Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Beş yıldızlı otellerden sıkılan Avrupalı gezginlerin ortaya çıkarttıkları yepyeni ve farklı bir tatil anlayışı Glamping… Kamp yapmak istiyor ama lüks konaklamanızdan vazgeçmek istemiyor musunuz? O zaman Glamping tam size göre!

GLAMPİNG NEDİR?

Glamping kelimesi 21. yy’da İngilizce ”glamour” (cazibe) ve ”camping” kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kavram. Glamping’in sözcük anlamına baktığımızda ise “konaklamanın ve olanakların normal kampa göre daha lüks olarak bulunduğu bir kamp yapma deneyimi” olarak karşımıza çıkıyor.

Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Glamping ‘in Tarihçesi

1900’lü yılların başlarında varlıklı Avupalı ve Amerikalı gezginlerin Afrika safarilerini daha lüks ve konforlu hale getirmek istemeleriyle sahneye çıkıyor. Doğa maceralarında, yataklarının ve evlerinin konforunu da yanlarında taşımak isteyen bu insanlar, kanvas çadırların içine iran halıları döşeyip safarilerini bu yolla yapıyorlarmış.

Google araştırmalarına göre Glamping terimi ilk kez 2007 yılının başlarında İrlanda ve İngiltere’den aratılmaya başlanmış. Tabii bunların öncesinde Osmanlı’da kullanılan içinde ipek kumaşların, abartlılı halıların olduğu büyük padişah çadırlarını da bu formata dahil edebiliriz.

Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Özellikleri Neler? Ne İşe Yarıyor?

Kamp yapmak dile kolay, anlatılırken herkesi özendirir ama iş icra kısmına geldiğinde meşakkati artar. Kamp deneyiminden güvenlik, börtü böcek, konfor gibi şikâyetlerden sebep uzak kalmış olan potansiyel kampçı arkadaşlar için daha güzel bir seçenek olamazdı.

Glamping çadırlarında yataktan, havluna, halından masana her şey mevcut. Sadece birkaç glamping kampında çadırınızın içinde özel tuvaletler var ama ortak duş alanı ya da özel banyo arzunuz seçeceğiniz oda ve bütçenize göre değişiyor.Doğanın içerisinde yalnız olmadığınız, bir sorununuz olduğunda sizinle iletişime geçebilecek birilerini bulabileceğiniz, genellikle kamp malzemesi getirmeniz gerekmediği bir deneyimi sizlere sunuyor.

Normal çadır içerisinde bulamadığınız buzdolabı, dolap, fan, askı, havlu, elektrik prizi ve elektrikli kalorifer gibi bulamayacağınız lüks unsurlarını Glamping sizlere sağlayabiliyor.Çadırı kurmakla siz uğraşmadığınız durumlarda hem malzeme taşıma sıkıntısından sizi kurtarıyor, hem de daha az yorulmanıza neden oluyor.

Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Elektrik ya da Wifi Var Mı?

Birçok uzak lokasyonda mobil bir sinyal olmayacaktır, bu nedenle bağlantı kurmanız gerekirse, Wi-Fi veya cep telefonu kapsama alanı olan yakın alanların olup olmadığını kontrol edin.

HER GLAMPİNG FARKLI, SEÇ BEĞEN AL

Bir tuval çadırında mı, bir ağaç evinde mi yoksa sağlam bir ahşap kabinde mi uyuyacağınızı öğrenin. Her glamping deneyimi farklıdır, bu yüzden kendi deneyiminizi rezerve ederken, tam olarak nelerin dahil olduğunu sorun. Glamping çeşitli konaklamaları kapsayan geniş bir terim ve doğa üzerinde hiçbir kontrolünüz yok. Sert hava koşullarında yükseltilmiş bir platformda olacaksanız eşyalarınızı buna göre paketleyin.

Glamping Türleri Nelerdir?

Bölgeden bölgeye doğa koşullarına ve konuşlandığı alana göre değişkenlik göstersede bilinen Glamping konaklama yerleri şu şekildedir:

 • Ağaç Evler
 • Safari Çadırı
 • Bell Çadırı
 • Yurt Çadırı
 • Karavan
 • Bungalovlar
 • Tipis Çadırları

TÜRKİYE’DE GLAMPİNG YAPABİLECEĞİN BİRKAÇ ROTA

Avrupa’da, daha sonra da tüm dünyaya yayılan glamping çılgınlığı, Türkiye’de de sizinle. İşte bu deneyimi yaşayabileceğin birkaç yer.

 • Kocabahçe Glamping /Bozburun
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin:http://www.kocabahceglamping.com

Rezervasyon İçin: +90 532 233 49 26

 • Club Amazon – Bördübet Datça
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin:http://www.clubamazon.com.tr/genel/anasayfa2.aspx

Rezervasyon İçin: 0252 436 91 11 / 0252 436 91 59

 • Saklı Göl Evleri Glamping – Bucak / Burdur
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin: http://www.sakligolevleri.com

Rezervasyon İçin :+90 248 344 21 22

 • Chakra Beach Kabak Koyu / Fethiye
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin: https://www.chakrabeachkabak.com

Rezervasyon İçin: 0252 642 1184 – 0531 522 0071

 • Campo Portakal Eco Glamping / Çıralı
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel Bilgileri Takip Etmek İçin: http://www.campoportakal.com/Home/

Rezervasyon İçin :0539 277 20 01

 • Avalon Steppes – Kayaköy Fethiye
Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Rezervasyon İçin :0532 447 47 54

Kışın Kamp Yapmak adlı yazımızı okumak için tıklayın !

Uludağ Kampı adlı yazımızı okumak için tıklayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.