Şehirlerdeki trafik yoğunluğu, artan nüfus , spor ve benzeri amaçlarla bisiklet kullanımı gün geçtikçe arttırıyor. Bu çok güzel bir şey bisiklet motorsuz bir araç çevreye ve sürücüsüne faydalı bir icat. Ülkemizde bisikletin karayollarındaki yeri ne yazık ki bilinmemekte. Bu yazıda bisikletin karayollarındaki yeri hakkında doğru ve yanlış bilinenleri karayolları kanunlarındaki yerinden bahsedeceğiz.

Bu yazıyı okumadan önce temel bilgiler olduğunu düşünebilirsiniz. Pek yanılmayacaksınız fakat bilinçli bir toplum oluşması için bu konuların tekrar tekrar konuşulup anlatılması okunması ve dinlenmesi gerekmekte. Konuya TCK Karayolları trafik kanunundaki bisiklet hakkında geçen maddelerle başlayıp onun üstünden ilerleyelim.

Yasalar

2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için;

  • Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
  • Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
  • Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
  • Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
  • Madde 66 a.) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
  • Madde 66 b.) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
  • Madde 66 c.) Yük ve eşya taşınamaz.

Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

Madde 66 ve 46 hakkında :

Burada “Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez. ” Bisiklet yolu bulunan yerlerde karayollarında sürülmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiş, şehirlerde bisikler yolları artmaka fakat çoğu şehirimizde yeterli seviyede değil yada büyük şehirlerde çoğu zaman bisiklet yolları yayalar veya araçlar tarafından işgal edilmekte. Burada bisiklet yolu var olduğu halde anayoldan gidiyorsak burada yaşadığımız bir kazada biz kusurlu durumdayız buna dikkat etmeliyiz.

Bisikletin Karayollarındaki Yeri

Eğerki gittiğimiz yolda bisiklet yolu bulunmamakta ise “Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.” Bu kısımda bisiklet sürücüleri ve motorlu taşıt sürücülerininde karşılıklı saygısızlık ve hataları bulunmakta ;

Diğer taşıtlarla aynı sorumlulukta hareket etmesi gerekmektedir. Lambalarda beklemek yerine kaldırımdan geçip yola tekrar çıkarsak karşı taraftan bir saygı beklememiz doğru olur mu?

Bisikletin Karayollarındaki Yeri

Öte yandan araçların trafikte bir bisiklet sürücüsü görünce
arkasından korna ile taciz etmesi, bisiklet sürücüsünün yanından silme geçmesi gibi hareketler sonucunda bir bisiklet sürücüsünden saygı beklemesi doğru olmaz.

Madde 66a hakkında :

Bisikletin Karayollarındaki Yeri

Bu madde özellikle toplu sürüş etkinliklerinde güvenli sürüş yapabilmek için önem arz etmektedir. Toplu sürüşlerde öndekileri geçmek veya grup halinde sohbet ederek ilerlemek kaza riskini arttırmaktadır. Güvenli sürüş için kuralda da yazdığı gibi “Madde 66 a.) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.

EuroVelo Rotaları !

Cycle Ball : Bisiklet Topu !

Türkiye’ye Bisikletin Girişi adlı yazımızı okumak için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.