ECF(Avrupa Bisikletçiler Federasyonu) :

EuroVelo nedir …

Merkezi Brüksel olan Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF), 1983 yılında kurulmuş ve bisiklet kullanımını teşvik etmektedir. Geniş ölçekli ve üst düzey proje çalışmaları yürütmektedir. ECF, bisikletli ulaşım, sağlık ve çevre için bisiklet kullanımı, bisikletli ulaşım projeleri için Avrupa Komisyonu projelerini, bisiklet kullanımını artırmak için yol güvenliği, bisiklet turizmi ve bisiklet ekonomisi hakkında farkındalık ve lobi çalışmaları yürütmektedir. Bu çalışmaları Avrupa komisyonu stratejik işbirlikleri, projeler ve konu odaklı ağ oluşumları ile sürdürmektedir.

ECF, Avrupa ülkelerine odaklansa da küresel ölçekli çalışmaları da desteklemektedir. Bisiklet kullanımının pek çok küresel soruna çözüm olacağını öngörmektedir. ECF’nin 45’i aşkın ülkeden 80’in üzerinde resmi üyesi vardır. Türkiye ECF üyesi 3 Sivil toplum kuruluşuna sahiptir. Bu üyelerden, 2007 yılında Muğla merkezli olarak kurulmuş ENVERÇEVKO – Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma derneği, 2012 yılında ECF üyesi olarak kabul edilmiştir. ENVERÇEVKO 2011 yılında Ulusal Eurovelo Koordinatörü (NECs) olarak resmi çalışmalara devam etmektedir, aynı zamanda ECF’nin Scientists for Cycling (S4C) akademik bilim kurulu üyesidir.

EuroVelo Nedir ?

Eurovelo (the European cycle route network), Avrupa bisiklet rotaları ağı, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF-Europena Cyclists’ Federation) tarafından yönetilen sürdürülebilir turizm projesidir. Avrupa Komisyonu sürdürülebilir turizm ve ulaştırma komisyonu tarafından desteklenmektedir.

Eurovelo konseyi çalışmalar için danışman desteği sağlamaktadır. Eurovelo konsey direktörlüğünü sayın Adam BODOR yürütmektedir.

Eurovelo Avrupa bisiklet rotaları ağı haritası 14 uzun yol bisiklet rotasını kapsar. Toplam ağ uzunluğu bölgesel ve ulusal düzeyde 70.000 km üzerindedir. Bu mesafenin 45.000 km kadarı tamamlanmıştır. 2020 yılına kadar tüm rotaların tamamlanması planlanmaktadır.

EuroVelo bisiklet yollarının standartları: * Yol eğimi %6’nın üzerine çıkmamalı. * İki bisikletin geçebileceği kadar geniş olmalı. * Ortalama gün başına bin motorlu taşıttan daha fazla motorlu taşıt geçmemeli. * Yolun %80’i kapalı olmalı. * 365 gün boyunca açık olmalı, 30 kilometrede bir servis, 50 kilometrede bir konaklama, 150 kilometrede bir “toplu taşıma” imkanı olmalı. 

İzmir EuroVelo için gün sayıyor

İspanya’nın Kadiz kentinden başlayan, Yunanistan’ın Atina kentinde ve ayrıca Kıbrıs’ta iki bitiş noktası olan Doğu Batı doğrultusundaki 5 bin 888 kilometrelik bisiklet yolları ağı, İzmir’in de eklenmesiyle 6379 kilometreye çıkacak. İzmir, EuroVelo’ya Türkiye’den dahil olan ilk kent olacak.

EuroVelo 8 Akdeniz Rotası’nın uzantısında yer alan ve İzmir’e gelmek isteyen bisikletli turistler, Sakız’dan Çeşme’ye veya Midilli adasından Dikili’ye deniz yoluyla geçebilecek ve Dikili üzerinden Bergama, Aliağa, Foça, Sasalı, Urla, Çeşme, Alaçatı ve Seferihisar’a, Gümüldür üzerinden de Selçuk’a ulaşacak.

Muğla’nın Tarihi Değerleri Eurovelo Güzergahına Eklenecek

 EuroVelo Ulusal Koordinatörü Ekmekçi: “Muğla’daki görülmeye değer tarihi ve turistik yerleri bu ağa eklemeye gayret gösteriyoruz.

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’na (EuroVelo) dahil olmak için rota belirleme çalışmalarına hız verilen Muğla’da, Yatağan ilçesinin de rotalara bağlanması için Muğla Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde çalışma yürütülüyor. 

Türkiye’ye Bisikletin Girişi Yazısı İçin Tıklayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir