[slide-anything id=”3742″]

Ben yılın farklı farklı aylarında yürüyüş yapan birisiyim. Haliyle epey tecrübe kazandım ve acı tecrübelerimi siz yaşamayın istediğim için yazıyorum. Likya Yolu’nu kesinlikle yaz ayında yürümeyi düşünmeyin. Diyelim ki yürüdünüz. O zaman acı çekmek için hazır olun derim.

Likya Yolu yürüyüşü için en ideal aylar eylül – ekim ve nisan – mayıs aylarıdır. Hava sıcaklığı ortalama 25 derece olduğu için aşırı zorlamazsınız. Hem de Likya Yolu üzerindeki koylarda doya doya denize girersiniz. Yukarıda saydığım tarihler dışında günübirlik yürümek isterseniz de sabah 7-11, akşam 16-20 saatleri arasında yürümeye çalışın.

 

LİKYA YOLU PARKURLARI

– Ovacık
– Faralya
– Kabak
– Alınca
– Bel
– Gavurağılı
– Xanthos
– Kınık
– Akbel
– Bezirgan

– Sarıbelen
– Gökçeören
– Çukurbağ
– Kaş
– Limanağzı
– Boğazcık
– Üçağız
– Çayağzı
– Myra
– Finike
– Karaöz

– Gelidonya Feneri
– Adrasan
– Olimpos – Çıralı
– Göynük
– Hisarçandır
– Çıtdibi
– Geyikbayırı

 

 

 

Tek seferde 535 km yolu yürümek için bir aylık bir zamana ve sıkı bir kondisyona sahip olmanız gerekiyor. Dileyen yolu parça parça yürüyerek tamamlar. Örnegin Fethiye – Kaş etabı yaklaşık 150 km ve 8 günde yürünüyor. Tabi benim 8 dediğime bakmayın. Aynı etabı iki haftada yürüdüm diyenleri de duymuyor değilim. Tamamen sizin kondisyon ve yürüyüşten aldığınız zevkle alakalı. Kimisi vücudunu ve psikolojisini zorlarken kimisi rahatına düşkün olmayı ve keyfini çıkartarak yürümeyi tercih ediyor.

TAVSİYE ETTIĞİM LİKYA ROTALARI :

Ben en güzel manzaranın olduğu etapları yürüyemek istiyorum diyenleri duyar gibiyim. Böyle fikri olanlar için birkaç tavsiyede bulunayım.

⚠ Ovacık – Letoon parkuru deniz ve orman manzarasının bol olduğu bir parkurdur. Toplamda 60 km ve çok rahat 4 günde yürüyebilirsiniz. Yol üzerinde Kabak Koyu ve Yediburunlar bulunuyor.

⚠ Kaş – Myra parkuru ise aynı şekilde 3 veya 4 günde yürüyebileceğiniz bir parkurdur. Bol deniz manzaralıdır ve yol Kekova’dan geçmektedir. Yolu yürüyenler Kekova’da batık şehri görmek için tekne turu yapabilir. Özellikle Aperlai denilen bölgeyi çok seveceğinize eminim

⚠Karaöz – Çamyuva parkuru tavsiye edeceğim bir diğer parkurdur. Yol üzerinde Gelidonya Feneri, Adrasan, Olimpos ve sayısız koy görürsünüz. Denize gire çıka yürüyebileceğiniz keyifli bir etap olduğu için gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir