Honda yeni bir radar sistemi ile arkadan çarpmaların azaltılması için çalışmalarına devam ediyor

Arkadan çarpışmalar, motosikletlerin yolda karşılaştığı en tehlikeli kaza durumlarından biri. Yüksek tonajlı bir aracın kuvveti ile, yalnızca (en iyi ihtimalle) ciddi sakatlanmalara yol açmakta. Bunu göz önünde bulundurarak, büyük üreticilerden birkaçı, son zamanlarda arkaya dönük bir radar sistemi patenti alan Honda gibi motosikletler için erken uyarı / tespit sistemleri geliştiriyor.

Honda 'dan Kaska Monte Radar Teknolojisi İçin Patent

Motosiklet radar teknolojisi üzerinde çalışan diğer firmalar 2020 yılına kadar radar teknolojisinin modellere entegre edilmesini hedefleyen Ducati veya son zamanlarda kendi radarı ile ilgili patentlerini alan Suzuki gibi markalar, motosiklete monte edilmiş sistemleri kullanmayı tercih etmişlerdir.

Honda’nın yeni açılan patentinde gösterilen birim sürücünün kaskının arkasında bulunuyor. Sistem, canlı veriyi –> hızla yaklaşmakta olan bir aracı tespit edebilen bir işlemciye ileten ve ardından sürücüyü ön paneldeki uyarılarla (veya koltukta veya barlarda bulunan uyarıcılarla) uyaran bir cihaz monte edilerek çalışır. Bu fikre açık bir şekilde bakıldığında , motosiklete monte üniteler için öncelikli seçilmelerinin nedeni kaska eklenen ilave ağırlıktır.

Honda 'dan Kaska Monte Radar Teknolojisi İçin Patent

Sistemin düzgün çalışması için düzinelerce gerçek zamanlı metrik veri noktasının aynı anda yorumlanması gerekir. Bu oldukça fazla miktarda hesaplama gücü, aynı zamanda da gerekli tüm bilgileri toplamanız için bir dizi sensör gerektirir; Bununla birlikte Honda , Dainese ‘D-Air sistemi veya telefonlardaki gibi her çeşit sensör ve mikroişlemciyi küçük, hafif bir pakete sıkıştırmayı başarabilir mi? Çünkü ağırlığı az olması gerekmekte.

Honda’nın yeni patentiyle ilgili bazı çekincelerim var. Bir sürücü yaklaşmakta olan bir araca karşı uyarılsa bile, bunun hakkında etkin bir şey yapmak için zamanı olacak mı düşünmek zor. Bir yolcunun da sistemi nasıl etkileyeceğini merak ediyorum.

Bu patentin onu seri bir üretim aracı haline getirip getirmediği hala havada kalıyor olsa da, dosyalama, radar, kör nokta tespiti ve diğer kaza önleme yardımcı araçlarının normal özellikler haline gelme yolunda göründüğünü açıkça göstermektedir. Motosikletler, yıllardır arabalarla aynı ek özelliklere sahip. Sürüş ve risk faktörleri farklı olduğu için kullanılan ek araçlarda buna uygun hale getirilmesi yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.