[slide-anything id=”3742″]
Likya Yolu

Likya Yolu Çantamdakiler :

– Sırt çantası
– Çadır
– Uyku tulumu
– Mat
– Yürüyüş batonu
– Yürüyüş botu
– Powerbank
– Güneş gözlüğü
– Güneş kremi
– Peçete
– Islak mendil
– Şapka yada buff
– Terlik
– Kafa lambası
– Çakı
– Havlu
– Şort yada mayo
-Uzun kollu polar

Yanınıza alacağınız ekipmanlar yürüyeceğiniz mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin yağmur mevsiminde yürüyecekseniz yanınızda yağmurluk bulundurmanız gerekiyor.

EKİPMAN TAVSİYELERİ

◾Pansiyonlarda değil de kendi çadırınızda kalacaksanız hafif bir çadır taşımanızı tavsiye ederim. Hatta yağmur yağmayacak bir sezonda yürüyecekseniz yazlık tek tenteli çadırlar işinizi görecektir. Taşıyacak olduğunuz çadırın ağırlığı 2.5 kilogramı geçerse kendinize eziyet etmiş olursunuz.

◾Uyku tulumunuzun konforu en az 5 derece olsun. Kamp yapacağınız yerler deniz seviyesinden yüksekte olacağı için gece üşüme ihtimaliniz var. Gece üşür ve uykunuzu tam alamazsanız yürüyüş sizin için eziyete dönüşebilir.

◾Çantanız 40 – 60 litre arasında bir çanta olsun. Çanta alırken sırt desteğinin belinize uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Sırt desteği kötü çantalar omuz ağrısına sebep veriyor.

◾Eğer yanınızda taşıdığıniz yiyecekleri pişirecekseniz kamp ocağına ihtiyacınız olacak. Onun dışında kamp tenceresi ve çaydanlık da almanız gerekiyor. Tavsiyem Nurgaz marka ürünleri tercih etmeniz

◾Ayakkabı tercihi yürüyüşte en dikkat edilmesi gereken nokta. Tercihiniz bileği saran botlardan yana olsun. Alırken mümkünse giyin ve ayağınızı sıkmadığına emin olun

◾Yürüyüş batonu da neymiş ben almayacağım diyen çok insanla tanışıyorum. Kesinlikle yanılıyorlar. Baton yokuş çıkış ve inişlerde sizin yükünüzü hafifletiyor ve yükün %25lik kısmını hissetmiyorsunuz.

◾Mevsim ne olursa olsun yanınıza bir tane polar ve eşofman almalısınız. Akşamları kalacağınız yerler serin oluyor.

◾Yürüyüş sırasında çoğu zaman şort giyebileceksiniz. Aşırı çalı olan etaplar yok. Ama uzun yürüyüş pantolonlarından tercih etmeniz gerekirse dizden fermuarlı olanları güzel. Hava sıcak olursa fermuarı açıp şort gibi kullanabilirsiniz

◾Yolda suyunuzun daha soğuk kalmasını isterseniz termos alabilirsiniz. Profesyonel yürüyüşçüler termos yerine “camelbag” denilen çantanın içinde taşınan su torbalarından kullanıyor. Suyunuz torbanın içindeyken hortum yardımıyla o suyu çekiyorsunuz. İnanılmaz pratik bir ekipman. Tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir