İlginç Sporlar Kuşağında bugün Cycle Ball ( Bisiklet Topu ) !

Oyunun bir diğer ismi ise Rad-Ball’ dur.

Bisiklet topu, bildiğimiz futboldan elde edilen amatör bir bisiklet oyunu. Bisiklet topunda, iki rakip takım bisiklete binerek topa bisikletlerinin tekerlekleri ile yön vererek rakip kalenin ağlarıyla topu buluşturmaya çalışır. Topun ebadı çapı yaklaşık 18 cm’dir. Bisiklet topu, iki sürücünün takımları arasında iç mekanlarda oynanır. Yıllık dünya şampiyonluğunu içeren yıllık uluslararası rekabet, Uluslararası Bisiklet Birliği (Union Cycliste Internationale, UCI) tarafından yönetilmektedir.

equinox_cycleball_radball_carbon_wheel

Bisiklet topunun 1893 ‘ten bu yana Avrupa’da popüler bir spor

Neden bisiklet topu sizce şimdi halkın dikkatini çekiyor? Çok güzel bir soru, muhtemelen futbol eksikliği. Ya da belki sadece internet artık tam anlamıyla her yerde olduğu için bir anda rastgele bilgileri öğrenebiliyoruz.

Ancak bisikletinize atlayıp arkadaşlarınızla bisiklet topu oynamadan önce bunları iyi düşünün;

  1. ) Çok sayıda çarpışma var ve yaralanmalar sıkça görülüyor.
  2. ) Çok zor. Oyuncuların topu kontrol etmek ve hareket ettirmek için sadece bisikletlerini kullanmaları beklenir.
  3. ) Sabit vitesli bir bisiklet kullanmanız gerekir.

Bu tam anlamıyla futbolu bisikletle oynamaktır.

Nerede icat edildi?

Amerika. Alman-Amerikalı adam Nick Kauffman, bir köpeği bisiklet tekerleği ile hareket ettirmek zorunda kaldıktan sonra bir fikir buldu. Köpek bir topla değiştirildi ve böylece bisiklet topu icat edildi ve çok şükür ki, dünyanın en büyük hayvanlara zulüm sporu değildi. 🙂

cycle_ball_rad_ball

Kurallar neler?

İki hedefli, küçük genişlikte bir saha. Hiç ayak veya el kullanmadan, yalnızca bisikletinizi kullanarak topu hareket ettirin.

Takım başı kaç oyuncu var?

Oyunların çoğu takım başına iki oyuncu gibi gözükse de 5 ve 6 oyunculu versiyonları vardır. Daha popüler olan iki oyunculu versiyonlarda kaleci oyuncu var.

CycleBallTraining

Dünyadaki en iyi takımlar kimler?

Muhtemelen Çek Cumhuriyeti. En başarılı oyuncular, 1965 ile 1988 arasında 20 kez peş peşe dünya şampiyonu olan Çekoslovakya’nın Pospíšil kardeşleriydi.

Türkiye’ye Bisikletin Girişi adlı yazımızı okumak için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir