200cc’den 950cc’ye geçmek geçmek mi?

200cc’den 950cc’ye geçmek çok riskli değil mi? Bunun gibi cümleler ile çok karşılaştım. Haklıydılar elbette  çünkü sadece 200cc ve altında toplamda 7000km deneyimim vardı. Bu 7000km lik kısma bir de kaza ekleyince çevremde ki herkes motoru bırakacağımı düşünüyordu. Bajaj Pulsar NS 200 kullanıyordum.Kıvrak, çok ekonomik, atik ve şehir içi kullanımı kolay bir makine olmasıyla tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor gibi görünse de artçı ile kullanmak gerçekten yorucu oluyordu. Şehir içinde kullanışlı olması beni tatmin ederken ,otobanda kullanmak zordu. Bu düşüncelerle birlikte hayalini kurduğum motosiklet kafamda canlanmaya başlamıştı. Benim yaşlarımdaki herkesin çocukluğunda izlediği  terminatör filminin unutulmaz motosiklet sahneleri ile kendimi hep cruiser bir motosikletin üzerinde hayal etmişimdir.
200cc’den 950cc’ye geçmek
En az 100 adet yerli ve yabancı youtube incelemesi yüzlerce sayfa yerli ve yabancı kaynaktan okuma, fuara giderek yakından inceleme  ile geçen bir yıla yakın zaman diliminde Yamaha xv950 ile bu maceraya adım atmaya karar verdim.
Pulsarımı satmadan yaklaşık altı ay önce
başladığım piyasa araştırması verebileceğim rakam konusunda bir fikir sahibi olmamı sağladı. Kafamda belirlediğim aralıkta bulduğum bir kaç motosiklet ile yapılan pazarlıklar sonunda bir tanesi ile anlaşma sağladım. Öncelikle motosikletin kırmızı anahtarının olmasına, servis kayıtlarının zamanlamasına motoru kullanan kişinin hangi işle meşgul olduğuna dikkat ettim. Bu bilgiler ışığında almak için anlaştığım motosikleti Yamaha servisinde kontrolü için randevu aldım. Bütün kontroller sonucunda temiz onayı aldığım motosikleti satın aldım. Fakat işin güzel ve heyecenlı yanı şimdi başlıyordu. Hiç kullanmadığım ama sanki hep kullanmışım gibi hissettiğim makina artık ellerimin altındaydı. Beni 300 km lik bir yol bekliyordu. Tüm ekipmanlarımı giydikten sonra anahtarı start konumuna getirdim ve o beklediğim sesi duymanın verdiği haz ile yüzümdeki gülümsemeye engel olamıyordum. Her şey okuduklarım gibiydi.
200cc’den 950cc’ye geçmek
Önce durduğu yerde ağırlığını ve dengesini kontrol ettim (250 kg kuru ağırlık). İlk kalkış anında beni endişelendiren beygir gücü (74.8 hp @ 9000 rpm.) değil Mt07 den (çok kısa süre kullandığım tek büyük motor) daha fazla olmasıydı (79.5 Nm @ 3000 rpm). Tüm dikkatimi vererek bayıldığım egzoz homurtuları (yüzümdeki gülme devam ediyor)  içinde yavaşça hareket ettim ve motosiklet resmen hafifledi. İlk fark ettiğim trafik içinde sanırım ses den kaynaklı bir araç yerine konma duygusuydu. 100 er km lik molalar ile seyahatimi tamamlamayı planlamıştım.
İlk molaya kadar motorun trafikteki akıcı gidişi beni çok etkiledi
Hacim önemliymiş demekten kendimi alamadım. Çünkü güçlü bir motor ile kimse beni sıkıştırmadan ilerlediğimi fark ettim. Çok fazla vites değiştirmediğimi fark ettiğimde torklu makinenin farkı dedim. Kalın elcikler ve manetler çok hoşuma gitti. Uzun yolda keyif almaya başlamıştım resmen. Rüzgarlı yoldaki performansını merak etmeye başlamıştım ki her zaman rüzgar alan ve Pulsar ile geçmeyi hiç sevmediğim bölgeye gelmiştim. O da ne. Yaklaşık 100-110km hızla gidiyorum ve yandan esen rüzgar beni hiç etkilemiyor. Ağırlık merkezinin yere yakın oluşu çok etkili olmuştu. Yüzümde gülücükler belirdi. Tüm viteslerde hızlanması gazı apayrı bir güzellikti. Özellikle cruiser bir makine için. Aynaların biraz fazla titriyor olmasından şikayetçiydim ama 950 cc de bu çok normal geldi.
Son olarak yakıt konusunda
ortalama 100 km ile tamamladığım seyahatimde yaklaşık  100 km de 4,5 lt yakıt harcadım. Tüm bu seyahat boyunca yaptığım araştırmaların sonuçlarını test etmiş oldum. Yıllardır kullanıyormuşcasına rahat ve konforlu bir yolculuk geçirdim. Şimdilik  satın alma ve ilk sürüşle ilgili deneyimleri sizlerle paylaştım. Kullandıkça edindiğim tecrübeleri paylaşmaya devam edeceğim. İyi ve güvenli sürüşler. @ovaseven  

200cc’ den 950cc’ ye geçmek mi ?” te bir düşünce

  1. onur diyor ki:

    Çok güzel yazmışsınız. İyice heveslendim motoru büyütmeye. Ben 200cc kuba superlight kullanıyorum. Yamaha xv 950 ile Kawasaki Vulcan S arasında kaldım. Gönlüm xv 950 den yana ama hafiften gözüm korkmuyor değil. Şehir içi trafikte yorar mı? Şehir içi çok yakar mı? kronik kafa sallama sorunu var diyorlar, bu sorun hakkında bilginiz var mı ? Bu sorun karşıma çıkarsa kolay düzeltilir mi? “çok düşünme, al bunu abicim” der misin? çok sordum. şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir