Günümüzde çocuklar dışarıda, açık havada çok daha az vakit geçiriyorlar. Çalışmalar, ortalama bir çocuğun günde sadece dört ila yedi dakika açık havada serbest bir şekilde oynayıp günün ortalama yedi saatini ise bir ekran önünde geçirdiğini gösteriyor. İç mekanlarda geçirilen tüm zamanın obeziteden DEHB ( Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluk ) riskinin artmasına kadar ciddi etkileri var. İşte dışarı çıkmanın tüm ailenizin sağlığı için harika olmasının 10 nedeni.

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 10 Neden

Dışarıda oynamak özgüven yaratır

Çocuğunuz harita üzerinde bir iz sürmeyi, ilk kez bir çadır kurmayı veya derelerde bir çok bulunan semender türünü tanımlamayı öğrenir. Çocuklar dışarıda oynayarak kendine olan güvenini (ve faydalı beceriler) geliştirir. Dışarıda risk alırken (toprağı karıştırırken, salıncaktan sallanırken) kendi fiziksel yeteneklerine olan inançları artar. Bu beceri onlara yaşam boyu iyi hissettirecektir.

Açık havada vakit geçirmek bağımsızlığı öğretir

Çocuğunuza dışarı çıkmasını ve oynamasını söylemek, onları cihazlarından uzak tutmaktan daha fazlasını yapar. Çocuğunuz dış mekânı kendi başına veya bir arkadaşıyla keşfederken, bağımsızlığı öğrenir. Çocuklar genellikle yaşamlarında neler olduğu konusunda çok az şey söylerler, ancak özgürce oynadıklarında kendi seçimlerini yaparlar. Çocuğunuzun karar alma becerilerini bağımsız hale getirecek ve geliştirecektir.

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 10 Neden

Dışarıda oynamak, çocukları aktif hale getirir

Çocuklar gün içinde ekran başında çok fazla zaman harcıyorlar. Çocuğunuzu dışarıda oynamaya ikna etmek her zaman kolay olmasa da, özellikle ideal hava koşullarının altında olsa da her gün çıkmasına imkan yaratmalısınız. Bir çok uzman son zamanlarda çocukların her gün üç saat dışarıda oynamasını tavsiye ediyor.

Ebeveynlere göz korkutucu gelse de, uzmanlar dış mekan oyunlarının çocuklara koşma, zıplama, dönme, emekleme, kas yapma ve dengesini mükemmelleştirme özgürlüğü ve alanı sağladığını kabul ediyorlar. Çocukluk çağı obezite oranları 1970’lerden bu yana üç katına çıktığında, çocuğunuzun hareketli kalması ve aktif kalması için bu gerekli bir durum.

Doğa, hayal gücünü arttırır, ilham verir

Çocuğunuzu doğada serbest bırakın ve dünyanın büyülü bir oyun alanına dönüşmesini izleyin. Bir ağaç dalı bir asa veya bastona dönüşür; Parlak kırmızı bir yaprak, aniden bir harita ile gizli bir hazineye gizlenmiş bir işaret oluverir. Doğada, çocuğunuzun hayal gücü çiçek açar.

Araştırmalar, ekrana kitlenen çocukların yalnızca algı yeteneklerini ciddi şekilde etkileyebilecek iki duyu kullandıklarını göstermektedir. Dışarıda oynadıklarında, hayal gücünün rehberliğinde, ağaç kabuğuna veya çimlere dokunurken, bitkileri ve çiçekleri koklarken, gökyüzünde sürünen bulutları seyredip yağmur veya karı tadarken tüm duyuları uyarılır.

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 10 Neden

Psikososyal Sağlık

Kanadalı bir araştırma son zamanlarda dışarıda oynayan çocukların daha güçlü dostluklara ve işlevsellik, saldırganlık gibi puanlara dayanarak daha iyi zihinsel sağlığa sahip olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, bu psikososyal faydaların bazılarının, komşular, yetişkinler ve çocuklar gibi gerçek insanlarla etkileşime giren çocukların toplumdaki yerlerini öğrendiklerini söylüyorlar. Ek olarak, çocuklar dışarıda oynarken, oyun icat ederken veya kardeşler ve arkadaşlarla birlikte çalıştıklarında işbirliği yapmayı öğrenirler. Yaşamları boyunca onlara iyi hizmet edecek bir beceri.

