Daha önceki yazımızda EuroVelo organizasyonu hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik. Buradan ulaşabilirsiniz EuroVelo Nedir ? 

Havalar biraz ısınsa da keyifle güzel rotaları pedallasak dediğinizi duyar gibiyim. Bahar gelmeden çıkacakları rotaları planlayacak olan arkadaşlarımız için EuroVelo rotalarını ayrıntılı inceledik. Umarız ki tüm bisikletçi dostlarımız bu rotaları görüp pedallamaya imkanları olur. Umarım ülkemizde de bu tarz organizasyonların yaygınlaştığını görürüz.

İşte Birbirinden Güzel Eurovelo Rotaları :

Kuzey – Güney Rotaları:

1 – Atlantic Coast Route(Atlantik Kıyısı Rotası ) : North Cape – Sagres 8,186 km

Avrupa’nın güçlü batı sınırının ardından, Atlantik Kıyısı Rotası, yaklaşık 9,100 km boyunca Norveç’in görkemli fiyortlarını(Fiyort, denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan; ince, uzun, genellikçe çok derin ve kenarları çok dik körfez. ), vahşi İrlanda kıyı şeridini ve Portekiz’in güneş tarafından öpülmüş kumsallarını birleştirir. Sadece hareketli liman şehirleri ve şirin balıkçı köylerinden geçmeyeceksiniz, aynı zamanda çarpıcı manzaralardan etkilenecek ve ülkenin sunduğu en iyi deniz ürünlerinin tadını çıkaracaksınız.


3 – Pilgrims’ Route(Seyyahlar Rotası): Trondheim – Santiago de Compostela 5,122 km

Bir sonraki seyahatinizde hem kültür arıyorsunuz hemde parti yapmak mı istiyorsunuz? EuroVelo 3 cevap olabilir. Rota size Avrupa’nın ünlü hacılık rotalarının tadına vardıracak ve yaklaşık 5.100km uzunluğundaki yol boyunca, Köln, Aachen ve Santiago de Compostela’nın etkileyici katedralleri de dahil olmak üzere kıtanın en etkileyici dini yapılarını keşfedebileceksiniz. Aynı zamanda bu yolları birbirine bağlayarak, Hamburg ve Paris dahil olmak üzere rakipsiz gece hayatı ile ünlü birçok heyecan verici şehirden geçeceksiniz.


5 – Via Romea Francigena(Francigena Üzerinden Roma Rotası): London – Rome and Brindisi 3,900 km

Bin yıldan fazla bir süre önce, din adamları İngiltere’den Roma’ya kadar yol boyunca seyahat ediyorlardı, aralarında Canterbury’nin Ciddi Başpiskoposu Sigeric Sige onun sembollerini Papa’dan almak için yapmıştı.
din adamlarının yolu, eski Via Appia boyunca Brindisi limanı üzerinden Kudüs’e devam etti. Artık yolun 3.300km uzunluğundaki versiyonuyla
din adamlarının ayak izlerini takip edebilirsiniz


7 – Sun Route(Güneş Rotası): North Cape – Malta 7,409 km

Güneş Rotası’nın yaklaşık 7.400 km’si, sizi gece güneşi ülkesinden Akdeniz’deki adaya sürükleyecek. Kültür, güneş ışığı, dağlar ve iyi bir geçmiş dozu ile unutulmaz bir macera yaşatacak. Yapacak çok şey var: dokuz Avrupa ülkesini ziyaret etmek (Malmo, Kopenhag, Berlin ve Bolzano’daki bisiklet bölgelerinde duraklar dahil); Alpleri ele almak, “İtalyan botunun” tepesine ulaşmak; ve Malta’nın güneşli takımadalarını birkaç önemli noktadan söz edecek şekilde deneyimlemek. Peki ne bekliyorsun?


9 – Baltic – Adriatic(Baltık-Adriatik Rotası): Gdansk – Pula 1,930 km

Yaklaşık 1.900 km ile en uzun EuroVelo güzergahı olmayabilir, ancak bu durum EuroVelo 9’un sunabileceği fazla bir şey olmadığı anlamına gelmez. Nehirler, denizler ve dağlar; (nispeten!) kısa mesafesindeki maceralarla doludur. Baltık sahilinde serinletici bir sürüşle başlayın ve seyahatinizi Adriyatik Denizi’nde rahat bir yüzme ile bitirin. Arasında, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovenya ve Hırvatistan’da enfes mutfak gelenekleriyle yerel toplulukları ağırlamanın tadını çıkarabilirsiniz.


11 – East Europe Route(Doğu Avrupa Rotası): North Cape – Athens 5,984 km

Bazı bisiklet turistleri tarafından “Doğu’nun Canavarı” olarak etiketlenen bu uzun yol (yaklaşık 6.000 km), Norveç’in kuzey-doğu ucundan güneşli Yunanistan’a kadar uzanıyor. EuroVelo 11, altı farklı başkentte size yol gösterecek; büyüleyici Helsinki, büyüleyici Vilnius, Varşova’nın “Phoenix Şehri”, Belgrad’ın “Beyaz Şehri”, heyecan verici Üsküp ve en sonuncusu Atina. Git ve keşfet!


13 – Iron Curtain Trail(Demir Perde Yolu): Barents Sea – Black Sea 10,400 km

Neredeyse yarım yüzyıl boyunca, Avrupa zorla Doğu ve Batı’ya bölündü. EuroVelo 13, Barents Denizi’nden Karadeniz’e uzanan bir sınır olan bu “Demir Perde” yi geri çekiyor. Bu rotanın ardından 10.400 km’den daha uzun bir süre, yaşayan bir yaşam dersidir. En uzun EuroVelo güzergahı olan Demir Perde Patikası, güney Çekya ve kuzey Avusturya’daki üzüm bağlarından Bulgaristan ve Yunanistan’ın dağlık sınırına kadar her tür bisiklet turistini doyuracak bir içeriğe sahiptir.


15 – Rhine Route(Ren Rotası): Andermatt – Hoek van Holland 1,320 km

“Ren Nehri bir nehrin sergileyebileceği her kaliteyi bir araya getiriyor. Rhone’un hızı, Loire’nin genişliği, Meuse’un kayaları, Seine’nin cüretkarlığı, Somme’nin yarı saydamlığı, Tiber’in tarihi anıları, muhteşem Tuna’nın saygınlığı, Nil’in gizemli etkisi, Yeni Dünya’nın ışıltılı akıntılarının altın kumları, bazı Asya akıntısının hayaletleri ”- Victor Hugo.


17 – Rhone Route (Rhone Rotası): Andermatt – Mediterranean 1,115 km

İsviçre’deki büyüleyici Alp köyü Andermatt, sadece EuroVelo 15’in başlangıç ​​noktası değil, aynı zamanda ağa yapılan son eklentinin başlangıcı olan EuroVelo 17 – Rhone Cycle Route’ı işaret ediyor. Rhone nehrinin akışının ardından rota, Fransa’nın güzel Akdeniz sahilinde 1100 km sonra sona eriyor. Alpleri, Cenevre Gölü’nü, Provence’ın lavanta tarlalarını ve Camargue’in vahşi beyaz atlarını birleştiren en kısa EuroVelo güzergahı şaşırtıcı miktarda farklı kültür, manzara ve deneyimlerle doludur.

Batı – Doğu Rotaları:

2 – Capitals Route(Başkentler Rotası): Galway – Moscow 5,500 km

Dublin, Londra, Berlin, Varşova, Minsk ve Moskova: 5.500 km uzunluğundaki Başkent Rotası ile birleşen altı zorlayıcı şehir. İrlanda’daki Pub’ların sıcak atmosferinde veya Moskova’daki etkileyici Kızıl Meydan’daki bir fotoğrafla başlayabilirsiniz. Arada, başkentlerde ve rotadaki diğer şehirlerde birinci sınıf yemek yeme, parti ve kültürü, Polonya ile Beyaz Rusya veya Birleşik Krallık’taki Snowdonia Ulusal Parkı gibi Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki El değmemiş Białowieża Ormanı gibi güzel manzaralarla birleştirebilirsiniz.


