Otonom araçlarla dolu bir dünyada motosikletlere yer var mı?
Otonom Araçlar ve Motosiklet… Araçlarda robotlar sorumlu olduğunda neler yanlış gidebilir? Otonom arabalar, kamikaze arabalarıyla yolu paylaşan bizler için harika bir haber olmalı mı? Artık dikkati dağınık, yorgun, sarhoş veya sadece kötü sürücüler kaza anlamına gelmez, değil mi?
27 Temmuz 2016’da, Norveç’teki bir Tesla model-S Autopilot devreye girdiğinde motosikletçiye arkasından çarptı ve ciddi şekilde yaraladı. Araba daha fazla test için gitti. 7 Aralık 2017’de, Californiada motosikletçi Oscar Nilsson, kendi kendini süren bir Chevy Bolt ile çarpıştı. Mercury News bu yanıtı bildirdi:
“Şirket, otomobilin, yoğun trafikte otonom sürüş modunda, şerit değiştirmeyi iptal ettiğini kabul etti. Ama GM, arabanın şeridinde “kendini yeniden merkezileştirdiğini” söyleyerek, “Lane-splitting” olarak bilinen Kaliforniya’da yasal bir uygulama olan, iki şerit arasında süren Nilsson’un “orta şeritte hareket ettiğini” söyledi. Yolcu yanından hasar aldı, yalpaladı ve düştü ”
otonom-araçlar-ve-motor Her iki senaryoda da bir sürücü yoktu, araba otonom kontrollerdeydi. Bunun yerine, sürücü, bu durumda yasa dışı olmayan bir uygulama olan şerit bölme için suçlandı. Sorunu görüyor musunuz?
Öncelikle “sürücü-yardımcıları” (başka bir arabanın “kişisel” alanına geri döndüğünüzü bildiren bip sesi gibi), ardından “kısmi”, “koşullu” ve daha sonra “tam” otomasyon takip eder. Büyük ödül, sürüş deneyiminden tamamen ayrılmaktır. Otomasyon sürecinde arabalar otomobilleri (insanlar), yayaları (insanlar) ve bisikletlileri (insanlar) tanımak için programlanmıştır, fakat görünüşe göre motosikletler insanlardan değil. otonom-araçlar-ve-motor
Neyse ki, yüksek otomasyonlu araçları test eden ve aynı zamanda motosikletini işe gidip gelirken kullanmayı seven Californialı bir mühendisi olan John Lenkeit gibi bazı kimseler bu konuyla ilgileniyor.
Sadece merak etmek yerine, çeşitli otonom araçların tepki sürelerini test etmek için saatlerce çalıştı. Kötü haber. nispeten küçük bir örneklem büyüklüğü ve gayri resmi bir çalışma olmasına rağmen, buluntular Ekim 2016’da Almanya’nın Köln kentinde bir motosiklet güvenlik konferansında sektör temsilcilerine sunulmaya değerdi. Çalışmada, “ADAS’ın (gelişmiş sürücü destek sistemlerinin) motosikletlere uzatılmasına yönelik güvenlik avantajları için, bu tür sistemlerin olası çarpışma senaryolarında motosikletleri güvenilir bir şekilde tespit etmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunu teşvik etmenin ve doğrulamanın bir yolu, motosikletleri veya temsillerini ADAS test prosedürlerine dahil etmektir. Eğer ADAS sistemleri motosikletleri doğru bir şekilde tanımlayamıyorsa, geniş ADAS uygulamasının olası bir sonucu, araba-araba çarpışmaları azalsa bile otomobil-motosiklet çarpışmalarında bir artış olabilir. ” Öyleyse, motosikletlerin gittiği yollar yavaş yavaş otonom otomobiller tarafından ele geçirilecek mi? Motosikletlerin fark edilmesi bu yeni teknolojiyi kontrol eden karmaşık algoritmalarda dikkate alınması gereken bir engel olarak değerlendirileceklerdir. Çöklerin “arızalar” olarak değerlendirileceği “Yeni Yol Emri” nde, insanlar tarafından kontrol edilen motosikletler, denklemden en iyi şekilde yok edilebilecek bir yükümlülük olacaktır. Hala çıkabiliyorken dışarı çık ve sür! Motosiklet konusundaki diğer makaleler için tıklayın KAYNAK :Tech EmergenceRevzillaMotorcycle CruiserJalopnik,Rideapart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.