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 10 Neden

Fiziksel Esneklik

Çocuklarımızın günlerinin çoğu, ihtiyaçlarının banyo veya buzdolabına birkaç adımda karşılanabileceği iklim kontrollü bir ortamda iç mekanlarda geçirilir. Soğuk havaya toparlanmak, anında yemeğe erişimi olmayan açlık hissetmek ve hatta diz çökmek ve hatta yaralanmak, çocuklarda esnekliğin artmasına yardımcı olur. Çocuklar dışarıda küçük bir ağrı veya rahatsızlık yaşadıklarında, rahatsız edici bir durumun üstesinden gelebileceklerini ve anında tatmin olmadan yaşayabileceklerini öğrenirler.

Fiziksel Güç

Bugünlerde fiziksel sağlıkta endişe verici kötü yönde bir eğilim var. Çocuklar masalarında oturarak, bilgisayarlarına ve okul çalışmalarına çok fazla zaman harcıyorlar; çocuklarda sakarlık, omurga sağlığı ve genel koordinasyon eksikliği nedeniyle meslek terapisine atfedilen bir artış var. Çocuklar dışarıda oynarken, ağaçlara çıkarken, bisiklete binen veya bir spor ile ilgilenirken kas geliştiriyorlar, dayanıklılık yapıyorlar ve motor becerilerini geliştiriyorlar. Dış mekanlardaki oyunların çocukları fiziksel olarak daha güçlü kıldığı inkar edilemez.

Akıl sağlığı

Geçtiğimiz yüzyıl boyunca araştırmacılar, çocuklar arasında anksiyete ve depresyonda, sert bir artış izlemişlerdir. Hipotezleri, çocuklar arasındaki serbest oyunda ki düşüşün, kontrol hissi duyumlarında ve içsel hedefler koyma yeteneklerinde (sert bir yürüyüşün ardından bir dağın tepesine ulaştığında hissettiği başarısı hissi gibi) bir düşüşe neden olduğu yönündedir. Araştırmalar ayrıca ormanda yürüyüşe çıkmak kan basıncını artırabilir, zihinsel sağlığı artırabilir ve hatta kanser riskinizi azaltabildiğini söylemektedir. Bu hem genç hem de yaşlı bireyler için geçerlidir.

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 10 Neden

Dışarıya baktığınızda ve çocuğunuzun çekim çemberlerini gördüğünüzde, göremedikleriniz, beyinlerinin kaba motor becerilerine ince ayar yapmak, derinlik algısını öğrenmek ve dengeyi geliştirmek için öfkeyle yaptığı çalışmasıdır. Çocuğun motor becerileri ve öğrenmesi için dışarıda harika oyunlar oynamakla kalmayıp, her hafta dışarıda geçireceğiniz fazladan bir saatin çocuklarda yakınlıklarla mücadele edebileceğini ve uykuyu artırabildiğini göstermiştir.

Dışarıda oynayan çocukların doğayı korumaları daha olasıdır

Ülkemizde, yürüyüş, tırmanma, kamp yapmak ve bisiklet sürmek için çok fazla alana sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Ancak, çocuklarımızın iç mekanda çok fazla zaman geçirmelerinin önemli bir anlamı, dış mekânlarla bağlantısı kesilen çocukların, kamu alanlarını yetişkinlik çağında koruma ihtiyacını hissetmemeleridir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çocuklar dışında dışarıda oynayan ankete katılan yetişkinlerin yüzde 87’sinin açık havada sevgisini yetişkinliğe dönüştürdüğünü buldu. Ayrıca, yetişkinlerin yüzde 84’ü doğal dünyaya özen göstermenin kendileri için bir öncelik olduğunu söyledi. Doğayı gelecek nesiller için korumak istiyorsak, mevcut nesillerimizi dışarıya çıkarmamız gerekir.

Dünya internette veya kitaplarda değil, dış kapının ardında, dağlarda, denizlerde, ovalarda, göllerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.