2019 Honda Africa Twin Adventure Sports, 1988 modeline tam anlamıyla saygı duyuyor.

Bariz görsel ve entelektüel benzerliklerin ötesinde, model gerçekten modern, yedi seviye ayarı ile mevcut çekiş kontrolü ve ayrıca dört sürüş modu dahil olmak üzere tüm gerekli elektronik aksamları destekliyor.

2019 Honda Africa Twin Adventure Sports

Çekiş kontrolü kapatılabilir. Bununla birlikte, bu durumda, her ikisi de normalden daha yüksek olan motosikletin ağırlığına ve eyerin yüksekliğine dikkat etmeniz gerekir. Eyer yerden yaklaşık 35 cm yüksekte 530 lb’ye kadar manevra kabiliyetine sahiptir. Ağırlık Afrika’nın 300 milden fazla kat etmesine izin veren 24 litrelik tank için ödenmesi gereken bir bedeldir.

Test ettiğimiz sürüm;

Honda’nın otomatik olarak vites değiştiren, aynı zamanda “manuel” bir ayar da sunan ünlü Dual Clutch Transmission (DCT) ile donatılmıştı. Sıralı şanzımanın eski zamanların çekiciliğinin bir kısmını korumaya yardımcı olmak için sol taraftaki kümeye elektronik bir vites seçici eklendi. Gidonda sol taraftaki bir kol bile vardı, ama kanmayın: debriyaj değil, el freni.

2019 Honda Africa Twin Adventure Sports

Africa Twin ‘e daha “normal” bir görünüm vermek için akıllıca konumlandırılmış – DCT’den tam anlamıyla yararlanma konusunda utanç verici olmamakla birlikte, off-road koşullara göre daha iyi bir uygulama. İkili kavrama, vites değişikliklerini kolaylaştırıyor ve ivmeler iyi dengeleniyor.

2019 Honda Africa Twin Adventure Sports

998cc Twin motor bloğu 95 beygir gücü üretiyor ve 2.000 ile 4.000 devir / dakika arasında en yüksek performansla kademeli ve cömert tork sağlıyor.

Uzun yol süspansiyonunun yumuşaklığı ve frenleme üzerine ağırlık aktarımı (iki 310 mm disk ve çift dört pistonlu kaliper çok fazla kavrama sağlar) nostaljiyi rahatsız etmemektedir. 21 inçlik ön tekerlek, tutuşun iyileştirilmesine yardımcı olurken, eyerin şekli ve sonuçta elde edilen sürüş geometrisi, çift taraflı çelik çerçeve – beyaza boyanmış – kesin olarak durmadan çok çevik hissi veren bir sürüş deneyimi yaratıyor.

Peki, 2020 model Africa Twin’de ne gibi değişiklikler olacak? 

Japonya’daki güvenilir kaynaklara göre, Honda’nın gelişen Adventure motosiklet pazarına ve yeni emisyon kurallarına cevap olarak, Africa Twin’in motor hacmini 2020 yılında çıkacak modelle artırmayı planladığı söyleniyor. 

Yeni Africa Twin’de ilave beş beygir güç artışının yanı sıra, mevcut motor hacminin 998cc’den 1080cc kapasiteye çıkarılacağı söyleniyor. Böylelikle Africa Twin CRF1000L adı, CRF1100L olarak değişecektir. Bu hacim ve güç artışı size çok büyük görünmeyebilir ama yeni tip Euro 5 emisyon kurallarına bağlamında değerlendirildiğinde, Africa Twin’in pazardaki devamlılığı açısından çok önemlidir. Euro 5 emisyon kuralları, 1 Ocak 2020 itibariyle satışa çıkacak tüm marka-motosikletler için geçerli olacak.

Africa Twin’in şu anki rakiplerinde bulunmayan ve önemli bir satış artısı olan DCT’nin (çift kavramalı şanzıman) yeni modelde iyileştirileceği söyleniyor. Ayrıca standart yakıt kapasitesinin 18,8 litreden 20 litreye çıkarılacağı konuşuluyor. Halı hazırda 24.2 litrelik bir yakıt kapasitesi olan daha geniş Adventure Sport versiyonunun aynı yakıt kapasitesinde satışa devam etmesi ve aynı zamanda 1080cc hacimli yeni motora sahip olması bekleniyor.

Pazardaki yeni trendlere paralel olarak, gösterge panelinin tamamen renkli TFT ve daha büyük bir ekran olacağı söyleniyor. Honda zaten 2018 modelinin ekranını revize etmişti. 2020 Africa Twin ile daha iyi bir gösterge paneli geleceğini söyleyebiliriz. 

Yeni Africa Twin’de, öne çıkan resimdeki gibi görsel olarak tasarım değişiklikleri beklenmiyor. Ancak, kafa tasarımı ve farların yanı sıra plastik parçalara yapılan ince yenilikler görebiliriz. Modelin şasi yapısının da değişmesi beklenmiyor.

Eğer söylentiler doğrulanırsa, güncellenmiş 1080cc Africa Twin’in bu yılki Eicma 2018 motosiklet fuarında 2020 model olarak çıkması bekleniyor. 

Hangi Motosiklet Modeli Karakterinle Eşleşiyor? Test !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.