[slide-anything id=”4941″]

Bu yazımızda akıllı bisiklet kiralama sistemleri olan şehirleri araştırdık. Bu şehirleri alfabetik sıraya göre aşağıda bulabilirsiniz. 🙂

1- Antalya

Antalya’da Akıllı bisiklet kiralamak için Antbis hizmet vermektedir. 6 adet istasyonu bulunan, kredi kartı ve Antbis abonman kartıyla hizmet veren sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Antalya

2- Bursa

Bursa ‘da akıllı bisiklet kiralamak için  Nilespit hizmet vermektedir. 21 adet istasyonu yüzün üzerinde bisikleti bulunan Nilespit Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, kullanıcılarına üç değişik şekilde kiralama hizmeti vermektedir.

1. Nilespit kiosklarından kredi kartıyla doğrudan kiralama

2. Nilespit abone noktalarına bizzat başvurmak koşuluyla verilecek olan abone kartıyla kiralama

3. Nilespit.com internet sayfasında bulunan “üye” bölümündeki “Abone ol” linkini tıklayıp gerekli işlemleri de tamamladıktan sonra 4 iş günü içerisinde kendisine gönderilecek olan abone kartıyla kiralama.

Detaylı bilgi için  görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Bursa

3- Eskişehir

Eskişehir ‘de akıllı bisiklet kiralamak için Espedal hizmet vermektedir. 3 adet istasyonu 30 bisikleti bulunan Espedal Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi;

1. Espedal kiosklarından kredi kartıyla doğrudan kiralama,
2. Espedal abone noktalarına bizzat başvurmak koşuluyla verilecek olan abone kartıyla kiralama,

Detaylı bilgi için  görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Eskişehir

4- Çanakkale

Çanakkale ‘de akıllı bisiklet kiralamak için Çabis hizmet vermektedir. 11 adet istasyonu 100’ün üzerinde bisikleti bulunan sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımları bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Çanakkale

5- Gaziantep

Gaziantep ‘te akıllı bisiklet kiralamak için Gazibis hizmet vermektedir. 7 adet istasyonu 100’ün üzerinde bisikleti bulunan sistem ,kredi kartı ve Gaziantep ulaşım kartı olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Gaziantep ulaşım kartıyla Gazibis bisikletlerini kiralayabilmek için öncelikle sisteme üye olmanız gerekiyor.

Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Gaziantep

6- Mersin

Mersin ‘de akıllı bisiklet kiralamak için Kentbis hizmet vermektedir. 6 adet istasyonu 100’ün üzerinde bisikleti bulunuyor.

Akıllı Bisiklet Kiralama Mersin – Banka kredi kartları ile ve KentBis Kart ile alınabiliyor.
– Banka kredi kartı ile almak çok kolay, ilk kullanımda ekranda bir sözleşme kabul ediliyor. Telefona gelen şifreyle aynı anda en fazla 3 adet bisiklet alınabiliyor.
– Kredi kartına o kiralama için 50 TL bloke ediliyor. Bisiklet iade edildiğinde para karttan tahsil ediliyor, artan paranın blokesi en geç ertesi gün kaldırılıyor.
– Kiralamanın saati 1 TL.
– Sözleşmede geçerli olan “geç teslim” gibi ücretler de kredi kartından alınıyor.
– KentBis Bürosu Polisevi karşısında.
– KentBis Kart almak için kişinin kendisi kimlik fotokopisiyle gitmesi gerekiyor. 10 dakikada kartı hazırlanıyor.
– KentBis ilk alındığında 50 TL depozito alınıyor ve karta en az 10 TL yükleme yapılıyor.
– KentBis Kart alınırken de sözleşme imzalanıyor.
-KentBis Kart ile bir seferde en fazla 1 adet bisiklet kiralanabiliyor.
– Bisikletlerin kullanımı kolay ve akıcı, sürüş keyifli.
— Bisikleti teslim ederken boş bir yuvaya yerleştiriliyor ve kırmızı ışığın yanması gerekiyor.

7- İstanbul

İstanbul ‘da akıllı bisiklet kiralamak için İSBİKE hizmet vermektedir. İSBİKE Avrupa Yakasında 38 istasyon 400’e yakın bisiklet, Anadolu Yakasında 102 istasyon ve 1000’in üzerinde bisikletle şehrin büyük bir kısmına akıllı bisiklet kiralama hizmeti vermektedir. Bisikletler kredi kartı ve abone olarak kiralama şeklinde kiralanmaktadır. Çeşitli abonelik çeşitleri bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama İstanbul

8- İzmir

İzmir ‘de akıllı bisiklet kiralamak için Bisim hizmet vermektedir. Bisim’in İzmir’de 29 istasyonu yüzlerce bisikleti bulunuyor. Üye kartı ,kredi kartı ve izmirkart ile kullanılabilen sistem için daha detaylı bilgi almak için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama İzmir

9- Kayseri

Kayseri ‘de akıllı bisiklet kiralamak için KAYBİS hizmet vermektedir. KAYBİS’in Kayseride 52 istasyonu yüzlerce bisikleti bulunuyor. Kart38 kartı ve kredi kartı ile kullanılabilen sistem için detaylı bilgi almak için görsele tıklayıp Kayseri Ulaşımın Kaybis hakkındaki bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Kayseri

10- Kocaeli

Kocaeli ‘de akıllı bisiklet kiralamak için Kobis hizmet vermektedir. Kobis’in Kocaeli’de 35 istasyonu 260 bisikleti bulunuyor.Sistem,  Kobis Üye Kart, Kent Kart ve Kredi Kartı  olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet veriyor. Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Kocaeli

11- Konya

Konya ‘da akıllı bisiklet kiralamak için Nextbike hizmet vermektedir. Nextbike Türkiye’de Ordu ve Konya’da dünyanında birçok şehrinde bu hizmeti veren bir sistem. Sistem Konya’da ELKART veya kredi kartı ile bisiklet kiralama imkanı tanıyor. Sistemin Konya’da nasıl çalıştığı ve nerelerde olduğu bilgisine erişmek için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Konya

12- Malatya

Akıllı Bisiklet Kiralama Malatya

Malatya ‘da akıllı bisiklet kiralamak için MABİS hizmet vermektedir.

  • Orduzu Tabiat Parkında 20
  • Nikah Sarayında 24
  • Sevgi Parkında 20
  • Spor ve Yaşam Merkezinde 28
  • Yeşilyurt-Tecde Saat Kulesinde 20
  • Yeşilyurt’ta 20

olmak üzere toplam 132 bisiklet sistem içerisinde kullanılıyor. İstasyonlarda kredi kartı veya kent ulaşım kartlarını okutarak istediğiniz bisikleti alıp kullanabilirsiniz. Sistemde ilk 30 dakika ücretsiz, 30 dakika ve üstü ise çok cüzi rakamlar geçerli.

13- Muğla

Akıllı Bisiklet Kiralama Muğla

Muğla ‘da akıllı bisiklet kiralamak için Muğla Büyükşehir Belediyesi hizmet vermektedir.Muğla Belediyesi, Muğla Bisiklet Derneği ile yürüttüğü projede kapsamında 4 istasyonda 40 adet bisiklet hizmet veriyor.

  • Sınırsızlık meydanı
  • Adliye karşısı
  • Kötekli Mahallesi Sıtkı Koçman Vakfı önü
  • Eski BESYO önü

olmak üzere toplam 4 adet kiralama istasyonu bulunuyor.Bisiklet kiralamak için Kentkart ve kredi kartı kullanılıyor.

 

 

14- Ordu

Ordu ‘da akıllı bisiklet kiralamak için Nextbike hizmet vermektedir.Yukarıda Konya başlığındada söylediğim gibi Nextbike Türkiye’de Ordu ve Konya’da dünyanında birçok şehrinde bu hizmeti veren bir sistem.9 adet merkezde 3 adet Fatsa da istasyonu bulunan sistem yüzlerce bisiklete sahip. Daha fazla bilgi almak için görsele tıklayıp bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Ordu

15- Samsun

Samsun ‘da akıllı bisiklet kiralamak için SAMBİS hizmet vermektedir. SAMBİS projesi kapsamında sahil şeridinde 6 adet bisiklet kiralama istasyonu bulunmakta ve bu istasyonlar  Bandırma Vapuru, Mert Plajı, Sevgi Kafe, Akm arkası, Adnan Kahveci Parkı aktif olarak çalışmakta. Bu istasyonlarda toplam 6 adet kiralama kiosku, 164 adet SAMBİS bisiklet kiralama istasyonu ve 106 adet bisikletle hizmet vermekte. Daha detaylı bilgi almak için görsele tıklayıp SAMBİS bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Samsun

16- Tekirdağ

Tekirdağ ‘da akıllı bisiklet kiralamak için Rodostobis hizmet vermektedir. 5 istasyon 40 adet bisikletle  kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor.Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Tekirdağ

17- Yozgat

Yozgat ‘ta akıllı bisiklet kiralamak için Yobis hizmet vermektedir. YOBİS Yozgat Akıllı Bisiklet paylaşım sistemi  şehrin 5  farklı noktasına  konuşlanmış  bisiklet terminalleri  ve bu terminallerde mevcut bulunan 57 adet bisikletle hizmet veriyor.Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Yozgat

18- Yalova

Yalova ‘da akıllı bisiklet kiralamak için Yalova Belediyesinin Ulaşım Master planı çerçevesinde Yalova Belediyesi hizmet veriyor.Toplam 11 istasyonda 120 Akıllı Bisiklet halkın hizmetine sunulmuş durumda.Detaylı bilgi için görsele tıklayıp bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Bisiklet Kiralama Yalova

Ek Bilgi

Aksaray Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde de kampüs içerisinde ulaşımda akıllı bisiklet kiralama sistemi hizmet vermektedir. Ayrıca hemen hemen her şehirde özel işletmelerin bisiklet kiralama yerleri olduğunu söylemeden geçmeyelim yukarıda yazdıklarım sadece akıllı bisiklet kiralama sistemleri üzerinedir. Umarım yararlı olmuştur.:) İleride Türkiye’nin her şehrinde akıllı bisiklet kiralama sistemlerini görmek dileğiyle hoşçakalın. 🙂

Şehrinizde Gezinmenin En İyi Yolunun Bisiklet Olduğunun 5 Bilimsel Kanıtı adlı yazımız için tıklayın ! 

Bisikletle alakalı diğer yazılarımız için tıklayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir