Motosiklet ekipman tavsiyeleri…Motosiklet sevdalısıysanız, motor alacaksınız ama ekipman alma konusunda kafanızda tereddütler varsa yazıyı okumak ve araştırma yapmaya devam etmek yararınıza olacaktır. Bu yazıda edindiğimiz tecrübeleri sizler ile paylaşacağız umarım faydalı olur.

Motosiklet almadan önce ekipmanları almanız en doğrusu !

Motosiklet Ekipman Tavsiyeleri:

agv-k-5Helmet

1-Kask

Yeni başlayanlar için motosiklet ekipmanları başında kask gelir. Kask alırken marka ve kask modelinin geçtiği testler, aldığı sertifikalara dikkat edilmelidir.

Kask Testleri Amerikada DOT, Avrupa Birliğinde ECE testleridir.

Fakat bazı markaların sertifika alabilmek için rüşvet verdikleri dedikoduları dönmüyor da değil. Bu yüzden tavsiye edilen markalardan pek şaşmamak ve kask için yeterli bütçe ayırmak gerekiyor.

Gelelim açık ve kapalı kaslara… Kesinlikle kapalı kask önermekteyiz. Yarım kasklar sadece hayati organ olarak kabul edilen beyni korur. Motosiklet kazalarında darbelerin yaklaşık % 45’i yarım kaskların eksik bıraktığı yerlere gelmekte. Kaliteli olanları ABD’de DOT testlerini geçecek şekilde yapılır. Ama sonuçta yarım kasklarda yüzü feda edersiniz. Yaralanma durumunda gözünüzü bile kaybedebilirsiniz, ağır yaralanma olur ama hayati bölge değildir sonuçta. Yarım kasklar yapıları itibariyle AB’nin ECE testini geçemezler.

Birde sadece polis kontrolü atlatmanıza yarayacak olan taslar var fakat pek bir işe yaradığı söylenemez.

Kask’ta bir önemli nokta iste ses geçirgenliği. Bu konu önemli. Uzun yolda çok daha fazla sorun yaratıyor. Özellikle uzun yola çıkma planınız varsa alacağınız kaskın ses geçirgenliği az olması gerekir.

Marka Tavsiyesi verecek olursak düşük bütçeli kask alımlarında fiyatları 300 TL den başlayan MT ve LS2 marka kaskları tercih edebilirsiniz. Bütçesi daha geniş arkadaşlar için Shoe,Agv,Shark,Suomy,Cms,Nolan marklarının güzel bir çok modeli bulunmakta ben Agv-K5 Mat Siyah kask kullanmaktayım gayet memnunum, Nolan N-87 de rağbet gören kasklardan.

2tekerciden Kask İlanlarını Gezmek İçin Tıklayınız !

RevitMont

2-Mont

Olmazsa olmaz ekipmanlardan biride motosiklet montu. Montların Yazlık kışlık ve 3 mevsimlik olmak üzere kategorileyebiliriz.

3 mevsimlik montlarda iç astar bulunuyor hava ısınınca iç fermuarlardan iç astarı çıkartıp yaz kullanımına uygun hale getirilebilir. Kışlık montlar yazlık yerlerde vücutta su kaybına sebep olacağı için güvenli sürüşünüze engel olacaktır. Kullanılacak şehre göre ilk bahar ve son baharda da kullanılabilir belki ama kışın sizi üşütecektir. Her mevsimde 2teker üstünde olacaksanız hem yazlık hemde kışlık montunuz olması gerekir veya yazında kışlık montunuzla idare etmeniz gerekebilir:)

Motosiklet montları kalitesiz olanlar dışında fiyatları 450 lira civarında başlıyor çok yüksek rakamlara çıkabiliyor. Kışlık mont alırken bütçeniz yeterli ise goretex malzemeden almanızı tavsiye ederiz. Mont alırken size tavsiyem internetten beğenseniz de motosiklet bayilerine gidip üzerinizde görmeniz olacaktır.

2tekerciden Mont Ceket ve Yelek İlanları İçin Tıklayınız !

armode-touring-motosiklet-pantolonu-404

3-Pantolon

Umarım başımıza gelmez fakat motordan düşüldüğünde günlük kullandığımız pantolonlar sürtünmeyle anında parçalanırlar. Motosiklet pantolonları bu yüzden önem arz etmekte. Fiyatları 400 liradan başlamakta olup yağmur geçirmemesi(Goretex kumaş su geçirmez ve hava aldığı için kaliteli tercih edilen bir malzemedir), terletmemesi kumaşının kalitesi ve tasarıma bağlı olarak fiyatları artmakta. Başlangıç için ortalama bir motosiklet pantolonunda kalça ve diz bölgesi kevlar ile güçlendirilmiş korumalı bir model tercih edilebilir.

2tekerciden Pantolon ve Tulum İlanları İçin Tıklayınız !

Yeni Başlayanlar İçin Motosiklet Ekipman Tavsiyeleri 2019

4-Dizlik

Dizlik asfaltta hızla giderken düşüldüğünde sadece diz kapağını koruyabilecek bir ekipmandır. Pantolon olmadan sadece dizlik kullanarak bir kaza yaptığınızda sonuçları ağır olacaktır. Dizlik daha çok cross motosiklet kullanıcılarının arazide düşmelerinde anlık hasarı engellemesi için tercih edilir. Dizlikler 50 TL den başlayıp kalitesine göre artmaktadır.

2tekerciden Dizlik İlanları İçin Tıklayınız!

yeni başlayanlar için motosiklet ekipman

5-Eldiven

Eldiven, kask mont ve pantolona nazaran biraz daha cuzi rakamlara alınabilecek bir ekipman. Ama önemi büyük eldivensiz motosikletten düştüğünüzde doktorlar elinizin her yerine girmiş ufak parçaları cımbızla bir bir çıkartırlar çok daha kötüleri de olabilir.

Eldiven alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta avuç içinde de koruması var mı ? çünkü düştüğümüzde yer ile ellerimizin içi temas eder. Eldivenler yazlık ve kışlık olmak üzere 2 kategoride bulunurlar fiyatları 80 liradan başlayıp kalitesine göre 3000 liraya kadar çıkabilmektedir. 250 lira civarında avuç içi koruyucusu da olan bir eldiven gerekli korumayı sağlayacaktır.

2tekerciden.com Motosiklet Eldiven İlanlarını Gezmek İçin Tıklayın!

rockwell-dna-flas-high-motosiklet-botu-13257

6-Ayakkabı

Ayakkabı genelde en sona bırakılan ekipmandır. Normal bir bot gerekli korumayı sağlamamaktadır. İç ve dış ayak kemiklerinin korunması için korumalı motosiklet botlarından almak gerekmektedir. Kaval kemiğininde korunması içinse motosiklet çizmesi almak gerekmektedir. Bu botlar ve çizmeler yaz kış olmak üzere iki kategoride incelenir.

Kısa motosiklet botlarından almayı düşünüyorsanız kaval kemiğiniz için koruma sağlamadığını bilerek almalısınız. Bizim tavsiyemiz hem yazlık hem kışlık motosiklet çizmesi alınması. Fakat kışlık motosiklet çizmelerini yazında kullanan arkadaşlarımız var kişinin vücut yapısına terleme durumuna göre yazında rahat edebilir. Kışlık botların düzgünleri Goretex kumaştan yapılmakta olup yağmur almaz ve hava geçirgenliği vardır. Yazlıklar ise fileli olmakta olup yazın ayaklarımız terlememesi için dizayn edilmiştir. Bu normal günlük giyimimizde de böyle değil midir zaten ?Birde motosiklet bot fiyatları 600 TL den başlamakta olup 5 bin liraya kadar çıkabilmektedir

55925-psp-lite-balaclava

7-Boyunluk&Baf&Balaklava

Motosikletimizin tur camı yok ise daha fazla önem arz eden koruyuculardır. Motor üstünde boyundan soğuk almamak için boyunluk veya baf kullanılabilir. Balaklava ise daha çok kışın yüzümüz bile üşüme durumundayken kullanacağımız ekipmandır. Fiyatları uygun olan ekipmanlardır. Soğuk veya rüzgarlı havalarda boynunuzu koruyun üşütüp hasta olmayın arkadaşlar.

2tekerciden Balaklava&Boyunluk İlanları İçin Tıklayın !

ÖTV İndirimli Naked Fiyatları 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.