Her yıl düzenlenen ünlü karnavallar dünyanın her yerinden turistlerin katılımlarıyla kutlanıyor ve bu karnavallar kutlandıkları bölgenin önemli turizm etkinlikleri arasında yer alıyor.  Gece gündüz durmadan günlerce devam eden dünyanın en çılgın karnavallarını milyonlarca kişi izliyor.  Dünyanın en ünlü ve en çılgın karnavallarını sizin için derledik..

Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya 1 – 9 Mart 2019

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Rio Karnavalı, yeryüzündeki tüm karnavalların anası, ölmeden önce yapılacaklar listesinin vazgeçilmezidir. Güzel ve çılgın Rio de Janeiro şehri karnavalla birlikte sayısız eğlence vaat eder: Samba dansçıları, rengarenk sokakları, capcanlı ortamı ve sizi içine çeken samimi sıcaklığıyla bir de bakmışsınız kapılıp gidivermişsiniz.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

En renkli kostümlerve en iyi dans figürlerinin sergilendiği Sambodromo’daki devasa şovda, şehrin Samba okullarının dans ekipleri yarışarak, muhteşem danslarını muhteşem bir performansla sergiler.

Tenerife Karnavalı-Vahşi Sokak Karnavalı, İspanya 1 – 10 Mart

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Çılgın bir festivale mi katılmak istiyorsunuz? O zaman Tenerife Karnavalı‘nı denemelisiniz. Rio Karnavalı’ndan sonra dünyadaki festivallerden en ünlü ve en çok rağbet gören ikinci büyük karnaval olan Tenerife Karnavalı, çılgın geçit törenleri, harika dans şovları, konserleri, havai fişek gösterileri ve büyüleyici kostümler içindeki binlerce eğlenceli ve güzel insanla bir arada olmayı vadediyor.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

En güzel kostümü giyen genç kızın karnaval kraliçesi seçildiği etkinlikte, genç kızlar kraliçe seçilebilmek için kıyafetleriyle göz kamaştırıyor. Festival açılış ve kapanış geçit törenlerinde, hem ada sakinleri hem de turistler rengarenk kostümlerle katılarak bir arada çılgınca eğleniyor. Karnavalın doruk yaptığı etkinlik ise her yıl yarım milyondan fazla insanın katıldığı 24 saat süren muhteşem kapanış partisi. Adalıların “Sardalyanın Cenaze Töreni” olarak adlandırdığı kapanış kutlaması, dev sardalya maketinin yakılmasıyla son buluyor.

Trinidad ve Tobago Karnavalı – 4 Mart-5 Mart

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Trinidad ve Tobago karnavalında Karayiplerin enerjisi ve zarafeti başrolde yer alıyor ve bir zamanlar köleliğe karşı başkaldırı olan bu etkileyici gösteriler,eğlence meraklılarının ilk gün (J’ouvert) sabaha karşı dörtte toplanmasıyla başlıyor. Bu karnavalın özelliği karnavaldaki insanların birbirlerine renkli çamur atmasıyla başlaması.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Karnaval kostümünü giydikten sonra, yol kenarındaki tezgâhlarda satılan leziz yemeklerle ziyafet çekebilir ve sokakta çelik tavalarla müzik yapan sayısız gruptan yayılan melodik ritimlere kafanı sallayarak eşlik edebilirsin. Port of Spain’deki curcuna sona erdikten sonra dinlenmek için kendine birkaç gün izin vererek, tertemiz suların ve sakinplajların hoş bir tatil vadettiği yakındaki Tobago’ya bir gezi yapabilirsin.

Köln Karnavalı – Köln, Almanya

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Köln’de her yıl, 11’inci ayın 11’inde, saat gündüz 11.11’de (elften elften elf Uhr elf) karnavalın startı veriliyor.Köln Karnavalı’nın startının verildiği gün hafta içi olması ve resmi tatil olmamasına rağmen sokaklar sabahın erken saatlerinde kostümleri ile dolaşan insanlarla hareketleniyor.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

O gün sadece Köln’dekiler değil, başta Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden ve Almanya genelinden gelenler de Köln Katedrali’nin çevresine akın ediyor. Almanya dışından gelenler de var tabii ki. Özellikle yabancı turistlerin Latin Avrupa ülkeleri yani İspanya, Portekiz ve İtalya’dan olması dikkat çekici. Karnavalın Latin kültürü ile özdeşleştiğindendir herhalde ellerinde İspanya, Brezilya ve Portekiz bayrakları ile eğlenen Almanlar da var.

Binche Karnavalı, Belçika 3 – 6 Mart

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Binche Karnavalı için dünyadaki festivallerden en tarihi olanı denebilir.
Belçika’nın Valon bölgesinde düzenlenen karnaval, 14’üncü yüzyıldan beri sürdürülen bir gelenek.Her yıl 3-6 Mart tarihleri arasında maskeli ve yerel kostümlü Belçikalılar (bunlara “Gilles” adı verilir), kaos yaratmak için tek tip görünümleriyle Grande Palace meydanını doldurur. Meydanda bir seferde 1000 tane Gilles’i bir arada görebilirsiniz. Kötü ruhları korkutup kaçırmak için ellerindeki sopaları sallayıp, kostümlerindeki zilleri şıngırdatmak karnavalı renklendiren görevlerinin bir parçasıdır.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Dikkatli olmanızı öneririz çünkü yaptıkları sadece gezinmekle sınırlı değil. Garip gelecek ama katılımcıların birbirlerine portakal fırlattığı ve kafalarına tüylü şapkalar giydikleri karnavalda, portakalların kişilere isabet etmesi “prestijli” bir durum olarak algılanıyor.

Ölümsüzlüğün Karnavalı Carne Vale -Venedik 16 Şub – 5 Mar

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Hoşluğuyla, renkliliğiyle ve çılgınlığıyla Venedik’in “Karnavallar Kenti” unvanını almasını sağlayan “Carne Vale”, toplumsal kuralların bir süre bile olsa unutulması anlamını taşıyor. Yüze takılan maske aracılığıyla cezalandırılma korkusu olmadan, otoriteyi sorgulamayı simgeliyor.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Hristiyanlığa göre ise, etin sağladığı keyfe veda etme ve ruhani değerlere geri dönme anlamında kullanılıyor. 18. yüzyılda ekim ayının ilk pazar günü başlayıp büyük perhizin arife gününe dek süren, başka bir deyişle 6 aya yayılan karnaval, artık sadece bir hafta ile sınırlı kalıyor. Karnavalın en büyük belirleyicilerinden biri de Tiyatro Festivali. 1980 yılında tüm kentin tek bir sahne olduğu açıklandıktan sonra şehirdeki herkes o sahnenin oyuncusu kabul ediliyor. Genç yaşlı herkes maske takıyor ve bir hafta boyunca sokaklarda kendi oyununu sergiliyor

Notting Hill Karnavalı – Londra, Birleşik Krallık 24 -27 Ağustos

Londra’nın bu en büyük sokak partisi 1960’ların sonlarında Trinidad Karnavalı’nın kardeş etkinliği olarak ortaya çıktı. Şehrin caddelerinde Karayip kültürüyle kaynaşırken,yol kenarındaki ses sistemlerinden yayılan calypso, soca, reggae ve dub ritimleriyle dans edecek ve ağız sulandıran lezzette yiyecekler tatma fırsatı bulacaksın.

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Birbiri ardına festivaller (ve aklını çelecek etkinlik sonrası partiler) seni beklediğinden, bu deneyimi eksiksiz yaşayabilmek için kendine yeterince zaman ayırmak isteyeceksin. Eğlence tamamen sona erdiğinde, Londra’nın sakin köşelerinde vakit geçirerek bir parça huzur ve sessizlik bulabilirsin.

Viareggio Karnavalı Carnevale di Viareggio

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Yüzen şamandıraları ve özenle dekore edilmiş geçit töreni geçen yıl bir milyon kişi tarafından izlenen Viareggio Karnavalı Avrupa’nın en büyük karnavallarından biri olarak biliniyor. İtalya’nın Viareggio kentinde her sene yapılan karnaval gösterişli geçiş töreni ve törene renk katan devasa karakterlerle bilinir.

Bahia Karnavali – Brezilya

Dünyadaki En Ünlü Karnavallar

Guinness Rekorlar kitabına göre, Salvador de Bahia Karnalı dünyanın en büyük karnavalı. Bir hafta boyunca devam eden karnavala yaklaşık 4 milyon kişi katılıyor ve karnavalın yapıldığı sokakların, meydanların ve caddelerin uzunluğu 25 kilometreyi bulabiliyor. Bu karnaval, 65 radyo istasyonu, 75 dergi, 139 video yapımcısı, 21’i uluslararası olmak üzere
97 gazete, 14 televizyon kanalı ve 168 internet sitesi aracılığıyla 135 ülkede yayınlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.