Son yıllarda, birkaç farklı modelden bahsederken euro4 ve euro5 emisyon standartlarına uyduklarından söz ettik. Bu standartlara uymak, bazı modellerin üretimde kalacağı anlamına gelebilir. Standartlara uymayan mevcut modelin uygulanabilir olması için çok kapsamlı bir yeniden çalışmayı gerektirdiğinden, bu bir modelin ölüm emrini imzalayabilir. Euro 4 ve Euro 5 emisyon standartları tam olarak nedir? En sevdiğimiz motosikletlerden bazıları neden yaşam ve ölüm arasında?

Bir çoğumuz nefes almayı sever. Havayı temiz tutmak herkesin sorumluluğundadır ve motosikletler istisna değildir – en azından artık değil. Bisikletler yıllardır otomotiv emisyon kontrollerinin çok gerisinde kalsa da, hızla yetişiyorlar. Bunlar başlangıçta 20 yıl önce (Euro 1) 1999’da yürürlüğe girmiştir.

Euro 4 ve Euro 5 Emisyon Standartları Nedir?

Euro 4 Hakkında :

Euro 4, karbon monoksit (CO), hidrokarbonlar (HC) ve azot oksitleri (NOx) için olan limitleri kabaca yarıya indirdi. Ek olarak, motosikletlerin katalitik konvertörleri zaman içinde yıprandığından, yeni emisyon sistemlerinin 20.000 km’den sonra bazı doğal bozulmalardan sonra bu standartları karşılayacak kadar etkili olacak şekilde tasarlanması gerekiyordu. Motor yönetim sistemlerinin hala düzgün çalışmasını sağlamak için elektronik onboard teşhis gerekliydi. 

Elektronik gaz kelebeği kontrolü, emisyonların kontrolüne yardımcı olmak için etkili bir yol haline geldi. Ayrıca, çekiş kontrolü ve farklı koşullar için çoklu sürüş modları gibi güvenlik ve performans özellikleri için temel attı.

Suzuki Hayabusa

Suzuki Hayabusa :

Öte yandan Suzuki , Hayabusa’nın Euro 4’e geçmesi için gerekli güncellemeleri yapmanın değeceğini düşünmek yerine modelin Avrupa’da ölmesine izin verdi. ABD’de mevcut olmasına rağmen , Avrupa pazarını kaybetmek, modeli yavaş yavaş ölüme mahkum etti – en azından gerekli standartları karşılayan yeni bir Hayabusa geliyor.

Euro 4 ve Euro 5 Emisyon Standartları Nedir?

Euro 5 Hakkında :

Gelecek yılın başında yürürlüğe girecek olan Euro 5, gerekliliklerinde daha da katılaşarak, limitleri Euro 4 standartlarından neredeyse yarı yarıya düşürdü. Bunun için daha gelişmiş bir dahili teşhis sistemi gerekecek. Son olarak, 20.000 km sınırı artık olmayacak. Motosikletlerin artık kullanım ömrü boyunca 5 Euro’luk emisyon hedefine ulaşması gerekecek.Neden yedi kıtadan biri olan Avrupa, dünya motosiklet pazarında bu kadar büyük bir etkiye sahip ? Avrupa motosikletler için çok büyük bir pazar.

 Avrupa’da motosiklet satamazsanız, bu şirketin dünya çapındaki satışlarından büyük miktarda azalma olacaktır . Avrupa satışları, bir modelin başarısı veya başarısızlığı arasındaki farkı oluşturan şey olabilir. Avrupalılar Amerikan motosikleti emisyon kuralları yazmasalar da, belirli modellerin yaşamları veya ölümleri söz konusu olduğunda standartlarının dünya çapında bir etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.