Aslen 2013 yılında piyasaya sürülen Voxan Motors, elektrikli motosikleti Wattman’ı (etkileyici değil mi?) Bolivya’daki tuz göllerine götürmeye çalışıyor.

Eski Şampiyon Elektrikli Motosiklet Hız Rekoru Kırmayı Deneyecek

Mevcut elektrikli motosiklet kara hız rekorunu kırmayı amaçlıyorlar.

Bu girişimde bulunmaya davet ettikleri sürücü, Max Biaggi’den başkası değil. Biaggi, MotoGP yarışlarında kayda değer başarılar elde etmiş, profesyonel motosiklet yarışlarıyla dolu uzun bir özgeçmişe sahip. Voagan’ın ana şirketi Venturi’nin 2018’den bu yana elçisi Venturi, Biaggi “Mücadeleyi her zaman sevdim” diyor .

Eski Şampiyon Elektrikli Motosiklet Hız Rekoru Kırmayı Deneyecek

“Dostum Gildo Pastor [Venturi’nin başkanı] dünya kara hız rekoru ve Voxan Wattman planıyla bana geldiğinde, açıkça evet diyecektim. Gildo, elektrikli araçlar alanında hem uzman hem de öncü. Bu ivme altında, Venturi Automobiles birçok rekoru kırdı ve bir dizi dünya ilkine imza attı. “Kariyerime bu yeni adımı, şimdiden çalışmaya başladığım Voxan ve Venturi’nin renkleri altında atmaktan gurur duyuyorum. Ar-Ge departmanından mühendisler ve tasarımcılar motive edici bir kararlılık duygusuyla hareket ediyorlar.

“Bu makineyle 330 km / s’lik rekoru geçmek grubun bu alandaki uzmanlığına dair daha fazla kanıt sağlayacaktır.” Biaggi, Lightning SB220 elektrikli motosikletini 2013 yılında 327.608km / saate (203.566mph) kadar çıkaran Jim Hoogerhyde’nin şu anki rekorunu kırmaya çalışacak. Voxan ve Biaggi, bu girişimle 330kph (205mph) rekorunu kırmayı hedefliyor . Voxan, Wattman’a, dünyanın en güçlü elektrikli motosikleti olarak 200 bg ve 200 Nm tork (yani 147,5 ft-lbs), 10,500 rpm’ye kadar dönen bir motor sunuyor.

Kaynak: Motociclismo, TopGear, Motorsport.com, Venturi, Rideapart.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.