Motordan Nasıl Düşülür :

ordan düşmekJİROSKOPİ ETKİSİNDEKİ MOTOSİKLET TEKERLERİ TIPKI TOPAÇ ETKİSİNDE DÖNER
TOPAÇ NE ZAMAN DİK KALIR?
TOPAÇ NE ZAMAN YALPALAR?
TOPAÇ NE ZAMAN DÜŞER?
** DÜŞMEK KADER midir?
MOTORDAN DÜŞMEK !LASTİKLERİN TUTUŞU KAYBEDİP KAYMA ! TABİR ETTİĞİMİZ DURUMLARLA MOTOSİKLETİ DÜŞÜRME FARKININ FARKINDA OLMAK.. İŞTE BÜTÜN MESELE BU😁😁 Motordan düşmek…Aşağıdaki senaryolar 15 km altındaki hızlarda ( motosikletinizi gidon çevirerek yönlendirme yaptığınız hızlar) ve duruş anı istenmeyen durumları içerir. *En önemli düşme sebebi yavaş sürüşlerimizde yaptığımız dönüş  manevralarında ön frene abanmak, yada motoru cansız tutup stop ettirmişseniz düşersiniz..( bu tip manevralarda sağ elinizi kesinlikle fren manetinde tutmayınız.zira istem dışı ön yapar dengenizi daha çok bozar motosikleti kontrol edemeyebilirsiniz) *Bacak boyunuzdan yüksek ve ağır motosiklete biniyor ,kontrol becerinizde gelişmemişse,düşersiniz(*Sele yüksekliği bacak boyunuzu aşıyorsa, özellikle duruşlarda düşersiniz.) *Yan ayaklığı tam açık olduğundan emin olunuz.Zira  açık zannedip inerseniz,motorunuzla birlikte düşersiniz,iniş anlarında mutlaka gidonu sağ tarafa yönlendirin bu araç kapısı açma gibi size daha fazla alan yaratır) *Planladığınız,acil olmayan duruşlarda,Motosiklette iki bacak açık duruş yapmaya çalışırsanız, sadece ön frene abanırsınız, Düşersiniz. ( 3 ayak nedir? “iki lastik bir bacak” arka fren yapıp ,sol ayakla durunuz böylelikle ön frene fazla yada hiç ihtiyaç duymazsınız.) *Duruş anında sol ayağınızın zeminden uzak kalacağı veya  bir çukura denk gelirseniz, düşersiniz.(Duruş planı yapınız nerde duracağınızı iyi analizler yapınız örn.Kaldırım dan inerken veya çıkarken tam ortasında durmak vb.)
* Durduğunuz yerde kaygan zemin varsa, düşersiniz.
Örneğin parlatılmış beton,ıslaklık ,gevşek ,kumlu mıcırlı kirli zeminler vb.) *Sıcak asfalt, ıslak toprak veya çimenlik ,çayır vb gevşek zeminde, yan ayaklığının altına geniş batmayan bir cisim koymazsanız, düşersiniz * Ön lastiği bloke edecek şekilde fren yaparsanız, düşersiniz.( ABS siz motosikletler. DİKKAT !!! ABS li motosikler son 10 km hızın altında ABS devre dışı kalır * Dönüşlerde yoldan çıkıp,bankete iner,çayır- çimen veya gevşek zemine ön tekeri denk getirirseniz, düşersiniz. * Feribotlarda özellikle yağışlı havalarda , yada araçların yağ salımı ile kirlenmiş iyice kayganlaşan zeminlerinde. Feribot iskeleye yandan yada önden sertçe yanaştığında motor tepesinde iseniz düşersiniz. ( orta sehpada feribotta motosiklet park etmeyiniz!!) *Motosiklet tecrübesi olmayan heyecanlı bir yolcuyu arkanıza alırsanız, düşersiniz. * Trafik ışıklarında geçiş anında vitesi 2 de unutup ayakları pedala koyarak kalkış yaparsanız,Stop ettirebilir, düşersiniz. * Dönüşlerde motosikleti ağırlık merkezinden kaçırırsanız, düşersiniz. * Soguk havalarda eldivensiz uzun kullanımda, elin hassasiyetini kaybetmesi sonucu düşersiniz. * Araçların asfalta döktüğü mazor veya yağlı siyah çizgili yerlere denk gelirseniz, düşersiniz. * Yazın yol kenarındaki tozların çakılların, kışın tuzlanmış yolların, rüzgarın etkisiyle asfaltın üzerine yaydığı toz ve kum tanecikleri kaygan zemin yaratır ve bu zeminlerde düşersiniz. * Motordan inerken çalışır vaziyette viteste unutursanız,debriyajı ani bırakır düşersiniz. *Motosikletinizde duruş öncesi veya durduğunuzda  vitesi boşa almaya çalışırsanız düşebilirsiniz.( motosikletin el freni 1.viteste bırakmaktır.Orta sehpaya almadığınız sürece vitesi boşa almaya çalışmayınız.Çok gereksizdir.Nasıl olsa vitese alıp yürümeyecekmisiniz? ne gerek var fazladan efor sarfetmeye.Ayrıca 1.viteste debriyajda kontrollü şekilde çalıştırıp kalkış yaparsınız vites kutunuzdan da nahoş sesler gelmeyecektir. * Ekstra emniyet için taktığınız disk kilidini takılı unutup, hareket ederseniz, düşersiniz. * Gidon kilitli yada vitese takılı iken motoru sehpadan indirirseniz düşebilirsiniz *Duruş anında pantolonunuzun paçası pedal ve çubuklara takılırsa, düşersiniz. *** Motordan Nasıl Düşülür . **** Köşeli dönüşlerde limitlerdeyken, yandaki aracı geçmek için biraz daha gaz verirseniz, düşersiniz. * Sürüş esnasında selenin arkasına kayıp, motosikletin yanlarına veya yerdeki bir cisme bakarsanız, düşersiniz.
* Motordan inerken sürücünün veya arka yolcunun ayağının motosiklet çantalarına takılması halinde, düşersiniz.
*Artcınız size haber vermeden biner ,iner ise hazırlıksız yakalanıp düşersiniz. *Durma noktasına geç frenaj yaptığınız takdirde, düşersiniz. * Lastik dişleriniz kalmamış kabaklaşmışsa ve yağış bir arada olursa, düşersiniz. * Yokuştaki virajın görünmeyen bölümünde, kum, çakıl gibi sürprizler varsa düşersiniz. * Uzun cisim taşıyan tedbir alınmamış aracı takip ederseniz, dokunup düşersiniz. *Tek teker yapmaya özenirseniz, düşersiniz. * Motosikletinizi otomobillerin arkasına yakın sürer yada park ederseniz, motosikletinize çarpıp, düşürebilirler. *Virajlarda sert arka frenle spin atarsanız, düşersiniz *Çimen üzerine cadde lastiği ile gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
*Islak asfaltta çamurlu lastikle gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
*Yüksek seleli motosikletlerle yokuş aşağı inerken ayağınızı yere koyma anında boşlukta kalırsa, düşersiniz. *Uzun yolda sık sık dinlenin. Çok uzun sürüşlerde durma esnasında denge unsuru zayıflar, düşersiniz. *Grup seyahatleri disipline edilmezse, birbirinize dokunur düşersiniz. *Yeni başlayan yağış asfaltı buzlu zemin gibi yapar, düşersin *Her zaman kullandığınız, bildiğiniz yolda sizi kum, çakıl yağ gibi sürprizler bekleyebilir. Güvenmeyin, düşersiniz. *Viraj içinde vites düşürür veya fren yaparsanız, düşebilirsiniz. *Yeni lastiklerin yola alışma kilometresi vardır. En az 100 km. dikkatli sürün. Aksi halde kayıp düşersiniz. *Arka yolcuyu ikaz etmeden hareket etmeyin. Ani kalkışta arka yolcuyu düşürebilirsiniz
.*Yanında yürüyerek motorunuzu garaja sokarken, ağırlık merkezini kaçırmayın, motosikletinizi düşürürsünüz.
* Daha önce tecrübesi olmayan birine motosikletinizle deneme sürüşü yaptırmayınız, Düşerler. Ayrıca motosiklet düşürenindir. *Yoldaki cisimlere özellikle duruş yaptığınız yerlere dikkat ediniz. Erimiş çikolata, meyve kabuğu gibi şeyler ayağınızı kaydırıyor sa sizi düşürebilir. *Motorunuzun bakımı esnasında, yada yağ tipasi gevşerse arka tekerleğin yağlanması hareken halinde iken sizi düşürebilir. *180 Km hızla bir otobüsün arkasına yaklaştığınızda türbülasyona girersiniz,panik yapıp , kontrol kaybedip düşersiniz*** Motordan Nasıl Düşülür . *** * Devamlı limit giderseniz, sonunda virajın birinden çıkar, düşersiniz. *Açık ve rüzgarlı alanda, motosiklet örtünüz yelken gibidir, motorunuz devrilebilir. *Motosikletinize alışmadan arka yolcu alırsanız, beraber düşebilirsiniz. * Sert kumaşlı dar pantolon giyerseniz, ayağınızı atarken motora çarpıp beraber düşebilirsiniz. * Hareket ettikten sonra, kaskınızın kilidini veya giysinizin düğmelerini kapatmaya kalkarsanız düşebilirsiniz.
* Kısa mesafeyi, iki ayak solda seleye yan oturup sürerseniz, düşebilirsiniz.
*Alkollü motosiklete binerseniz, sonunda düşersiniz. * Hareket halinde gözlük, eldiven takmak gibi çabalarda bulunursanız, düşersiniz. * Gösterge paneline devamlı bakarsanız, önden bihaber olur, kaza yaparsınız.Düşersiniz * Çamlık alandan geçerken, yada yapraklı yola serpilen bitki yaprakları buz gibi kaygandır. Dikkat ediniz, düşebilirsiniz.Aynı şey buğday hasadı, pancar sökümü zamanı küspe,yada kasa içinde ezilmiş salçalık domates taşıma başlayınca vb. * Dar alanda kirli zeminde Motoru yatırarak dönerseniz, düşersiniz. * Motosikletinizi rampa ile bir yere çıkarırken, yardım aldığınız kişiye ön bilgi vermezseniz, rampa ortasında motoru düşürebilirsiniz. * Kaska veya ceketin içine arı girdiğinde debelenirseniz, düşebilirsiniz. *Arka yolcuya hareket halinde gidonu emanet ederseniz, düşersiniz. * Amortisörleriniz yağ kaçırmış ve boşalmış sa düşersiniz. DÜŞMEK KADER DEGİLDİR… SAHİ TOPAÇ NE ZAMAN DÜŞER..? DÜZGÜN OLMAYAN ZEMİNDE DİK KALAMAZ BİR CİSME DOKUNDUĞUNDA DENGESİ BOZULUR DÜŞER. HIZI BİTİNCE AYAKTA DURAMAZ KESİN DÜŞER. 🙂

  1. Melih bal diyor ki:

    Yazı için elinize emeğinize sağlık ama şakasına mı yazdınız ciddi ciddi mi yazdınız bu yazıyı anlayamadım. yazdıklarınızı okudum daha okurken bir daha düştüm.
    Bitik arazi lastiğiyle asfaltta 120 130 gidiyorum,topraktan asfalta ,asfalttan toprağa ani geçiş yapıyorum, dere tepe dümdüz çıkıyorum, gece dağda motor sürüyorum ,ön kaldırıyorum,motorda yan,bağdaş kurarak oturarak sürüyorum,merdiven çıkıp iniyorum,motoruma yükseltme kiti taktım ama dediğiniz kadar düşmedim bilemedim 😅

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.