Karavan’la tatil, kontrolün sizde olduğu, dilediğiniz yerde durup, dilediğiniz gibi dinlenebileceğiniz ya da eğlenebileceğiniz benzersiz bir deneyimdir.Bir karavan ile alabildiğine uzanabilirsiniz yollara, ya da bir gölün, nehrin kenarında günlerinizi geçirebilirsiniz. Kimi zaman bir ağacın altı sizin sıcak yuvanız, kimi zaman bir dağın tepesi. Karavan ile kendi hızınızda özgürce tatilinizi doğa ile başbaşa geçirebilirsiniz.

Herkesin Hayalindeki Tatil: Karavanla Seyahat

Evinizi yanınıza alıp; o koy benim, bu göl kenarı senin gönlünüzce tatil yapmanın özgürlüğünü düşünün…Bugünlerde karavan tatili çok popüler, başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Antalya’da güvenilir firmalar karavan kiralıyor. Yerli yabancı turistler de tatillerini kiraladıkları bu karavanlarla Türkiye’nin en güzide yerlerinde tatillerini geçiriyorlar. Size de yalnıca bavulunuzu hazırlayıp özgürlüğe kucak açmanız kalıyor.

Türkiye’de Karavan

karavan

Avrupa’da 6 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 1500 karavan yollarda dolaşıyor. Ülkemizde karavan kamp alanları sayısının yetersizliği ve değişkenliği de sektördeki bir başka sorun. Almanya’da 12 bin, Avrupa’da 25 bin, Türkiye’de ise seneye göre sayısında değişiklik olan 30-35 kamp alanı bulunuyor. Türkiye’de karavan sahibi olmak başka bir sıkıntı, çünkü bir motokaravan için devletin istediği ÖTV tam olarak yüzde 145! Bu sebeple insanların karavancılığı bilmeden böyle bir maliyetin altına girmeleri biraz risk teşkil ediyor. Bu noktada karavanı kısa süreli olarak kiralamak insanlara daha mantıklı geliyor.

Bir karavanın günlük kirası Türkiye’de 350-450 TL civarında. 2 tip karavan çeşidi var. Biri, aracı üzerinde olan motorlu karavan. Öbürüyse araçların arkasına takılan çekme karavan.Motokaravanlar da 4’e ayrılıyor: Camper tarzı yani panelvanın karavana dönüştürüldüğü minibüsler, alkoven tipi, yarı entegre ve tam entegre. Türkiye’de genellikle camper ve alkoven tipi karavanlar revaçta.

Herkesin Hayalindeki Tatil: Karavanla Seyahat

Karavanla tatile gideceklerin sadece özel eşyaları ile gelmeleri yeterli çünkü karavanların içi normal bir ev veya otel odasında yaşamak için gerekli olan her türlü ekipman var.Araçlarda standart olarak yemek masası ve dört kişilik oturma yeri, duş, tuvalet iki gözlü ocak ve lavabo, buzdolabı, telefon ve laptop şarj edebilmek için inverter, dışarıdan aldığı elektrikle çalışan klima, DVD, CD player, ısıtıcı ile temiz ve kirli su tankı bulunuyor. Kiralık karavanlar her kiralama öncesi temizlenip strile ediliyor. Temiz çarşaf, pike, yastık ve havlu bulunuyor. Karavan kiralarken kiralamayı yapan firmayı irdelemek gerekir, bazıları bir araç ve bir telefondan ibaret kişilerden oluşabiliyor. Araçların kaskolu olup olmadığı, kaza durumunda ne olacağı sorgulanmalı. Aracı önceden görmek de olası sürprizlere karşı faydalı olabilir.

Karavan tatiline çıkacaklar için olmazsa olmazları listeledik..

Tatil Planı ve Konaklama Güzergahlarını Belirleyin

Evet, karavan özgürlüğün ikinci adı ancak yeni başlayacak olanların temkinli davranması ve rotasını da önceden belirlemesi gerekiyor.Bir kere elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız en doğrusu. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğası güzel ve bol yeşillikli karavan kamplar bulunuyor.Günlük 50-100 TL gibi değişen ücretlerle kalabiliyorsunuz. Karavan kampları, karavan kültürünü yakından tanımanızı da sağlayacaktır.

