Elektrikli bisiklet satın almak motosiklet veya araba satın almaktan daha zor olabiliyor. Çünkü kullanan sayısı bölgelere göre değişkenlik gösteriyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla elektrikli bisikletler daha çok bayır olmayan, düz yolları olan şehirler ve ilçelerde tercih edilmekte. Peki elektrikli bisikletler kataloglarda verilen özellikleri yerine getiriyor mu ? Elektrikli bisiklet kullanıcılarının bu konudaki deneyimlerinden yola çıkarak bu yazıda elektrikli bisiklet hakkında merak edilen sorulara cevap aradık.

1 -) Elektrikli bisiklet satın almak mantıklı mı?

Elektrikli bisiklet almak kullanım koşullarına, bulunduğunuz bölgenin coğrafi özelliklerine göre taşımasını istediğiniz ağırlığa göre değişkenlik gösterebilir. Düzgün yollarda full şarjla ortalama 45-55 km civarı yola yapabilen bu araçlar bir çok insanın günlük kullanım ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilmekte.

2 -) Elektrikli bisikletin aküsünü doldurmak elektrik faturasına nasıl yansır?

Elektrikli bisikletler düşündüğünüzden daha az elektrik harcarlar. Bir sefer elektrikli bisikletin deposunu doldurmak faturanıza en fazla 75 kuruş oynatır. Yani ayda 20 lirayı geçmeyecek bir ücretle gün içerisinde 50 km yol yapmak mümkün. Elektirkli Bisiklet Hakkında

3 -) Elektrikli bisikletlerin fiyatları ortalama ne kadar ?

Sıfır bir elektrikli bisiklet almak 1500 liradan başlayıp 8000 liraya kadar çıkabiliyor. Elektrikli bisikletlerin ikinci el piyasası ise 500 liradan 4000 liraya kadar çıkabilmekte. Tabi ikinci el elektrikli bisikletlerde akünün yıpranmış olma durumununda göz önünde bulundurulması gerekiyor. Yeni bir akü almak isterseniz fiyatları 200 350 lira arası değişmekte.

4 -)Elektrikli bisikletin aküsü çalınır mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz: elektrikli-bisiklet-aküsü

5-) Elektrikli bisiklet akülerinin ömürleri ortalama ne kadar ?

Elektrikli bisikletlerin akülerinin ömürleri ortala 6000 km veya 300 akü dolumu olduğu söyleniyor akü fiyatlarının çok da pahalı olmadığını göz önünde bulundurursak gerçekten çok ucuza yolculuk yapılan bir araç.(Bölgenin zemininin düzlüğü en önemli etken gibi gözüküyor.)

6 -) Elektrikli bisiklet aküsü kaç saatte dolar?

Elektrikli bisiklet aküsü 6 ile 8 saat arasında dolar. Eğer elektrikli bisikletinizin aküsü tam dolmadan elektrik ile olan bağlantısını keserseniz elektrikli bisikletinizin aküsü uzun zamanda zarar görebilir.

7 -)Elektrikli bisiklet ehliyet gerektirir mi?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle birlikte, ehliyet sınıfları da yeniden şekillendirildi. Buna göre; elektrikli bisikletler artık M Sınıfı Ehliyet statüsünde ele alınacak. Bu da elektrikli bisiklet sahibi olmanız için sürücü belgesinin gerekliliğini ortaya koymakta.

8 -)Elektrikli bisiklet ehliyet(M ehliyet) yaşı kaç?

M sınıfı ehliyet alabilmek için gerekli alt yaş sınırı 16’dır. Ehliyet konusundaki sorularınızın cevabı için buraya tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Elektirkli Bisiklet Hakkında

9 -)Elektrikli bisiklet için ruhsat ve plaka zorunlu mu?

1 Ocak 2016’dan itibaren 250w ve üzeri elektrik motoru ile hareket eden tüm araçlar ruhsatlandırılacak ve plaka takacak. Bu motor türüne ait araçların Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

10 -)Elektrikli Bisiklete İki Kişi Binebilir Miyim?

Bu konu kişilerin ağırlıklarıyla değişkenlik gösterebilecek bir durumdur . Toplam ağırlık katalogtaki rakamın maksimum 20 kilo fazlasına kadar ortalama bir performansta gitme olanağı söz konusu. Daha fazla ağırlıklarda performans kaybı olacaktır. Bisikletler Hakkındaki Diğer Yazılarımız İçin Tıklamanız Yeterli !

Elektrikli Bisiklet & Motosikletler Hakkında Merak Edilenler !!!” te bir düşünce

  1. Mesut gel diyor ki:

    Merhaba bende volta 1200 w elektrik li motor var ve 5×12 volt 22 amper akü var üstünde ben bunu 12 volt 60 amper elektirikli motor aküsü taksam olurmu ve aynı 5 tanemi yada daha azmi takmam gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir