İspanya‘nın Valencia kentindeki Ricardo Tormo pistinde yapılan sezonun son yarışına, Red Bull MotoGP Rookies Kupası’nı kazandığı için özel davetle katılan Can Öncü, en genç pilot olarak yarışmasının yanı sıra birincilik başarısıyla da tarihe geçti. Can, Ricardo Tormo pistinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnanılmazdı. Çok memnun ve mutluyum. En iyi takımdayım. Herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu başarıyı gelecek sezon da tekrarlamak istiyorum.” şeklinde konuştu. Kendini çok gergin ve bir o kadar da mutlu hissettiğini söyleyen Can, yarışı birinci bitirmesiyle ilgili “İyi bir çıkış yaptım. Sonrasında da iyi bir ritim yakaladım. İyi hislerim vardı. Marco Bezzecchi ve Tony Arbolino’nun düştüklerini görünce de iddialı olmaya karar verdim. İyi bir avantaj yakaladım. Son tur tam bir çılgınlıktı ama benim için mükemmel sonuçlandı.” yorumunu yaptı. 26 Temmuz 2003 doğumlu (15 yıl ve 115 gün) Can Öncü, Scott Redding’in 15 yıl ve 170 günle elinde tuttuğu Moto3 tarihinde yarışan en genç pilot rekorunu kırdı. Redding, bu rekoru 2008’de Donington Park’taki 125 cc’lik Büyük Britanya yarışına katılarak elde etmişti. Can ayrıca, 1991’deki Japonya yarışını kazanan Japon Noburu Ueda’dan bu yana, katıldığı ilk mücadelede birinci olan ilk pilot oldu.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, genç sporcu Can Öncü’nün tarihi bir başarıya imza attığını söyledi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar yaptığı açıklamada, milli motosikletçi Can Öncü’nün, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe ulaşan en genç pilot olduğunu belirtti. İspanya’nın Valencia kentindeki Ricardo Tormo pistinde koşulan sezonun son yarışına davetle çıkan Can’ın büyük bir başarı elde ettiğini anlatan Uçar, şöyle konuştu: “Can Öncü hem dünya hem de Türk motor sporları tarihine geçti. Bize bugünü ve bu gururu yaşattığı için çok teşekkür ediyorum. 15 yaşında ona inanan ve güvenen bizleri mutlu etti. İnşallah 2019 sezonunda Moto3 Dünya Şampiyonası’nda adından çokça söz ettirmeye devam edecek. Tabii ki de Deniz Öncü’yü de unutmuyoruz, o da ikizi gibi seneyi Redbull Çaylaklar Kupası’nda ikincilikle tamamladı. Moto GP ödül töreninde madalyalarını FIM Başkanı Vito İppolito’dan aldılar. Onlar adına, ülkemiz adına ve de sporumuz adına çok mutluyuz. Öncü ailesinin özellikle baba Önder Öncü’nün yıllardır verdiği emeklerin karşılığında rekorların, kupaların gelmesi ayrıca gurur kaynağımız oldu. Şimdi bunu fırsata çevirip, yeni başarılara, yeni rekorlara doğru emin adımlarla hep birlikte ilerleyeceğiz.” Türkiye Motosiklet Federasyonunun 15. yılını geride bıraktıklarını dile getiren Uçar, “Motor sporlarının yaşayan efsanesi Kenan Sofuoğlu önderliğinde, Toprak Razgatlıoğlu, Harun Çabuk, Can Öncü, Deniz Öncü, Asrın Rodi Pak, Furkan Eryılmaz, Aras Özkaçar ve en son Kadir Erbay ile pist branşında dünya pistlerinde ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırdık. Bu saydığım isimler dünya, Avrupa ve Asya’da pistelere çıkan isimler. Daha birçok sporcumuz farklı dallarda ülkemizi çeşitli şampiyonalarda temsil edip, kupalarla ülkemize döndüler. Bütün sporcularımıza bize yaşattıkları bu gurur tablosu için teşekkür ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.