Dağları ilginç ve gizemli buluyor musunuz?Öyleyse, bu 15 Everest Dağı gerçekleri aklınızı başınızdan alacak. Dünya’nın en yüksek dağ zirvesi hakkında en şaşırtıcı ve inanılmaz gerçeklerin bazılarına hazır olun! Hadi başlayalım:

Everest Dağı Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest aslında Dünyânın en yüksek tepesidir. Himalaya Dağlarından birisi olan Everest dağının yüksekliği 8.848 metredir.
Dünyanın zirvesi olarak nitelendirilen Everest Dağı’nın en tepesinde oksijen bulunmadığından yaşam imkansızdır. Yüksekliği ile dünya atmosferini geçen Everest Dağındaki oksijen miktarı
deniz seviyesindeki oksijen miktarıyla karşılaştırıldığında, deniz seviyesindeki oksijen miktarının yaklaşık 3’te 1’i kadardır.

Everest Dağı’na Everest ismi nasıl verildi?

Everest Dağı Hakkında Bilinmeyenler


İngiliz Sörveyör Andrew Waugh bu dağa isim koymaya çalıştı.Ancak iyi bir isim bulamayınca 1865 yılında Everest ismine kavuşan bu dağa,Surveyor General – George Everest’in adı verildi.
Everest Dağı’nın varlığının 450 milyon yıl öncesine dayandığı ve Himalayalardan bile önce oluştuğu düşünülmektedir.

İlk olarak Everest’in doruğuna ulaşanlar, 1953 yılında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay isimli kişilerdir.

Everest Dağı Hakkında Bilinmeyenler

Everest Dağı’nın tepe noktasındaki sıcaklık yaklaşık -70 dereceye kadar varmaktadır.
Rüzgar hızının ise saatte 100 kilometreyi geçmesi burada yaşamın son derece imkânsız olmasına neden olmaktadır. Bu dağda rüzgar 321.869 kilometre hızla esiyor.Everest Dağı’nın Turizmi


Her yıl dağcılar için Mayıs ve Ağustos ayları arasında gerçekleştirilen Everest Dağı’na tırmanış turları, cesareti olan tırmanışçıların farklı bir deneyim yaşamalarına olanak
sağlamaktadır. Mayıs ve Ağustos ayları dışındaki tüm aylarda Everest Dağı’nda kar yağışı görmek mümkündür. Bu sebeple bu aylar dışında yapılan tırmanışlarda çığ tehlikesi oldukça
büyük bir risk taşımaktadır.
Everest Dağı’na tırmanmak için oluşturulmuş olan 18 adet resmi yol, dağcıların bu yolları tercih ederek zirveye ulaşmalarını sağlamaktadır.

Dünyanın Zirvesi Everest Hakkında Birbirinden İlginç Bilgiler

# Hawaii’deki Mauna Kea dünyanın en yüksek dağıdır. Bilinen en yüksek dağ 8848 metre ile Everest Dağı olmasına rağmen, Pasifik Okyanusu’nun tabanında yükselen Mauna Kea aslında sıralamada ilk basamakta yer alıyor.

Everest Dağı Hakkında Bilinmeyenler

#Himalaya dağlarının en yüksek zirvesi için kullandığımız ortak isim, Everest Dağı’dır, ancak Everest Dağının diğer yerli isimlerini de biliyor muydunuz?

Everest Dağı Tibetçede;

“Evrenin Tanrıçası” anlamına gelen “Chomolungma” olarak, Nepal’de ise “Gökyüzünün Tanrıçası” anlamına gelen “Sagarmatha” olarak adlandırlır.Dağda yaklaşık 200 ceset olduğunu hayal edebiliyor musunuz ve garip olan şey,bu cesetlerin diğer dağcılara rotaları ve ara noktalar olarak yardımcı olmalarına yardım etmesidir.

#Vücudun yüksekliğe alışması için geçen zaman da dahil edildiğinde tırmanış için 40 gün gerekmektedir.Everest Dağı tırmanış kampından dağın zirvesine en kısa süren tırmanış 8 saat 10 dakika
sürmüştür.Everest’in en tepesinden inmek 3 gün sürmektedir.

#Bölgedeki devam eden tektonik aktivitelerden dolayı, dağ her yıl 4 milimetre yükselmektedir.2015 yılında Nepal’de gerçekleşen büyük deprem sonrasında Everest Dağı 2,5 santimetre alçalmıştır.

#Everest’e tırmanmanın bedeli;

Eğer tek başınıza giderseniz yaklaşık olarak 30 bin $ olur.Seyahat şirketleri rehberli seferler sunmaktadır. Bu hizmetin bedeli ise yaklaşın 60 bin $’dır.

#Everest Dağı zirvesine çıkarken yüksek hızlı internet erişiminden yararlanabilirsiniz. Kenton Cool adında bir adam 2001 yılında oradan ilk kez tweet atmıştır.

#Dağa tırmanmak isteyenlerin en büyük problemlerinden biriside Dağ örümcekleridir.Tırmanıcılar yukarı çıktıkça bu örümcekten kurtulabiliceğini düşünürler ancak Himalaya Zıplayan Örümcek olarakta bilinen bu tür deniz seviyesinden 6.5 km yukarıda dahi yaşayabilmektedir.

#Everestte en çok tırmanma rekoru 21’dir.Ancak bu rekor tek bir kişiye ait değildir.

#İnsan yapımı ve suni en uzun yapı olan Burj Khalifa, 829 metrede duruyor. Everest Dağı, Burj Khalifa’dan 10 kat daha uzun.Dünyanın ikinci en yüksek binası olan Tayvan’daki Taipei 101’in yüksekliğinin Everest’le aynı olması için ise yüksekliği 17 kat arttırılmalıdır.

#Çin ve Nepal, Everest Dağı’nın yüksekliği konusunda anlaşamamaktadır. Çin’e göre, Everest Dağı’nın yüksekliği 8.844 metredir. Nepal’e göre bu 8.848 metredir.

#Everest Dağı’na tırmanan en yaşlı adam 80 yaşındaki Yuichiro Miura’dır.Miura bir Japon vatandaşıdır.

#Amerika Birleşik Devletleri’nden Jordan Romero adlı 13 yaşındaki bir erkek, dağın tepesine ulaşan en genç insandır. Zirveye ulaşan en genç kişi daha önce Nepal’den 15 yaşındaki bir çocuk olan Ming Kipa’ydı

#Her 10 başarılı tırmanıcıdan 1 kişi Everest Dağı’nın zirvesine ulaşmakta ancak orada ölmektedir.

#Everest 8848 Sanat Projesi, dağdaki çöplerin elden çıkarılmasıyla ilgili farkındalığın yayılmasına yardımcı oluyor. Sanatçılar 8 ton atığı 75 sanat eserine dönüştürdü.

Uludağ Kampı adlı yazımızı okumak için tıklayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.