Motosiklet…Hepimiz için farklı farklı anlamlar ifade ediyor. Bazılarımız için tutku, bazılarımız için trafikten kolayca sıyrılabilme metodu. Motosiklet çoğu kullanıcı içinse bir yaşam biçimi. Her ne kadar sevdiğimiz motosiklet tarzları, kullanma amacımız farklı olsa da yaşadığımız sorunlar aynı. Son günlerde #katilbariyeristemiyoruz sloganıyla gündeme gelen bariyer problemiyle birlikte motorcu dostlarımızın sesine kulak veren yetkililerimizle katil bariyerler dışında da trafikte yasadığımız sorunlarımızı paylaşmak istiyoruz

Katil Bariyerler ;

Türkiye’deki motosiklet platformları ve klüpleri ile beraber tüm motosiklet sevdalılarının destek verdiği #motorcudostubariyeristiyoruz kampanyaları yetkililerin dikkatini çekmeyi basardı.

Yüzlerce motosiklet tutkunun ölümünde, binlerce motosiklet sürücüsünün sakatlanmasında yukarıdaki fotoğraftaki bariyerlerin rolü büyük. Dört tekerlekli bir aracın yoldan çıkmaması için işe yarayabilecek bir yapıya sahipken bir motosikletlinin bu bariyerlere çarpması halinde hayatta kalması çok düşük bir ihtimal.

Katil bariyerler kaza anında çarpmanın etkisiyle maalesef birçok motosikletçi dostumuzun hayatını kaybetmesine veya uzuv kaybına sebep olmaktadır. Bu üzücü durumun önüne geçecek çift sıra bariyer veya döner bariyer sistemlerinin öncelikle, kaza oranı yüksek olan tehlikeli virajlarda, ilerleyen günlerde de tüm karayollarımızda uygulanması bütün ikitekerci dostlarımızın en büyük temennisidir. Bu bariyerler sayesinde güvenli sürüş kurallarına dikkat eden bilinçli sürücülerimiz tedirginliklerini üzerlerinden atarak daha güvenli sürüş yapacaklar ve olası bir kaza da ölüm riski büyük oranda azalacaktır.

Park Yeri Sorunu ;

Türkiye’de kayıtlı motosiklet kullanıcısı sayısı 3.5 milyonun üzerinde. Bu durumda, haliyle motosiklet parkı için çok daha fazla yere ihtiyaç duyuluyor. Bazı bölgelerde imdada kapalı otoparklar yetişse de, çoğu yerde yayalara ayrılmış olan kaldırımlar motosikletlere ev sahipliği yapıyor. Böyle olunca da parkın akabinde güvenlik sorunları doğuyor.Bu konuya yerel yönetimlerin daha duyarlı yaklaşarak otoparklarda ikitekerci dostlarına daha geniş park alanı ayırmaları soruna çözüm getirecektir.

2tekerciden.com Motosiklet İlanlarını Gezmek İçin Tıklayınız

Trafikte Araçların Arasından Geçiş Sorunu ;

Bir çok insan motosikleti trafikten sıyrılabilmek, yürümeyen trafikte yol alabilmek için tercih ediyor. Fakat bu durum ülkemiz şartlarında bir çok sorun doğuruyor. Motorcuların istediği, trafik sıkışık iken motosikletlere yol verilmesi, araç sürücülerinin istediği ise, motosiklet sürücülerinin hiç beklenmedik yerlerden; kaldırım yanı, sağ şerit vb.- bir anda araya girmemeleri. Hem 2tekerci dostlarımız hem de araç sürücüleri biraz empati yapsalar bu tür sorunlarımızın minimuma ineceğinden şüphe yok.

Sorunlar eninde sonunda eğitimsizlik, sistemsizlik, kuralsızlığa çıkıyor. Ülkemizde sürücü belgesi için verilen eğitimin daha nitelikli olması ile bu sorunların aşılacağına inanıyoruz.

Trafik Tabelalarından Bilgi Toplamak !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir