Çadır temizliği ve bakımı, kamp yerinize gelip çadırınızı kurmaya başladığınızda her şeyin daha kolay, temiz ve iyi çalışır durumda olmasını sağlar. Bu konu hakkında ihtiyacınız olacak bilgiler bu yazıda!

Çadır temizliği neden önemli ?

Çadır Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kamp çadırlarınızı ilk günkü verimlilikte kullanmayı sürdürmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Çadırınızın bakımı doğru yapılırsa, hem malzeme ömrünü uzatmış, hem de su geçirmezlik özelliklerini korumuş olacaksınız.

Bir sonraki kamp gezinizin keyifli geçmesini ve çadırınızın daha uzun süre kullanılmasını sağlamak içinçadır bakımı hakkında bilgiler:

Sponsor Reklam

Motosiklet Al – Motosiklet Sat  2tekerciden.com

Her Kullanımdan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çadırınızı Toplamaya Başlamadan Önce İçini İyice Temizleyin! Buradaki amaç çadırınızı toplama sırasında içerisinde kalabilicek herhangi birdalın veya taşın çadırınızın zemininde, duvarlarında veya çatısında delikler açmasını veya yırtmasını önlemektir.

Çadırınızı toplarken ıslak olmadığından emin olun: Çadırınızın suya dayanıklı olması onu ıslak katlayabiliceğiniz anlamına gelmemektedir.Bu ilerleyen zamanlarda çadırınızın küflenmesine veya çürümesine neden olabilir. Çadırınız kuruyana kadar kamp alanında beklemenizde pek mantıklı bir seçenek olmayacağından, öncelikli olarak çadırınızı gevşek bir şekilde sarın.Daha sonra çadırınızı geniş bir yerde kuruması için tekrar kurmanız gerekli olucaktır.Hava durumuna bağlı olarak, bu bekleyiş bir veya iki gün sürebilir.

Pencere ve kapı kapaklarının kurumasını sağlamak için kapalı olduklarından emin olun. Çadırınızın dış kısmı kuruduktan sonra, çadırı havalandırmak için kapakları açın. Çadırınızı çamaşır kurutma makinesinde kurutmayın veya saç kurutma makinesi kullanmayın. Islak şekilde toplanan çadırlar zamanla aşınarak tüm özelliğini yitirebilir.

çadır temizliği

Temizliğin Ardından Çadırınızın İyi Bir Durumda Olduğundan Emin Olun ve Gerekli Onarımlarını İhmal Etmeyin!

UV ışınları hava bulutlu olsa bile yaz ve kış aylarında
çadırınızın dış tentesini etkileri altına alacaklardır. UV ışınları ipliklerin zayıflamasına; böylece kumaşın yırtılma mukavemetinin azalmasına neden olur. UV ışınları ayrıca çadır kumaşına püskürtme yöntemi ile eklenmiş silikon veya poliüretan tabakanın da başlıca düşmanlarıdır.
Işınlara maruz kalan su geçirmezliği sağlayan bu tabakalar çok çabuk yıpranacak ve soyulacaktır.

Çadırlara ne sıklıkla bakım yapılmalı?

Hangi sıklıkla bakım yapılır? diye soracak olursanız, buna net bir cevap vermek mümkün değildir.Çadırın maruz kaldığı hava koşulları, kullanım sıklığı, UV ışınlarının en çok etkili olduğu yaz aylarındaki kullanım gibi faktörler bu süreyi belirler.

Çadırınıza tamirat uygulayabiliceğiniz bölümler şunlar olabilir:

  • Dış tente kumaşı
  • Çadırın zemin kumaşı
  • İç tentedeki tül kumaş
  • Fermuarlar
  • Poller
  • Halkalar

Çadır Nasıl Yıkanmalıdır?

Bir çadır yıkanmaya ihtiyaç duyduğunda kokmaya başlar. Eğer çadırınız kokmuyorsa, üzerindeki kir sizi görsel olarak rahatsız edecek boyutta değilse yıkamanıza gerek yoktur.

çadır temizliği

Çadırınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:

Çadırınızı yıkarken kullandığınız su sıcaklığı 40 dereceyi aşmamalıdır. Çadırı çamaşır makinesinde mekanik sürtünmeye maruz bırakmamalısınız. Mekanik sürtünme yerine elle karıştırmayı veya yumuşak bez yahut sünger yardımıyla silmeyi deneyin.

Çadırı yıkarken ne tür arındırıcı kullandığımıza çok dikkat etmelisiniz, deterjan kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Deterjanlar sentetik veya petrol bazlı kimyasallardan elde edilir. Ayrıca içine ağartıcı gibi ağır kimyasallar ilave edilir.

Bu kimyasallar pahalı çadırların üzerine püskürtülmüş silikon/poliüretan tabakanın ve dikiş yerlerinde su geçirmezliği sağlayan bantların ayrılmasına neden olurlar. Bu nedenle tüm teknik tekstil malzemeleri (çadır, ceket, pantolon, vb.) hayvansal veya bitkisel yağlardan elde edilen, katkı maddesi içermeyen, koku katılmamış sabunlardan faydalanmanız gerekmektedir.

Çadırı temizlemek için soğuğa çalan ılık su ya da yalnızca doğal sabunla yıkamanız yeterli olur. Çadırı kesinlikle çitilenmemelisiniz. Yıkanan çadır doğrudan güneş görmeyen bir yerde sererek kurutulmalıdır.Çadırı kılıfına koymadan önce tamamen kurumuş olmasına dikkat edin. Aksi taktirde ıslak toplanan ve saklanan çadır bahsettiğimiz gibi çürüyecektir.

Çadırdan Reçine Lekesi Nasıl Çıkarılır?

çadır temizliği reçine

Çadırın dış yüzeyine reçine bulaşırsa, öncelikle reçinenin kurumasını beklemek gerekir.Daha sonra tentenin iç kısmından, reçinenin olduğu yere
buz tutmanın ardından reçineyi kazıyarak çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.