Gerekli Ekipmanlar İçin Bir Liste

karavanla seyahat

Öncelikli olanlardan başlayalım; uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet edevat çantası ve su hortumu mutlaka bulunmalı.
Ayrıca, karavan dediğimiz şey oldukça büyük bir araç. Sizin de ilk kez böyle bir yolculuğa çıktığınızı düşünürsek, engebeli ve zor arazilerde bayağı bir zorlanabilir ve karavanı bulunduğu yere bırakıp, gitmek istediğiniz koya ya da değişik mekana karavansız devam edebilirsiniz. Bu nedenle; uyku tulumu, çadır, elektrik ve ateş kaynağı gibi ekipmanlara da ihtiyacınız olabilir. Karavanınız küçükse içerisinde klima olmayabilir, küçük bir pervane de ekleyin listeye. Sinek kovucu ve haşerat giderici spreylere de çok ihtiyacınız olacak.

Güvenliğiniz Önemli

Karavan tatili sanılanın aksine güvenli bir yolculuktur. Ama yine de tedbiri elden bırakmamanız gerekiyor.Bir kere tekin olmayan yerlerde kesinlikle konaklamayın. Savrulma ve devrilme ihtimaline karşılık hızınız 80 km’nin üzerine çıkmasın ve mümkünse iki sürücü olarak yola çıkın. Lastik kontrollerinizi mutlaka yaptırın ve olası lastik patlamasına karşı hazırlıklı olun. Yanınızda bir ilaç çantası olursa güzel olur. Bunlar genel olarak dikkat etmeniz gereken şeyler. Gözünüz korkmasın, karavan son derece güvenli bir seyahat şeklidir.

Elektrik ve Su Bir Karavan İçin Her Şeydir!

Herkesin Hayalindeki Tatil: Karavanla Seyahat

Bir karavan için elektrik ve su her şeydir, hatta her şeyin de ötesindedir.
Bu nedenle karavan kamplarında su deposunu doldurmayı ve aküyü kontrol etmeyi unutmayın.Özellikle araç çalışmıyorken ve elektrik kaynağına bağlı değilken herhangi bir elektrikli aleti çalıştırmamaya dikkat edin.

Karavanda Banyo ve Tuvalet

Karavanlarda genelde 30 ila 10 litre su tankları oluyor. Yani 1 günde rahatlıkla banyo yapıp bulaşık yıkayabilirsiniz. Tuvalet için ise ayrı bir pis su tankı bulunuyor. Atıklar, ufak jet motoruna benzer bir sistemle dışarı fışkırtılıyor ve bu sistem genelde aracın altında ya da yan tarafında oluyor. Yalnız atıklarınızı otoyola değil de, boş tarla veya toprak yola boşaltmanızı öneriyoruz, çevreyi olabildiğince temiz tutmalıyız. Aracı durduğunuzda bir düğme ile boşaltma işlemini yapabilirsiniz.Hijyenik olması açısından bu işlemi 4 günde bir yapmalısınız.

Herkesin Hayalindeki Tatil: Karavanla Seyahat

Bunalara dikkat:

İlk kez karavanla yolculuğa çıkacağınız için ilk günlerde mide bulantısı yaşayabilirsiniz, bu çok normal. Karavan sürekli sallanıyor olacak ve siz karavandan inip yere bastığınızda bile yer sallanıyormuş gibi hissedebilirsiniz, bu da çok normal. Bir de küçük bir yaşam alanınız olacağından, başınızı dolaplara çarpmanız da olası. Olabildiğinizce dikkat edin.

Birkaç Rota Önerisi

  • Kuzey Ege Çanakkale, Assos, Ayvalık, Foça. Orta Ege’de İzmir, Çeşme ve Karaburun çevresi ile Seferihisar ve Selçuk olabilir.
  • Güney Ege İzmir üzerinden Datça, Marmaris, Dalyan, Fethiye karavan tatili için mükemmel destinasyonlardır.
  • Antalya üzerinden ise Kemer, Çıralı, Kaş ve Kalkan keyif veren bir rotadır.
  • Orta Anadolu’da ise Ankara üzerinden Nevşehir, Kayseri (Kapadokya) karavanla gezmek ayrı bir keyif verecektir.
  • Doğu Karadeniz sahili ise karavan için başlı başına muhteşem bir rota..

Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Kamp Hayatında Suyun Arıtılması ve Korunması

Köpeğinizle Kamp Yaparken İhtiyacınız Olabilicek Tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.