dik hale getirerek çizginin dışına çıkmak, ya da kaçmaya çalıştığı nesneye çarpmak olmuştur. Diğer potansiyel tehlike de, neyi sürttüğünüzdür. Bazı tip motosikletlerde yere ilk değen botunuz olabilir. Ne botunuzun sürterken çıkardığı ses, ne de verdiği heyecan sizi güvenle sürmekten alıkoymamalıdır. Daha önce hiç yapmadıysanız, şaşkınlık başınızı belaya sokabilir.
Bu yüzden fırsat buldukça tecrübe etmelisiniz ki tatsız sürprizler yaşamayın.Ayak pegleri ileride olan motosikletlerde, ayaklarınızın pozisyonu yüzünden topuklarınız sertçe sürtebilir ve bu ayağınızın pegden ayrılmasına sebep olabilir.
Daha tehlikeli bir durumsa peg gibi katlanabilen parçalar dışındaki yan çanta gibi sonradan takılan motorunuzun aerodinamiğine uygun montaj yapılmamış aksesuarlardır.Bu gibi donanım ve aksesuarlar sürtme anında motorunuzun savrulmasına sebep olabilirler.
Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !Motosikletin hangi parçasının ilk önce yere sürteceğini, o parçayı sürtmeden önce öğrenmek sizi büyük bir tehlikeden korur. Bunun bir yolu motorunuz hakkında test yazılarını okumak, videoları izlemektir.
Bir diğer yöntem de park halinde motoru yatırarak bakmaktır. Eğer bunun için fazla ağır bir motorunuz varsa mutlaka bir arkadaşınızdan yardım alın. Ağır bir motoru tek başınıza yatırmaya kalkarsanız çok sevdiğiniz motorunuzda kozmetik kusurlar oluşabilir ki buda bizi çok üzer.Motoru yere yavaşça yatırdığınızda motorun ilk önce hangi noktasının zemine değdiğine bakın. Unutmayın ki süspansiyon kapandıkça bu nokta orantılı bir şekilde içeriye doğru yer değiştirir. Eğer sürten ilk nokta esnek veya yaylı ise pek sorun yaşamayacaksınız demektir. Çoğu motorda bu bir ayak pegi ya da ayak koyma yeri olacaktır. Bazılarında da “curb feeler” denen ve yere ilk sürten parça olması için konmuş parçalar yere ilk sürter.
Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !      Eğer, motosikletinizin ilk yere temas noktasının güvenli olduğunu düşünüyorsanız, ortalama hızlarda girebileceğiniz virajları olan, temiz ve düz bir yol bularak bu çalışmayı yapabilirsiniz.
Bunu çabuk öğrenmenin en güzel yolu bir pistte ya da eğitim parkurunda denemektir.  Amaç, motorunuz iyice yatmış durumdayken sürüşe hakim olabilmektir. Bu sizin soğukkanlı kalmanıza ve tehlikeden kaçmanıza yardımcı olur. Yavaşlamak ve daha az yatarak viraj dönmek dışında, virajları daha iyi dönebilmeniz için iki teknik vardır. Yarışçıların yaptığı gibi virajın iç kısmına doğru hang off (sarkma) yapabilir ve motorun yatış açısını artırmadan ağırlık merkezini değiştirebilirsiniz. Ancak bu kendinizi önceden selede konumlandırabildiğiniz durumlarda daha etkilidir, yani her ne kadar motorunuzu sürtmemenizi sağlayacak olsa da acil durumlarda pek kullanışlı değildir. Diğer teknik de gazla oynamaktır. Gazı kapatırsanız motosikletin süspansiyonu alçalır. Bu şaftlı veya yumuşak süspansiyonlu motosikletler için daha geçerlidir. Gaz çevirdiğiniz zaman motosiklet süspansiyon üzerinde yükselir ve yerden yüksekliği artar. Çoğu motosiklet sürücüsü panik anında gazı kapattığı için bu sizin aleyhinize işleyebilir. Bunu nasıl lehinize kullanacaksınız? Gaz çevirerek motosikleti yükseltirken hafifçe arka frene basarak motoru yavaşlatın. Bu teknik yıllardır öğrendiğiniz motosiklet sürüş tekniğine aykırı olduğundan kesinlikle uzun uzun çalışılması gerekir.   Kaynak : Art Friedman Peg Sürtmek Ne Demek ? Virajda Panik !   İyi bir sürücü olmanın,  hızlı gitmek veya viraja maksimum hızla girmek değil, virajdan güvenle çıkmak olduğunu unutmayın.

2tekerci.com

Güvenli Sürüş İçin Ekipman Seçimine Önem Göstermelisiniz. Motosiklet kişisel ekipman ilanları için buraya tıklamanız yeterli !  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.