Hiç bagajınıza sığabilecek bir motosikletiniz olsun istediniz mi? Honda 1980’lerde bu fikri hayata geçirmişti. 1980’lerde dünyada neler oluyordu? Geçmişin farklı bir dünya olduğu söyleniyor, Honda CX650 Turbo, Suzuki Katana ve BMW K1 gibi sıradışı tasarımlara ve stillere sahip büyük dörtlü kesinlikle bunu kanıtlamak için yola çıkmış motosikletler. Ancak, bu dönemin en çılgın motosikletlerinden biri Honda Motocompo ve City Turbo II otomobil kombinasyonu bugün sizlerle.

Suzuki Katana Bu Yıl Türkiye’de !

Fikir basitti. Şirket, Honda’nın ürettiği en küçük scooter olan Motocompo’ya uyacak şekilde tasarlanan bir gövdeye sahip, küçük, Avrupa’daki otomobil boyutunda bir alt segmentte olan City Turbo II yapacaktı. 49cc’lik motorundan 2.5hp hız yapan ve maksimum 30mph hıza sahip olan motosiklet, kesinlikle dünyayı ateşe vermeyecekti, ancak şehir içindeki ortalama banliyö seviyesinde işleri yerine getirecek kadar güce sahip olacaktı. Motocompo’nun küçük boyutu, otomobilin ulaşamadığı alanlara rahatça ulaşıp park edebileceği anlamına geliyordu.

Honda 1981’den 1983’e kadar bisikleti agresif bir şekilde pazarladı, hatta İngiliz Ska grubu arka fonda çılgın bir şarkı ile ikisinin bir arada reklamını yapan çok tartışmalı bir reklam videosu yaptı.

Eğer bu motosikletlerden birini istiyorsanız, Honda sadece 54.000 civarında ürettiği için bulmak bir hayli zor olacaktır. Ancak, Motocombo ve City Turbo II zaman zaman satışa geldi ve bu yıl müzayedede satılan araba ve motosiklet 24,250 dolara satıldı.

Honda'nın Çılgın Her Yere Sığan Motoru Motocompo

Tabii ki tam boy motosiklet fiyat aralığınızın dışındaysa, 70 dolarlık makul bir fiyata küçük parçalardan oluşan büyüleyici bir 180 parça ahşap modeli de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.