Oda tıpkı bizim gibi koyu bir motosikletçi.

Normalde, motosiklet süren oyuncular hakkında konuşulurken akla direk Tom Cruise gelir. Yüksek oktanlı aktörlük ve hareket kabiliyetleriyle kendini öne çıkarmayı bilen biri . Öte yandan, Keanu Reeves, özellikle John Wick film serisi sayesinde, ciddi aksiyon sahneleri sergileyen, sağlam bir kötü adam rolündeydi.

Filmlerde sahip olduklarını gösterme şansı bulamadı. Son zamanlarda John Wick: Sadece Parabellum’da değil, aynı zamanda kendi motosiklet markasını da kurdu. Şimdi koleksiyonuna ve Arch Motosiklet garajının etrafına bakalım.

Görüşmede muhabir, “koleksiyoncu” olarak adlandırılmanız için kaç tane motosiklete ihtiyacınız olduğunu sorarak başlar.

Bence “bir kerede binebileceğinden daha fazlası” başlamak için iyi bir yer, bu yüzden bana sorarsanız iki motosiklet ve üzeri gerçekten harika bir şeyin başlangıcı.

Keanu Reeves

Bu kişisel tanıma sadık kalırsak, bu Keanu Reeves’i yasal bir motosiklet kolleksiyoncusu yapar.

İki güzel motosikleti var. Tartışıp bize gösterdiği ilk motoru, 1987’de satın aldığını söylediği siyah 1973 Norton Commando 850 MKA2’dir. Nortons’u severek büyüdüğünü ve onu suçlayamayacağını açıkladı! Sahip olduğu ikinci motosiklet ise elbette Matrix Reloaded koyu yeşil 2004 Ducati 998 Reloaded Edition (film yapımcılığının onuruna, yapımcı tarafından özel olarak hazırlanmış bir renk).

Görüşme sırasında, Chain Reaction, Kendi Özel Idaho’m (sarı bir Norton’a bindiği) ve tabii ki, John Wick: Parabellum da dahil olmak üzere, binme şansı olan bazı filmleri listeler. Son fragman, Yamaha MT-09 filosunun eyerlerinde iyi ve kötü arasındaki mücadelenin gerçekleşeceğini gösteriyor.

Arch Motorcycle’ın kurucu ortağı olarak, Keanu Reeves ile motosiklet odaklı bir röportaj, motosiklet markası hakkında birkaç söz olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bir Harley-Davidson Dyna Wide Glide için Gard Hollinger’ın dükkanıyla kişiselleştirme sözleşmesi olarak neyin başladığını, Arch Motorcycle’ın KRGT-1 motosikletine neyin döneceğine dair prototip haline getirdiğini açıklıyor.

Şirketin motosikletleri için 200’den fazla işlenmiş alüminyum komponenti nasıl oluşturduğunu ve süspansiyon, egzoz ve motor gibi diğer bileşenlerin farklı üreticilerden nasıl tedarik edildiğini tartışıyor. Daha sonra bizi biraz daha agresif bir sürüş duruşuyla GT’nin sportif bir yinelemesi olan Arch 1S ile tanıştırıyor. Son olarak, Reeves bize çarpıcı fütüristik bir tasarım olan bir karbon fiber monocell şasi kullanan Metot 143 konsept motosikletini gösteriyor.

Reeves, 1955 Vincent Black Shadow’a ve listenin bir parçası olarak bir çeşit Brough Superior’a sahip olmanın yanı sıra MotoGP motosiklete binme deneyimine de sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.