4 – Central Europe Route(Orta Avrupa Rotası): Roscoff – Kiev 4,000 km

Tüm Avrupa’da 4.000 km. Batıdan doğuya doğru bisiklet sürmek dünyanın en yoğun ikinci kıtasına büyüleyici bir bakış açısı sağlar. Sizleri bekleyen olağanüstü ortaçağ mimarisi, dinamik şehirler ve bol bol tarih dersi. Ancak Fransa’nın dramatik kuzey kıyı şeridinde olduğu gibi Bohemya Ormanı masalından geçerek bu rotadaki kalabalıklardan kaçabilirsiniz. EuroVelo 4 o kadar çeşitlidir ki nereden başlayacağınızı bilemezsiniz.


– Atlantic – Black Sea(Atlantik Karadeniz Rotası): Nantes – Constanta 4,448km

EuroVelo rotaları 6 – Atlantik-Karadeniz, en popüler rotalarımızdan biridir. Kıyılar, nehirler, kaleler, birinci sınıf altyapı ve güzel düz bir topografya, turistlerin hayallerinin sürdüğü her yolculuk için yaklaşık 4,400 km uzunluğundaki rotayı çizer. Loire ve Tuna Nehirleri boyunca uzanan ünlü bölümlerin dünyanın dört bir yanındaki turistleri ağırladığı bilinmektedir


8 – Mediterranean Route (Akdeniz Rotası): Cádiz – Athens and Cyprus 5,888 km

Işıltılı zümrüt denizler, kilometrelerce kum, gizemli adalar, harika yemekler, antik kentler… Akdeniz’de seyahat etmek için ikna edici nedenler bulmak zor değil! Peki yaklaşık 5.900 km uzunluğundaki Akdeniz Rotası boyunca yol yapmanın daha iyi hale getirebilecek şeyler nedir? Örneğin, Granada’daki Elhamra veya Gaudi’nin Barselona’daki akıllara durgunluk veren mimarisine hayran kalın, Venedik kanallarının ve Dubrovnik’in eski kentinin romantizmini hissedin veya bisikletinizi davetkar bir kumsalın yanında yukarıya çekin ve rahatlayın.

Döngüsel Rotalar:

10 – Baltic Sea Cycle Route(Baltık Denizi Döngüsel Rotası) (Hansa circuit): 7,980 km

Beyaz kumları, şirin kasabaları ve buz mavisi sularıyla Baltık Denizi kıyısı cazip bir destinasyondur ve EuroVelo rotaları 10 size Avrupa’nın bu köşesinde daha iyi bilgi almanız için mükemmel bir fırsat verecektir. Şaşırtıcı başkentleri keşfetmek Tallinn ve Riga, göz kamaştırıcı Saint Petersburg şehri veya Hansa kentleri çok kültür sağlarken, aralarında, yaklaşık 8.000 km boyunca sınırda bulunan kıyılar ve ormanlık alanlar bozulmamış doğayı tecrübe etmek için çok iyi fırsat sunar.


12 – North Sea Cycle Route(Kuzey Denizi Döngüsel Rotası): 5,932 km

Kuzey Deniz Döngüsü Güzergahı çeşitliliği ile sizi şaşırtacak: deniz seviyesinin altındaki karadan (Hollanda) ve yüksekliği 1.000m’den fazla olan kayalıklardan (Norveç). İskoçya’da örnekleme çalışmalarına şahit olun, Göteborg veya Hamburg gibi bin yıllık liman şehirlerini geçin ve Danimarka’nın iyi korunan bisiklet yollarından Hollanda’nın davetkar plajlarına gidin. Bu popüler ve yaklaşık 5.900 km uzunluğundaki turist rotası boyunca hoş süprizler sizleri bekliyor. Feribot tarifelerini kontrol etmeyi de unutmayın!

Kaynakça : tr.wikipedia.org , eurowelo.org

Sen Pedalla Yeter !!! Gör Bak Neler Oluyor ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir