Bazı motosiklet modelleri üretiminden önce tahmin edilemez bir biçimde çok sevilir. Üreticiler bu motosikletmodellerinin üzerine daha fazla düşer ve geliştirmeye çalışır. İşte en çok versiyonu üretilmiş motor modelleri.

BMW R nineT
BMW R nineT

BMW R nineT

BMW, 2014 yılında yeni model R nineT’yi piyasaya sürdüğü zaman, İsviçre Çakısı gibi olan bu motosikletin başarının kilidini açıp açmadığı bilinmiyordu. Kesin olan, çok yönlü standart bir motosiklet olduğuydu. O zamandan beri Scrambler, Urban ve daha yakın zamanda 5 serisinin yıldönümünü kutlayan nineT gibi (çoğunlukla estetik) çeşitliliklerle üretimi reddedilmiştir.

Ducati Scrambler
Ducati Scrambler

Ducati Scrambler

Ducati, Scrambler ile istediği başarıları yakalamaya başlayan bir marka. Markanın güzel giriş seviyesi modeli şu anda en az yedi sürümde sunuluyor (yalnızca 800’leri sayar ve iki 1100 modelini bir kenara bırakırsanız). Düz parkur, scrambler, kafe racer, klasik, daha az klasik – orada her zevke uygun bir Scrambler var. Daha sportif bir siluet aramıyorsanız – Scrambler’in kapsamadığı tek segment budur. Beni yanlış anlama, çok havalı görünüyorlar ve 803cc motor bloğu eğlenceli bir hal aldırıyor.

Royal Enfield Klasik 500
Royal Enfield Klasik 500

Royal Enfield Klasik 500

Royal Enfield Classic 500 için alışveriş yaparken kendinize sormanız gereken soru, sizin retro veya süper retro görünmek isteyip istemediğiniz sorusudur. Seçilebilecek yedi yineleme ile, tercihinize göre kesinlikle doğru miktarda retro bulacaksınız. Mavi, bej, yeşil, siyah, biraz daha ordu renkleri , biraz daha az ordu renkleri – her Classic 500, rengi hariç, diğerine benziyor. Tamam, Klasik’i seviyoruz ama birini seçmek çok zor olmamalı!

Moto Guzzi V7 III
Moto Guzzi V7 III

Moto Guzzi V7 III

Birisi size “Ah evet! Bir V7’ye biniyorum ” dediğinde bu kişinin etrafta neyle ilgilendiğini genel olarak anlıyorsunuz, ancak neye benzediğini tam olarak anlayamıyorsunuz. Çünkü şu anda V7 III’ün altı sürümü var — yedi yeni Racer modelini hesaba katarsanız (sitede henüz listelenmemiş, ancak bu yıl Amerikan pazarı için onaylanmış). Tıpkı R nineT ve Scrambler gibi, bu farklılıkların çoğu, farklı tipte motosiklet, motor kafası renkleri, tekerlekler ve eyerler ile tamamen estetik ve değişkendir. Çekirdekte, V7 kart boyunca aynı kalır. Gri bir V7 III Rough mu yoksa bir Milano mu istiyorsunuz? Bence kendinize sormanız gereken soru bu!

En Çok Versiyonu Üretilmiş 5 Motosiklet Modeli
Harley-Davidson Softails

Harley-Davidson Softails

Harley’nin Softail platformundan tam anlamıyla faydalandığını söylemek yanlış olmaz. On Softail modelinin tümü görsel olarak farklı olsa da, hepsinin aynı şasi ve motorlar ile üretilmiştir. Bunun bazılarınız için bir gerginlik olacağını biliyorum, ancak tüm farklı tank profilleri, eyerler, tekerlekler, egzoz borularıyla farklı bir siluet sunarken Hepimiz biliyoruz ki aynı motosiklet farklı tatlarla bize sunulmakta. Hepsi farklı, aynı zamanda hepsi aynı.

Motosiklet satın almak için bir seçim yapmak zevlidir. Ancak, bazen seçeneklerin sayısı biraz fazla olabiliyor ve tavsiyeler bize yardım etmekten ziyade, satın alma sürecinde kafamızı karıştırabiliyor. Tıpkı motosiklet kullanırken olduğu gibi İçgdülerimizle karar vermek en iyisi gibi, ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.